czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

I wyjechać na Zachód

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lutego 2005, 22:07
Autor: (step)

O jedno miejsce na bezpłatnym kursie nauki języków obcych walczy aż trzynaście pielęgniarek. W sumie ponad 1300 sióstr z województwa lubelskiego chce się uczyć języków – przede wszystkim angielskiego i włoskiego.

Kursy mają być bezpłatne (sfinansuje je Unia Europejska). Będą się odbywać w lubelskiej Szkole Języków Europejskich „Uniwersus”. – Przygotowujemy wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który dzieli pieniądze unijne – mówi Maria Nadłonek, dyrektor szkoły. – Pieniędzy spodziewamy się w marcu. Wtedy ruszą szkolenia.
„Uniwersus” chce przeszkolić 360 kursantów z różnych grup zawodowych, którym język obcy przyda się w pracy. – PKP, TP SA, Poczta Polska i policja zgłosiły od kilku do 20 pracowników chętnych do nauki – dodaje Nadłonek.
Wszystkie firmy przebiła jednak Okręgowa Izba Pielęgniarek w Lublinie, która zebrała 1326 pielęgniarek i położnych. – Zainteresowanie kursami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – przyznaje Wiesława Sidorowska, przewodnicząca Izby. – Najwięcej chce się uczyć angielskiego i włoskiego.
Zdaniem przewodniczącej Sidorowskiej, tak duże zainteresowanie świadczyć może o tym, że siostry poważnie myślą o wyjeździe do pracy za granicę. – Choć przypuszczam, że to nie jedyny powód – dodaje. – Chcą się uczyć także dla siebie. Jesteśmy w Unii Europejskiej, której obywatele znają i mówią różnymi językami. Coraz częściej pacjenci z innych krajów przyjeżdżają też do Polski. Na przykład w sanatoriach wymagają już, by personel znał języki obce.
Zofia Kiełbik, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Reumatologii szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie, wybrała język angielski. – Mam ambitny plan nauczenia się tego języka od podstaw – mówi. – Nie myślę o wyjeździe za granicę. Po prostu czuję ogromną potrzebę przeczytania fachowej prasy angielskojęzycznej lub pojechania na jakąś konferencję. Chciałabym móc porozumiewać się z pacjentami z zagranicy, jeśli tacy trafią do mojej kliniki.
– Myślę o wyjeździe – przyznaje pielęgniarka ze Szpitala Kolejowego w Lublinie, od 17 lat w zawodzie. – Każdy widzi, jaka jest sytuacja w kraju. Już od kilku miesięcy uczę się języka angielskiego. I właśnie ten język wybrałam na kursie.
Ze względu na ogromne zainteresowanie kursami szkoła przeprowadzi weryfikację chętnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!