czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Jak zrobić kasę na wyborach

Dodano: 22 lipca 2005, 20:40
Autor: Rafał Panas

Wybory to nie tylko walka o władzę. To również okazja żeby, dorobić. Ale żeby mieć na to szansę, trzeba cieszyć się zaufaniem komitetów wyborczych.

Ile zarobią członkowie komisji wyborczych? - Najprawdopodobniej będzie to od 135 zł do 165 zł. W zależności czy jest się przewodniczącym, zastępcą czy szeregowym członkiem komisji - mówi Teresa Bichta, dyrektor lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Trudno znaleźć równie dobrą dniówkę. Szczególnie, że wiele osób będzie siedziało w komisjach na wyborach parlamentarnych (25 września), a później na wyborach prezydenckich (9 października). W grę może wchodzić też ewentualna druga tura wyborów prezydenckich (23 października). Teoretycznie zasiadając w trzech komisjach można maksymalnie zarobić nawet 445 złotych wypłacanych na rękę.
Jak trafić do komisji? Najlepiej należeć do partii, pomagać w kampanii wyborczej lub mieć wejścia w komitetach wyborczych. - Mamy tradycyjną metodę doboru kandydatów. Wskazują ich komórki partyjne w terenie. W grę wchodzą nie tylko sympatycy sojuszu, ale też osoby, które pomagały nam przy poprzednich wyborach. Np. pracowali społecznie jako mężowie zaufania. Nie powinny to być przypadkowe osoby - mówi Stanisław Niedźwiedź, pełnomocnik sztabu wyborczego SLD w Lublinie.
Na sprawdzonych współpracowników stawia też Prawo i Sprawiedliwość. - Kandydatów wybierzemy spośród członków partii i wolontariuszy, którzy pomagają nam w kampanii. Chodzi o ludzi, którzy np. zbierają podpisy czy uczestniczą w akcjach promocyjnych partii - mówi Michał Mulawa z lubelskiego PiS.
I raczej nie będą mieli kłopotu z kandydatami. Do PiS, który według sondaży prawdopodobnie będzie współtworzył przyszły rząd, od miesięcy zgłaszają się wolontariusze. Partyjne struktury rosną jak na drożdżach. Osoby, które chcą zasiąść w komisji wyborczej, ale nie są związane z żadną partią, powinny zapukać do drzwi mniejszych ugrupowań.
- Do obsadzenia w województwie lubelskim jest ok. 2 tys. obwodowych komisji wyborczych. Silne partie nie powinny mieć z tym kłopotów. Ale mniejsze na pewno będą szukały kandydatów. To też sposób na zdobycie głosów dla partii - tłumaczy dyrektor Bichta.
Obwodowe komisje mają być wybrane do 4 września. Nabór kandydatów powinien zakończyć się na początku września. Komisje nadzorujące wybory do parlamentu liczą 6-11 członków, komisje przeprowadzające wybory prezydenckie po 5-9 osób. Każdy komitet wyborczy może delegować do komisji jednego reprezentanta. Komitetów będzie prawdopodobnie tyle, że konieczne okaże się losowanie składów komisji.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!