piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Ikona zamiast szopki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2007, 19:23

Dla ponad 15 tysięcy wyznawców prawosławia z Lubelszczyzny rozpoczynają się święta Bożego Narodzenia

Już dziś w prawosławnych i grekokatolickich świątyniach zostanie wystawiona ikona Narodzenia Chrystusa. To nic innego, jak odpowiednik katolickiej szopki. – W kulturze bizantyjskiej nie przyjęły się przedstawienia narodzin w formie figurek – mówi ks. dziekan Jan Łukaszuk, proboszcz Prawosławnej Parafii pod wezwaniem św. Jana Teologa w Chełmie. – W naszym kościele szopkę zastępuje ikona.
Dlatego prawosławni mieszkańcy Chełma, nie mają za złe władzom, że nakazały rozbiórkę szopki na pl. Łuczkowskiego akurat z nastaniem świąt Bożego Narodzenia. W żaden sposób nie poczytują sobie tego za jakąkolwiek formę religijnej dyskryminacji.

Zdecydowana większość obchodzących święta trzyma się kalendarza juliańskiego. W Chełmie i wielu innych ośrodkach w regionie święta rozpoczną dzisiaj, biorąc udział w nabożeństwie wieczornym. Dopiero po nim zasiądą do tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, by najpierw podzielić się prosforą. To bułeczka sporządzona jedynie z mąki, drożdży i wody. – Zgodnie z tradycją wierni zabrali prosforę do domów już podczas Liturgii Świętej, odprawianej podczas ostatniej niedzieli przed świętami – mówi ks. Łukaszuk. – Ci, którzy nie mieli ku temu okazji wcześniej znajdą ją na tacy w świątyni podczas dzisiejszego nabożeństwa wieczornego.
Niektórzy już wczoraj mogli rozpocząć przygotowania do świąt. Wójt Sławatycz nad Bugiem zgodził się, aby już w przeddzień prawosławnej wigilii, nie było lekcji w sławatyckim Zespole Szkół. – W szkole jest około 20 proc. uczniów i kilku nauczycieli wyznania prawosławnego. Zaproponowałem dzień wolny, który zostanie odpracowany w kolejną sobotę. Jeśli ktoś z nauczycieli weźmie wolne w poniedziałek, też nie będzie dużego problemu – mówi Dariusz Trybuchowicz.
Nowy Rok wierni przywitają 14 stycznia

Jacek Barczyński (pim, arle)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!