wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Hetka przetrwała, legionista przepadł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2007, 10:59

Dlaczego mężczyzna pochowany kilkaset lat przed Chrystusem stracił obie dłonie nie dowiemy się nigdy.

Ale możemy zobaczyć, jak wygląda klucz do rzymskiej szkatułki oraz hetka, czyli zapinka, jaką rzymski legionista mógł spinać płaszcz. Ponad 160 zabytkowych przedmiotów znaleźli archeolodzy pracujący na trasie przebiegu gazociągu z Ukrainy do Zamościa.

- Pracowaliśmy na odcinku od Moroczyna do Werbkowic (w powiecie hrubieszowskim). Na przestrzeni niespełna 18 km badaliśmy 18 wcześniej wytypowanych stanowisk archeologicznych - mówi Wojciech Mazurek, chełmski archeolog, który organizował i koordynował prace eksploracyjne. - Gdyby gazociąg biegł najkrótszą drogą, to musiałby przeciąć ponad 50 takich stanowisk. Dlatego inwestor, Karpacki Operator Gazowniczy w Tarnowie, zdecydował się wydłużyć trasę i ominąć archeologiczne stanowiska. - Od początku nasze prace cieszyły się zainteresowaniem okolicznych mieszkańców oraz podróżujących z Ukrainy bądź na Ukrainę przez Zosin - mówi Mazurek, który ściągnął dziesięciu archeologów z Chełma, Lublina, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego, i zatrudnił kilkudziesięciu miejscowych pomocników. - Obok wykopów zatrzymywały się całe wycieczki. Przyznaję, że było na co popatrzeć.

Archeolodzy znaleźli półziemianki z okresu brązu i z czasów wczesnego średniowiecza. Odsłonili także pradawne cmentarzyska, w tym jeden pojedynczy grób szkieletowy.
- Mężczyzna miał obcięte obie dłonie - mówi Mazurek. - Przy jego przedramieniu znaleźliśmy jedynie żelazną szpilę z główką zawiniętą w uszko. To pozwoliło nam datować pochówek na okres od 700 do 400 lat przed naszą era.
Dlaczego mężczyzna stracił dłonie pozostanie zagadką, ale ciekawe jest i to, że do tej pory w Polsce nie znaleziono podobnych pochówków z tego okresu. Znalezisko może być dowodem na to, że przed wiekami w okolice Hrubieszowa zawędrowali Scytowie.
Archeolodzy zostają jeszcze na terenie planowanej inwestycji, jest szansa, że znajdą jeszcze coś ciekawego. Ziemia hrubieszowska uchodzi w Polsce za istne zagłębie archeologiczne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!