niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Jak szkoły są przygotowane do nauki 6-latków? Kontrola NIK

  Edytuj ten wpis

Wszystkie polskie 6-latki miały pójść do szkoły 1 września 2012 r. Z uwagi na głośne protesty rodzic
Wszystkie polskie 6-latki miały pójść do szkoły 1 września 2012 r. Z uwagi na głośne protesty rodzic

W Zamościu przepełniona klasa i za duże meble, w Nałęczowie nauczyciele pracujący też w autobusach – NIK sprawdzała, jak szkoły są przygotowane do nauki 6-latków.

Inspektorzy NIK skontrolowali w sumie 49 placówek w ośmiu województwach. Sprawdzano lata 2009/2010 i 2012/2013.

W Lubelskiem kontrola objęła cztery placówki – Zespół Szkół nr 6 w Zamościu, Zespołu Szkół nr 1 w Zamościu, Szkołę Podstawową w Nałęczowie i Szkołę Podstawową w Drzewcach. Wszystkie oceniono pozytywnie, choć nie obyło się bez zastrzeżeń.

I tak np. w Nałęczowie i Drzewcach nauczyciele musieli opiekować się swoimi podopiecznymi także w szkolnych autobusach. Zdaniem NIK, jest to niezgodne z Kartą nauczyciela.

– Rzeczywiście, to nam zakwestionowano, wskazując, że nauczyciele powinni mieć oddzielne umowy – mówi Urszula Borkowska, sekretarz Urzędu Miasta w Nałęczowie.

W podstawówce w Nałęczowie nie zapewniono też uczniom klas I odpowiednich warunków do zajęć ruchowych i zabawy. – Plac zabaw jest już gotowy – zapewnia Borkowska.

W Zamościu inspektorzy wytknęli, że jedna z klas była przepełniona. O 2-3 osoby. – Przy tak niewielkim przekroczeniu, tworzenie nowego oddziału nie byłoby ekonomicznie uzasadnione – tłumaczy Paweł Czechalski z Urzędu Miasta w Zamościu.

NIK stwierdziła również, że nie dostosowano wielkości mebli szkolnych do wieku dzieci. Urząd zapewnia, że niezwłocznie zostanie to poprawione.

Wszystkie polskie 6-latki miały pójść do szkoły 1 września 2012 r. Z uwagi na głośne protesty rodziców, termin został przesunięty na 1 września przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!