wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Gwiazdy od góry i trochę kultury

  Edytuj ten wpis

Gmach po starej restauracji sięgnie gwiazd. Na parterze będą urzędnicy, wyżej instytucje kulturalne a na dachu obserwatorium astronomiczne.

Budynek Gminnej Spółdzielni w Mełgwi powstał w latach 70. ubiegłego stulecia. Mieściła się w nim restauracja i sklepy. W ostatnich latach została już tylko kawiarnia i poczta. Przyszedł czas na zmiany. Już widać, że podwyższony o piętro budynek będzie jednym z najnowocześniejszych w całej gminie. Na dodatek pomyślano o ułatwieniu dostępu osobom niepełnosprawnym. To ważne, bo parter budynku zajmie Urząd Gminy. Pozostałe części – pierwsze i drugie piętro – będą przeznaczone na potrzeby Gminnego Ośrodka Kultury.
Do nowoczesnego budynku przeniosą się koła zainteresowań, chór, orkiestra dęta i wszystkie grupy dziecięce działające przy Centrum Kultury. Na piętrze powstanie biblioteka z kawiarenką internetową i duża sala widowiskowa. A część poddasza zamieni się w obserwatorium astronomiczne.
– Zrobimy je na pewno. Podobne działa już w Kurowie i cieszy się wielkim zainteresowaniem. Okazało się też, że wyposażenie do niego wcale nie jest aż takie drogie – opowiada Wacław Motyl, wójt gminy Mełgiew.
Centrum będzie miało ponad tysiąc metrów powierzchni. Jego przebudowa będzie kosztować ok. 1,4 miliona zł. Ma razie gmina musi sama radzić sobie z zabezpieczeniem pieniędzy na przebudowę.
– Złożyliśmy wniosek na środki unijne – mówi wójt Motyl – Choć został wysoko oceniony, to zabrakło dla nas pieniędzy. Chociaż i tak część sumy na termoizolację i uruchomienie kotłowni dostaniemy z Banku Ochrony Środowiska. Resztę wygospodarujemy sami.
15 grudnia w budynku ruszy kotłownia i wówczas zaczną prace robotnicy, którzy nadadzą ostateczny wygląd całemu wnętrzu. Potem już tylko przyjdzie czas na przenosiny poszczególnych jednostek. Od marca budynek zacznie tętnić prawdziwym życiem.
W starym budynku gminy znajdzie siedzibę Zakład Gospodarki Komunalnej. Co stanie się z resztą gmachu jeszcze nie wiadomo. Jednym z pomysłów jest oddanie go Powiatowemu Urzędowi Pracy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!