środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Jak naświetlać, to tylko w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 marca 2007, 17:20

Pracownicy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej protestują przeciw budowie ośrodka onkologicznego w Zamościu.

Chcą powstrzymać radnych wojewódzkich, którzy dziś głosują w tej sprawie. Na sesję sejmiku wybierają się tłumnie, z transparentami.

W sobotę pilnie się naradzali. Dr Beata Kościańska z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej udowadniała, że budowa drugiego w województwie ośrodka z bunkrami do radioterapii nie ma sensu. – Głównymi metodami leczenia raka są operacje chirurgiczne oraz chemioterapia – przekonywała. – Radioterapia, czyli napromieniowywanie jest metodą uzupełniającą, stosowaną u 20–30 proc. chorych. I bardzo kosztowną.
Lekarka dodała, że rocznie na 7,5 tys. nowych chorych w województwie tylko 300 z Zamojszczyzny wymaga radioterapii. – Jaki jest sens budować bunkry i kupować sprzęt za 20 mln zł dla garstki pacjentów? Rozsądniej jest kupić nam kolejny aparat do napromieniowywania, aby zlikwidować kolejkę do radioterapii.

Centrum Onkologii Ziemi Zamojskiej powstałoby w strukturach szpitala „papieskiego”. Projekt popierają zamojscy lekarze, lokalne władze i mieszkańcy. – Na nowotwór zachoruje co czwarty Polak – mówi Jerzy Derkacz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala „papieskiego”. – Jeżeli mamy szybciej wykrywać chorobę i skutecznie z nią walczyć, potrzebne są nowe ośrodki.
– Dobrze że powstanie ośrodek, bo słyszałem, że w Lublinie na chemio- czy radioterapię trzeba czekać kilka miesięcy – dodaje Tomasz Florek z Hrubieszowa, chory na raka.
Zarząd Województwa również jest za. – Najwięcej zachorowań na nowotwory w województwie jest właśnie na Zamojszczyźnie – twierdzi wicemarszałek Andrzej Olborski.
Plan zakłada, że przy szpitalu dobudowane zostanie nowe skrzydło. Pieniądze będą pochodzić z unijnych funduszy (33,5 mln zł), budżetu województwa (ponad 6 mln zł), Narodowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi (60 mln zł).
Ostateczna decyzja należy do radnych sejmiku. Lubelscy onkolodzy chcą ich powstrzymać. Na dzisiejszą sesję wybierają się dużą grupą. Poproszą o przełożenie głosowania oraz o zorganizowanie debaty z udziałem fachowców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!