niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Internet dla wszystkich. Za dwa lata

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 listopada 2014, 17:00

Nie będzie już żadnych "białych plam, szerokopasmowy internet dotrze do każdego zakątka naszego województwa. W Lubelskiem wybudowano już ponad 60 proc. z planowanych 3 tys. km sieci.

Projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” realizują jeszcze województwa: podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i lubelskie. - Jeśli chodzi o zaawansowanie prac to jesteśmy liderem tego projektu - podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Wybudowanie blisko 3 tys. km sieci umożliwi dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych naszego województwa. To ważne zwłaszcza na obszarach, które operatorzy internetowi uważają za nieopłacalne. Wszystko ma być gotowe do końca października 2015 r. Pierwszy światłowód położono w marcu k. Biłgoraja. Obecnie kończą się prace m.in. na Podlasiu.

- Finalizujemy budowę światłowodów - potwierdza inżynier kontraktu z ECM Group Polska Paweł Kajkowski.

Projekt zakłada budowę ponad 300 węzłów (dystrybucyjnych i szkieletowych). Infrastruktura powstaje tam, gdzie do tej pory były "białe plamy”. W samym powiecie bialskim węzłów będzie 20.

- Sieć obejmie większość miejscowości z naszej gminy - cieszy się wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski. - Mieszkańcy niecierpliwie czekają na odcinek tzw. "ostatniej mili” i szybki Internet. Liczymy, że w 2016 lub 2017 r. surfowanie będzie już możliwie.

Jednocześnie samorząd wojewódzki prowadzi tzw. dialog konkurencyjny z operatorami zainteresowanymi zarządzaniem, eksploatacją o utrzymaniem powstającej infrastruktury. Chodzi o firmy telekomunikacyjne, które dostarczą Internet bezpośrednio do budynków.

- Zgodnie z europejską agendą cyfrową do 2022 roku powinniśmy dostarczyć szerokopasmowy internet o prędkości przynajmniej 30 Mb/s do wszystkich polskich domów - mówi Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Jego zdaniem, ostatni etap też powinien pójść gładko. - W kolejnej perspektywie finansowej UE przewidywane są również dofinansowania dla firm telekomunikacyjnych - dodaje Dombrowski.

Projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” to największe tego typu przedsięwzięcie w skali całej Unii Europejskiej. Lubelska sieć szerokopasmowa ma kosztować 385 mln zł, z czego 267 mln zł to unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W ramach projektu jeszcze w tym roku odbędą się szkolenia z obsługi komputera. Natomiast 4 grudnia w Lublinie odbędzie się I Lubelska Konferencja dla Operatorów Telekomunikacyjnych.
  Edytuj ten wpis
Janek
trh
gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Janek
Janek (11 listopada 2014 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Poczekamy, zobaczymy. Jak narazie ja mogę pomarzyć o takich prędkościach. Mi oferują maksymalnie 6 Mb z pingami 80-100. O ironio, jeszcze 3 lata temu, jak mieszkałem w domu z wielkiej płyty miałem 25 Mb z pingami 25-40 za podobne pieniądze.

Rozwiń
trh
trh (9 listopada 2014 o 18:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Koszty zostały upublicznione - sieć wybudowana za państwowe i UE pieniądze (czyli nasze podatki), jeszcze do działalności firm dopłacą (-my), natomiast zyski będą prywatyzowane, i jak przyjdzie do ustalania ceny dla końcowego odbiorcy to będzie ona rynkowa - czyli liczona od jedynego konkurenta - tepsy która na wsiach zdziera za kilka Mb z 70zł z utrzymaniem łącza. Czyli można się przygotować gdzieś w okolicach 100zł za te 30Mb, no ale przecież okraść społeczeństwo trzeba, wolny rynek to się nazywa. No i agenda zaliczona bo dostępny jest, a że nikogo nie stać będzie to już jego problem przecież.

Rozwiń
gość
gość (9 listopada 2014 o 16:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sorry takich mamy ... kłamców

"Celem projektu jest zapewnie do 2013 r. dostępu do usług szerokopasmowych dla 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwach Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie)" za: portal "sieć szerokopasmowa polski wschodniej"

 Może i Lublin znajdzie się w tych 90%. Pytanie w którym roku :)


Tak dokładnie. O dziwo właśnie teraz trąbią o sukcesie, który być może wydarzy się za dwa lata. A dwa lata w tej dziedzinie i  jej tempie rozwoju mogą spowodować samowolne wypieki na twarzach głoszących sukces.

Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2014 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W małych wsiach internet szerokopasmowy będzie, a w mieście Lublinie na osiedlu domków na Sławinku można jedynie kiepską radiówkę mieć, bo światłowodów kłaść się "nie opłaca" :/

Znowu ten "biedny" sławinek.

Rozwiń
zawiedziony
zawiedziony (8 listopada 2014 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Minimum 30Mbit/s? Mieszkam w Lublinie w domku na LSM i ciągle mogę mieć co najwyżej 6Mbit/s od telekomuny.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!