niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Inwestycje powiatu lubelskiego w 2018 r. Najwięcej wydadzą na drogi

Dodano: 31 grudnia 2017, 14:49
Autor: IAS

Rada Powiatu w Lublinie uchwaliła w czwartek budżet na nowy rok. Podobnie jak w poprzednich latach za uchwałą w tej sprawie byli wszyscy radni. Przyszłoroczny budżet zakłada 126,5 miliona złotych dochodów i wydatki na poziomie 138 milionów.

– Na inwestycje planujemy wydać około 39 milionów 800 tysięcy złotych, w tym 30 milionów to środki na zadania drogowe w większości współfinansowane ze źródeł zewnętrznych. Na dwie inwestycje otrzymamy dofinansowanie z rządowego "Programu rozwoju infrastruktury gminnej i powiatowej", a dwie kolejne są częścią tak zwanego megaprojektu drogowego, realizowanego z pozostałymi powiatami ziemskimi – mówi starosta lubelski Paweł Pikula. 

Z budżetu państwa powiat otrzyma pieniądze na przebudowę tras Dominów - Skrzynice i Góra - Wojciechów. W pierwszym przypadku prace będą prowadzone na odcinku o długości ponad 4 kilometrów, natomiast w drugim - prawie 7 kilometrów. Na obydwa zadania w przyszłorocznym budżecie rada zabezpieczyła około 17 milionów złotych. Z budżetu państwa samorząd może otrzymać do połowy kosztów, ale nie więcej niż po 3 miliony złotych na każde z wymienionych zadań.

W ramach "megaprojektu" samorząd powiatowy chce przebudować ponad 6-kilometrowy odcinek trasy Lublin - Strzeszkowice przez Krężnicę Jarą oraz drogę od węzła trasy S17 w Markuszowie w kierunku Woli Przybysławskiej w gminie Garbów. W tym przypadku prace będą prowadzone na odcinku o długości około 5 kilometrów, a w budżecie jest na ten cel 7 milionów złotych. Około połowy będą stanowić środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, ale ostateczna wysokość dotacji będzie zależeć od wyników przetargu na wykonanie robót.

W 2018 roku samorząd powiatowy chce też zmodernizować mosty przy drodze Sobieska Wola - Giełczew w Sobieskiej Woli i Radomirce. Na ten cel jest 500 tysięcy złotych, ale część pieniędzy powiat chce pozyskać ze środków ministerstwa infrastruktury.

W przyszłorocznym planie inwestycyjnym rada zapisała również prawie 1 milion 140 tysięcy na modernizację pływalni przy Zespole Szkół im. księdza Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie. 470 tysięcy złotych na ten cel powiat pozyskał z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którym dysponuje ministerstwo sportu. Umowa o przyznaniu środków jest podpisana, a przetarg na wykonanie robót ma być ogłoszony w najbliższych dniach.

Kolejne prawie 2 miliony złotych samorząd wyda na kontynuację, rozpoczętej w tym roku, modernizacji infrastruktury dydaktycznej w szkołach zawodowych.

W budżecie są również pieniądze na wykonanie inkubatora pszczelarstwa, który ma powstać przy Zespole Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli. Na ten cel radni zaplanowali 550 tysięcy złotych, ale do 500 tysięcy mogą otrzymać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wniosek o przyznanie dotacji jest gotowy i ma być złożony do Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina".

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 stycznia 2018 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A na remont trasy Lublin-Prawiedniki znowu przyjdzie poczekać i tak jest z roku na rok
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2017 o 17:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Starosto a ile przeznaczyliście na imprezy z tym związane czyli przecięcie wstęgi i po garnuchu
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2017 o 15:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy odnowią nawierzchnie ścieralna na ul.Warszawska, na odcinku od ulicy ul.Zbożowej do ul.Główna? Tam są takie wertepy i koleiny ze głowa mala.
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2017 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ile wydadzą na utrzymanie sejmiku, urzędników powiatowych, zarządu i urzędów? Tzn ile procent budżetu pochłonie utrzymanie powiatu?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!