czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Holenderski styl podróżowania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2005, 21:34
Autor: Ewa Dziadosz

Jeśli przy czternastostopniowym mrozie zobaczysz rowerzystów pedałujących przez zaspy to znak, że jesteś w Dęblinie. Niezależnie od pogody, rower to najpopularniejszy tutaj środek komunikacji. Cyklistami są wszyscy – od burmistrza do przedszkolaka.

– U nas tradycyjnie, od dziesięcioleci, rower jest najważniejszym środkiem lokomocji – wspomina Wojciech Ziółkowski z Dęblińskiego Stowarzyszenia Gospodarczego. – Przed laty, tysiące osób pracowały w węźle kolejowym PKP, w Wojskowych Zakładach Lotniczych i Wojskowych Zakładach Inżynieryjnych. Gdy codziennie, o jednej porze wracali do domów, dla nielicznych wówczas samochodów nie było miejsca na jezdni. Teraz, choć aut jest dużo, rowerami jeżdżą z innego powodu. Trudno o pracę, każdy oszczędza – rowerem jeździ się najtaniej.
A Dęblin jest rozległym miastem i wszędzie jest daleko. Mieszka tu o połowę mniej ludzi niż w Puławach, zaś obydwa miasta są porównywalnej wielkości. Na rowerach jeżdżą więc dzieci do szkół, dorośli do pracy i osiemdziesięciolatkowie do kościoła i po zakupy. Dwa kółka, są po orlich skrzydłach, nieomal drugim symbolem miasta.
Paradoksalnie, na jednośladach trudno jednak zarobić.
– Oferuję solidny, markowy sprzęt – mówił Paweł Wojdat, właściciel jedynego w mieście sklepu z rowerami. – Ludzie wolą jednak kupić taniej w marketach lub na targowisku.
I rzeczywiście, chociaż w Dęblinie, nieomal jak w Holandii, rowerzystów widać wszędzie, to poruszają się na wiekowych jednośladach. Nie mówiąc o tym, że dęblinianie na swych zabytkowych rowerach pokonują o wiele gorsze drogi niż Holendrzy.
Bo drugim paradoksem jest to, że w mieście, gdzie rower jest sposobem na komunikację jest jeden jedyny odcinek ścieżki rowerowej. Ma niewiele ponad... kilometr długości! Władze zapowiadają, że to się zmieni.
– Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Spacerowej jest jednym z elementów inwestycji, w ramach której ulica będzie oświetlona, osuszona i pokryta nową nawierzchnią – wyjaśnia Dariusz Cenkiel, burmistrz Dęblina. – W projekcie budżetu miasta jest na ten cel 200 tys. zł, a drugie tyle w projekcie budżetu powiatu ryckiego. Staramy się również o dofinansowanie na ten cel z funduszy unijnych.

Przyszłe pokolenia na rowerach


Władze przyznają, że rozbudowa infrastruktury rowerowej powinna być znacznie większa. Jednak miasto boryka się ze spłatą długów, zaciągniętych w minionych latach na budowę kanalizacji i modernizację oczyszczalni ścieków. Mimo
to przygotowywane są dokumenty, dzięki którym Dęblin będzie mógł w najbliższych latach ubiegać się o unijne fundusze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

15-17 grudnia
komentarze (0)0
polubienia (0)0
14-12-2017

15-17 grudnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!