wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Historia dożynek powiatowych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2008, 10:32

Co roku dożynki gromadzą blisko pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców naszego regionu.

Korowód wieńców dożynkowych, uroczysta msza dziękczynna, występy zespołów ludowych z kraju i zagranicy, a także wielobarwny kiermasz - to wszystko sprawia, że co roku dożynki gromadzą blisko pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców naszego regionu.

Wraz z powstaniem w 1999 roku Powiatu Lubelskiego, została zapoczątkowana tradycja organizowania dożynek powiatowych - święta rolników i gospodarzy kończącego ich całoroczną pracę. Pierwsze zorganizowane dożynki odbyły się w Bychawie, kolejne w Niedrzwicy Dużej, Radawcu, Bełżycach by powrócić ostatecznie do Radawca i zagościć tu na stałe.

Powiatowe Święto Plonów rozpoczyna tradycyjny barwny przemarsz korowodu dożynkowego. W trakcie ceremonii niesione są robione specjalnie na tę okazję wieńce, z kolei starosta i starościna dożynek niosą chleb upieczony z tegorocznych zbiorów.

W dalszej części Starostowie przekazują bochen chleba gospodarzom i rozpoczyna się tradycyjna msza święta dziękczynna. Jednym z jej charakterystycznych elementów jest złożenie na ołtarzu darów będących wyrazem wdzięczności za zbiory (wieńce, pieczywo, owoce oraz inne wytwory pracy rolniczej).

Po zakończeniu nabożeństwa poświęcony bochen chleba rozdzielany jest pomiędzy uczestników uroczystości. Tym akcentem kończy się część oficjalna uroczystości.

Druga część dożynek ma charakter pikniku ludowego, połączonego z szeregiem imprez towarzyszących i konkursów. Każdy przybyły niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie i w ten sposób może aktywnie włączyć do całodniowej wspólnej zabawy. Coroczną tradycją jest konkurs wieńców dożynkowych.

Prowadzony jest również konkurs o tytuł Powiatowej Piekarni Roku (wprowadzony od 2004 roku). Obydwa konkursy cieszą się ogromną popularnością. Wystawa sprzętu rolniczego, płodów rolnych, różnego rodzaju kiermasze, to tylko niektóre z atrakcji, jakie można zobaczyć w trakcie trwania Dożynek.

Nieodzownym elementem są również stoiska prezentujące gminy, instytucje i firmy z terenu powiatu lubelskiego. Nie brakuje oczywiście stoisk z małą gastronomią, a najmłodsi mogą pobawić się na wesołym miasteczku z karuzelami, dmuchanym zamkiem, strzelnicą, gabinetem śmiechu i innymi atrakcjami.

Równocześnie na scenie odbywają się niezliczone występy zespołów ludowych, amatorskich zespołów artystycznych, a tradycyjnie na koniec wieczoru występuje zespół znany szerszej publiczności.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
er4555555
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 sierpnia 2008 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy mają być te dożynki i gdzie ,kogo będą dożynki a może kogoś z partii zielonych już czas - koniec tych kłamstw i obietnic jak w Konstantynowie przed wyborami : drogi ,chodniki ,umarzano podatki dawano zapomogi , ile pieniędzy poszło na telefony do ludzi nawet w ciszę wyborczą, prywatne podróże Pana Starosty- który jeździ za nasze pieniądze-kto do pracy jeździ służbowym samochodem co to komuna.
Rozwiń
er4555555
er4555555 (27 sierpnia 2008 o 11:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZARNE ZASTĘPY PURPUROWEJ WŁADZY PRZEJĘŁY OD KOMUNISTÓW "SWIĘTO DOZYNEK",TAK JAK Z 3 MAJA ZROBILI SWIĘTO KOSCIOŁOWE!!MALUCZCY Z LUBLINA I OKOLIC, POSŁUCHAJA PROPAGANDY CZARNYCH, PRZYJMĄ JAK PRAWDY OBJAWIONE, PUPRURA POMACHA PALUCHEM UZBROJONYM W PIESCIEŃ A POTEM BEDZIE BIBA, OCHLAJ,JAK ZA KOMUNY!!TYLKO SZTANDARY SIE ZMIENIŁY I FUNKCJONARIUSZE!!!PO CO LUBLESKIEMU INWESTYCJE, NOOWCZENSE DROGI I LOTNISKA??...TO KRAINA PRZAŚNA,CHLEBEM I ZAŚCIANKIEM SŁYNĄCA!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!