niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Ile zarabiają lekarze w woj. lubelskim? Ponad 10 tys. zł dla ordynatora

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2015, 12:15

Według danych resortu zdrowia największe pensje - ponad 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie - mają w Lubelskiem ordynatorzy w szpitalach. Najmniejsze lekarze bez specjalizacji - 5,5 tysiąca złotych. Te dane nie zawsze pokrywają się jednak z rzeczywistością

W raporcie resortu zdrowia znalazły się średnie zarobki brutto lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Do pensji zasadniczych doliczono dyżury i dodatki. Dane, które zebrano w 637 szpitalach w całej Polsce, dotyczą marca ubiegłego roku.

Z raportu wynika, że ordynator oddziału szpitalnego w naszym województwie zarabia średnio ponad 10,5 tysiąca (średnia krajowa - 11,2 tys. zł). Najwięcej zarabiają ordynatorzy w Wielkopolsce - 16,3 tys. zł. Na wyższe zarobki mogą także liczyć m.in. ordynatorzy z województwa opolskiego - 12,5 tys. zł, a także woj. dolnośląskiego - ponad 12 tys. zł. Najmniej dostają ordynatorzy z woj. śląskiego - ok. 9,7 tys. zł.

Lekarze z II stopniem specjalizacji z Lubelskiego zarabiają ok. 8 tys. zł (przy średniej krajowej 7,9 tys. zł), a ci z I stopniem specjalizacji - ok. 6,5 tys. zł. Najmniej dostają lekarze bez specjalizacji - ponad 5,5 tys. zł (średnia krajowa - 5,4 tys. zł).

A jak te dane mają się do rzeczywistości? Lekarz ze specjalizacją II stopnia, który pracuje w puławskim szpitalu, przy zasadniczej pensji 2,1 tys. zł netto i z doliczeniem 6 dyżurów może zarobić 4,5 tys. zł "na rękę”, czyli znacznie mniej niż podaje raport ministerstwa.

Podobnie jest z wynagrodzeniem kierownika traktu operacyjnego, lekarza z II stopniem specjalizacji: po doliczeniu dodatków kierowniczego i stażowego oraz 6 dyżurów do płacy podstawowej jego pensja wyniesie 6 tys. zł "na rękę”.

- Ciekawe w naszym szpitalu jest to, że rezydenci opłacani przez ministerstwo zdrowia, którzy są dopiero po studiach mają większą pensję niż specjaliści - komentuje jeden z lekarzy puławskiej lecznicy. - Pensja ordynatora w porównaniu ze statystykami ministerstwa też będzie niższa - o 2-3 tys. zł - dodaje.

Znacznie lepiej jest w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. - Wynagrodzenia podane przez ministerstwo są bardzo podobne do płac w kierowanym przeze mnie szpitalu - mówi dyrektor Gabriel Maj. - Lekarze korzystają też z możliwości dodatkowego zarobku, np. pracując w innych miejscach, albo prowadząc prywatne praktyki.

W znacznie lepszej sytuacji są medycy z wojewódzkiego szpitala w Białej Podlaskiej. - U nas lekarze zarabiają znacznie więcej, niż wynika to z zestawienia ministerstwa - przyznaje Joanna Kozłowiec, rzecznik bialskiego szpitala.

- Ordynator zarabia 10,4 tys. zł brutto, lekarz z II stopniem specjalizacji - ok. 8 tys. zł, a z I stopniem - 6,5 tys. zł. To sumy bez dyżurów i dodatkowego wynagrodzenia - wylicza Kozłowiec.

Lekarze w statystykach

Z danych Urzędu Statystycznego w Lublinie za 2012 r. wynika, że zarobki lekarzy w województwie lubelskim wzrosły w ciągu 10 lat o ok. 46 proc. W 2002 r.
lekarz zarabiał średnio blisko 4,5 tys. zł, a w 2012 r. już blisko 6,6 tys. zł.

Wysokość wynagrodzeń lekarzy w woj. lubelskim*
(średnie wynagrodzenie z tytułu umów o pracę za marzec 2014)

Ordynator, zastępca ordynatora
4 500 zł - zasadnicze brutto
10 569 zł - wynagrodzenie łącznie brutto

Lekarz z II stopniem specjalizacji
4 031 zł - zasadnicze brutto
8 068 zł - wynagrodzenie łącznie brutto

Lekarz z I stopniem specjalizacji
3 471 zł - zasadnicze brutto
6 542 zł - wynagrodzenie łącznie brutto

Lekarz bez specjalizacji
3 287 zł - zasadnicze brutto
5 591 zł - wynagrodzenie łącznie brutto

* Źródło: Ministerstwo Zdrowia
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: pieniądze zdrowie lekarze
Jadwiga
ALA
Gość
(59) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jadwiga
Jadwiga (6 sierpnia 2015 o 07:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Krzywdy koniowały nie mają.

Rozwiń
ALA
ALA (5 sierpnia 2015 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rodzice nie zostawili praktyki w spadku?

WIERZE ZE TYLE ZARABIASZ ALE JAKO POCZATKUJACY LEKARZ ZARAZ PO STUDIACH....I ZAPEWNE SPECJALIZACJE ZACZELAS NIEDAWNO...

Rozwiń
Gość
Gość (5 sierpnia 2015 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KTOS NAPISAL: "Było się uczyć wszyscy mają dostęp do książek tylko uczyć się nie chciało ale zarabiać i pretensje do garbatego że ma proste dzięci i do wszystkich to się ma POZDRAWIAM" A TO TYLKO LEKARZE SIE UCZA? CHYBA JEDEN Z NICH TO PISAL BO MACIE TAKIE MNIEMANIE O SOBIE ZE JESTESCIE ELITA...JESZCZE ZEBY TO BYLO TAK ZE SIE UCZA...DOSTAC JEST SIE CIEZKO NA LEKARSKI BO KONKUREENCJA..WIADOMO..POZNIEJJ LADNA PENSYJKA...ALE JAK JUZ SIE DOSTANIETO JUZ Z GORKI.... SZCZEGOLNIE LATWA JEST SPRAWA KONCZENIA STUDIOW ZA WOREK KARTOFLI BO MAMA I TATA SA LEKARZAMI...CI TO SIE DOPIERO UCZA.... ;) WIDAC POZNIEJ EFEKTY.. NIE OBRAZAJAC TYCH CO FAKTYCZNIE MAJA WIEDZE..ALE WKURZA MNIE ZE KTOS UWAZA SIE ZA LEPSZEGO I MADRZEJSZEGO... TO ZE NIE CHCE BYC LEKARZEM NIE OZNACZA ZE JESTM DEBILEM! SKONCZYLAM CIEZKIE STUDIA Z WYROZNIENIEM OD DZIEKANA I ZARABIAM 1500ZL! TAKA TO POLITYKA....
Rozwiń
osessek
osessek (2 lutego 2015 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Słuchajcie moim zdaniem to wina systemu, że publiczne placówki są źle zarządzane i czy lekarze zarabiają dużo czy mało, to i tak musimy stać w kolejkach i tak, dlatego ja już to olewam i jak coś chodze prywatnie np. do http://centrumalpejska.pl/punkt-pobran-diagnostycznych/ bo wiem że zostane tam miło i szybko obsłużony...

Rozwiń
Gość
Gość (25 stycznia 2015 o 18:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pokaż lekarzu co masz w garażu. I tyle...

mam auto na raty !!!!! myśl to nie boli

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (59)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!