piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Jak idzie remont wałów na Wiśle? Szukają pieniędzy na ostatni odcinek

Dodano: 30 kwietnia 2015, 18:06

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki w czwartek odwiedził gminę Łaziska
Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki w czwartek odwiedził gminę Łaziska

W czerwcu dobiegnie końca remont wałów przeciwpowodziowych na Wiśle w miejscowości Braciejowice. Wkrótce ruszą prace na liczącym 1,7 kilometra odcinku pomiędzy Kępą Gostecką i Kępą Solecką.

Umacnianie ponad 5-kilometrowego wału w Braciejowicach w gminie Łaziska rozpoczęto w ubiegłym roku. Remont pochłonął w sumie ok. 23 mln zł. Do wykonania pozostały już kosmetyczne prace i odbiory techniczne.

– Ta infrastruktura, która gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom powinna zachęcić do inwestowania w tych atrakcyjnych turystycznie terenach. Biegnąca wzdłuż wału droga serwisowa może służyć np. jako ścieżka rowerowa – mówi minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, który w czwartek odwiedził gminę Łaziska.

Zakończyło się już postępowanie przetargowe na remont liczącego 1,7 km wału pomiędzy Kępą Gostecką i Kępą Solecką. Inwestycja powinna być gotowa do połowy listopada. Prace pochłoną niespełna 5 mln zł. Wcześniej na ten cel dostaliśmy dotację z ministerstwa w wysokości 7 mln zł.

– Mamy deklarację ministra, że zaoszczędzone pieniądze wrócą do nas i będziemy mogli je przeznaczyć na kolejne inwestycje – mówi Stanisław Jakimiuk, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie.

Na remont czekają jeszcze m. in. wały w Dolinie Świeciechowskiej. Ze względu na koszty, które mogą wynieść ponad 32 mln zł prace mają tam być prowadzone etapami. Obecnie trwa poszukiwanie funduszy na ten cel.

Od 2001 roku na przebudowę i uszczelnienie umocnień na lubelskim odcinku Wisły wydano ponad 260 mln zł. – Prace objęły nie tylko samą Wisłę, ale też tzw. wały cofkowe, m. in. na rzece Chodelce – podsumowuje dyr. Jakimiuk.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!