wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie najuboższe w kraju, ale gonimy resztę. Poseł PiS: Potrzebny plan naprawczy

Dodano: 18 stycznia 2016, 21:01

Poseł Artur Soboń zamierza zwrócić się do marszałka województwa z wnioskiem o przygotowanie programu naprawczego dla Lubelskiego
Poseł Artur Soboń zamierza zwrócić się do marszałka województwa z wnioskiem o przygotowanie programu naprawczego dla Lubelskiego

Według GUS, pozostajemy najuboższym województwem w kraju, a najbogatsi nam uciekają. – Region pilnie potrzebuje planu naprawczego – uważa PiS. Eksperci odpowiadają jednak, że nie ma powodu do niepokoju

Z raportu przedstawionego przez dziennik Rzeczpospolita, a opartego na danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mniej zamożne regiony nie tylko nie gonią tych bogatych, ale przepaść między nimi staje się coraz większa.

W 2000 roku Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca w najzamożniejszym w Polsce województwie mazowieckim był 2,13 razy wyższy niż w najuboższym woj. lubelskim. W 2007 r. ta różnica wynosiła 2,21, a w 2014 r. – już prawie 2,3 razy. Przez te 14 lat wartość PKB w przeliczeniu na osobę wzrosła o 140 proc, a u nas o 124 proc. W stosunku do średniej krajowej w 2000 r. nasze PKB per capita wynosiło71,4 proc., a w 2014 – 69,9 proc. Oznacza to spadek o 1,5 proc.

– Przyspieszamy, ale nie na tyle, by dogonić innych, bo oni też nie stoją w miejscu – mówi Sławomir Sosnowski (PSL), marszałek województwa. – Tempo wzrostu mamy nienajgorsze, wyższe od kilku regionów z zachodniej Polski. Ale na naszą korzyść może też przemawiać średnia płaca na poziomie 3 tys. 534 zł – najwyższa na tzw. ścianie wschodniej i wyższa niż m.in. w województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim – dodaje.

Te argumenty nie przekonują Artura Sobonia, posła PiS, a do niedawna radnego sejmiku województwa. – To sytuacja, w której propaganda PSL, rządzącego województwem niemal nieprzerwanie od 15 lat, legła w gruzach. Zamiast nadrabiać, tracimy do średniej krajowej. A gdyby nie Lublin, to te wyniki byłyby już zupełnie dramatyczne – grzmi Soboń, który zamierza zwrócić się do marszałka z wnioskiem o przygotowanie programu naprawczego dla województwa.

– Jeśli taki plan nie zostanie przedstawiony, będzie to znaczyło, że rządzący nie mają pomysłu na poprawę tej beznadziei – mówi parlamentarzysta, który deklaruje w tej sprawie zabieganie o pomoc w Ministerstwie Rozwoju.

– Myślę, że przede wszystkim musimy efektywnie wydawać pieniądze unijne, pozyskiwać środki z innych programów operacyjnych i przyciągać inwestorów. Ale jeśli pan poseł chce przyczynić się do rozwoju regionu, to jestem otwarty na współpracę – odpowiada marszałek Sosnowski.

Dla dziennika

Prof. Grzegorz Gorzelak
ekonomista i dyr. Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego

Duże zróżnicowanie regionów nie jest zaskoczeniem. Jest wynikiem długich procesów historycznych oraz wykształconych przez nie różnic w strukturach społeczno-gospodarczych. Te różnice nadal będą rosnąć, bo muszą i nie ma innej możliwości. Wszystkie regiony pozametropolitalne rozwijają się wolniej niż te, które mają wielkie ośrodki miejskie. To absolutnie naturalne zjawisko, które nie jest powodem do niepokoju. Województwo lubelskie, choć rośnie nieco wolniej, to i tak nadgania dystans do Unii Europejskiej, bo cały kraj rozwija się szybko.

Czytaj więcej o: Lublin Artur Soboń
Gość
wiesmak sie odezwał
Gość
(145) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 stycznia 2016 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zapewniam kolegę że Chełm, Zamość, Włodawa, Hrubieszów z miłą  chęcią utworzyłby nowe województwo. A jeżeli Lublin jest taką metropolią to dlaczego nie prowadzi do niego żadna autostrada.    

Bo mieszkamy w Polsce, zapewniam cie, że przeciętny Kowalski nie odróżni autostrady od ekspresówki a przynajmniej płacic nie trzeba i omijać bocznymi drogami jak pod Poznaniem choćby.

Rozwiń
wiesmak sie odezwał
wiesmak sie odezwał (19 stycznia 2016 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czymkolwiek dojeżdżając z zewnątrz do granicy województwa lubelskiego widzimy zacofanie, koniec cywilizacji. Na pocieszenie puścili Darta z Katowic do Lublina (IC Roździeński- baba w kasie na dworcu w Białej Podlaskiej nie wie kto to był ten Roździeński a nawet po literce zachwyca się jakie to dziwne nazwy nadają). Jeżdżą nim policjanci z Warszawy żeby wieśniaki nie zdewastowały taboru... Na własne oczy widziałem dziś- 18 stycznia 2016. Pozdrowienia z Bielska- Białej.

Ty z Bielska Białej się nie wypowiadałbym na twoim miejscu bo u was to dopiero jest wieś i ekipa w piłce z której się smieje cała Polska, także zluzuj majty.

Rozwiń
Gość
Gość (19 stycznia 2016 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
soboń idioto weż się wreszcie do pracy !!!! Za co ci ch....u płacimy!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (19 stycznia 2016 o 21:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
soboń twoja uroda jest proporcjonalna do rozumu. Idiota!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (19 stycznia 2016 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

o, proszę, pieprzeni rządzący naszym województwem od lat do czego doprowadziliście nasze województwo, nie wstyd wam, winno się was na  kupie gnoju w taczce wywieźć poza teren województwa

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (145)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!