poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Jastków: Rodzice, nauczyciele i radni bronią dyrektorki. Władzy to nie wzrusza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 listopada 2011, 20:30

Wójt Zbigniew Samoń: Dziś w szkole pojawi się nowa osoba pełniąca obowiązki dyrektora (Bartłomiej Żu
Wójt Zbigniew Samoń: Dziś w szkole pojawi się nowa osoba pełniąca obowiązki dyrektora (Bartłomiej Żu

Wójt Jastkowa ma za nic opinie wojewody i kuratora, nie przejmuje się orzeczeniem sądu. Nie zgadza się na dyrektora szkoły z konkursu, który zresztą sam zorganizował.

W poniedziałek przed Urząd Gminy w podlubelskim Jastkowie przyszło kilkadziesiąt osób.

– Pan łamie prawo! – oburzali się na spotkaniu z wójtem Zbigniewem Samoniem rodzice i nauczyciele. – Pan pełni mandat publiczny, a nie zarządza prywatnym folwarkiem. Za pana kadencji Jastków stał się Białorusią!

Zaczęło się półtora roku temu, gdy wójt ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora szkoły w Płouszowicach. Wygrała dotychczasowa dyrektorka Beata Dzierżak.

– Wójt powierzył jej to stanowisko na rok, a nie na pięć, jak wymaga ustawa – mówi Roman Chudzik, sołtys Płouszowic i gminny radny. – Po roku postanowił unieważnić konkurs, stwierdzając uchybienia. Konkurs, który sam zorganizował.

Dyrektorka poskarżyła się do wojewody i sądu administracyjnego. Obie instytucje w sprawach umowy tylko na rok i unieważnienia konkursu wydały opinie negatywne dla wójta.

Ostatnio wójt powierzał Beacie Dzierżak pełnienie obowiązków dyrektora… co miesiąc. Ostatnia wygasła w poniedziałek. Wójt zapowiedział, że nowego dyrektora wyłoni w konkursie. A dotychczasowa dyrektorka, jak się nagle okazało, w ogóle nie ma uprawnień do pełnienia tej funkcji.

– Mam opinię radcy prawnego, że pani Dzierżak nie ma wykształcenia pedagogicznego – przekonuje wójt Zbigniew Samoń.

– Skończyłam studia na UMCS, potem zarządzanie oświatą i podyplomowe studia pedagogiczne. W 1992 r. dostałam akt mianowania. Wszędzie jest jasno napisane, że mam kwalifikacje – odpowiada Beata Dzierżak.

– Dlaczego pan nie wystąpi do kuratorium o interpretację? – pytali rodzice na poniedziałkowym spotkaniu. – To kuratorium jest właściwym organem. A nie pan, sędzia we własnej sprawie.
Wójt: To rozstrzygnął radca prawny. Rodzice: Radca prawny, który jest pana pracownikiem (Urzędu Gminy – red.). Dlaczego nie zwróci się pan o opinię do kogoś z zewnątrz?

Co na to kuratorium? – Pani dyrektor ma odpowiednie uprawnienia – mówi lubelski kurator Krzysztof Babisz. I dodaje, że taką opinię kuratorium wyda w tej sprawie. – Powinien się o nią zwrócić wójt. Ale skoro nie chce, wydamy ją na wniosek pani dyrektor.

Wątpliwości budzi też umowa podpisana z dyrektorką tuż po wygranym przez nią konkursie. – Dlaczego na rok, a nie na pięć lat? – pytali w poniedziałek rodzice.

– Jest taka możliwość – przekonywał wójt. Rodzice: Czy były jakieś przesłanki do tego?

Wójt: Ocena pani dyrektor. Nie była najwyższa. Rodzice: A pan jest taki idealny? Przegrał pan we wszystkich instytucjach i dalej pan tkwi przy swoim? Albo te instytucje się mylą, albo pan nie zna prawa.

Kurator stawia sprawę jasno: Zgodnie z prawem umowa na rok jest możliwa tylko w uzasadnionych przypadkach. W rozmowie ze mną wójt nie przedstawił takiego przypadku – mówi Babisz. – W mojej opinii po wygranym konkursie pani dyrektor powinna pełnić tę funkcję przez pięć lat.

Podobnie uważają rodzice. – Dzieci są zadbane, szkoła zadbana. Tylko obecna pani dyrektor jest dla nas gwarantem jakości – mówiła jedna z matek.

Wójt pozostaje niewzruszony. Zapowiedział, że dziś w szkole pojawi się nowa osoba pełniąca obowiązki dyrektora. Choć jeszcze w poniedziałek nie było wiadomo, kto nią będzie. – Dowiecie się państwo w środę – uciął wójt.

Rodzice zapowiedzieli, że nie wpuszczą nowego dyrektora do szkoły. A jeśli wójt nie zmieni zdania, przeniosą dzieci do szkół w innych gminach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Krzysztof
Tomasz
(69) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 lipca 2013 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

TAK dla wójta Samonia. :)

Wazelina

Rozwiń
Krzysztof
Krzysztof (17 lipca 2013 o 17:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

TAK dla wójta Samonia. :)

Rozwiń
Tomasz
Tomasz (17 lipca 2013 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jestem rodzicem i zdecydowanie popieram działania wójta gminy Jastków. Ktoś celowo próbuje mu zaszkodzić zamieszczając taki artykuł na internecie. Ktoś wystawia człowieka chwalącego się tytułem profesorskim, by ten wydzwaniał po mieszkańcach gminy Jastków i krytykował naszego wójta. Bardzo nie podobają mi się takie podstępne działania. Tym bardziej będę z wszystkimi rozmawiał na ten temat i wspierał naszego wójta Samonia, który bardzo dobrze sobie radzi w zarządzaniu gminą mimo wrednym osobom, które mu utrudniają. Trzy razy tak dla działań wójta Samonia. Popieramy.

Rozwiń
ewa
ewa (10 listopada 2011 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Robert Żyśko' timestamp='1320304176' post='554254']
Bardzo dziękuję za wywołanie "do tablicy". Jeżeli ktoś uważa, że siedzę i tworzę na forum niezliczone ilości komentarzy to jest w dużym błędzie. Pod niniejszym artykułem napisałem jeden komentarz - dokładnie jest to wypowiedź nr 3. Stwierdziłem tam wyłącznie fakty i wyraziłem własną opinię.

Również jestem wdzięczny za słowa krytyki, trzeba brać je pod uwagę, po to by w przyszłości jeszcze lepiej pracować i wywiązywać się z roli, którą powierzyli mi mieszkańcy.
Pozwolę wdać się w lekką polemikę z powyższym poglądem dotyczącym działań, które podejmuje. Rozumiem, że w ocenie osoby wypowiadającej się przygotowanie np. prezentacji zawierającej informacje uzyskane od instytucji zajmujących się daną sprawą i przestawienie ich pozostałym radnym lub udostępnienie w inny sposób dla szerszej grupy odbiorców, by zobrazować pewien problem i pokazać ścieżki rozwiązania go, jest działaniem niemerytorycznym i pozbawionym jakiegokolwiek sensu??

Również opracowanie różnych raportów, zestawień na podstawie dostępnych informacji, tak by społeczność miał możliwość zapoznania się z pewnymi faktami jest dziecinną zabawą??

Organizacja na prośbę Pana Wójta spotkania z udziałem mieszkańców i przewoźników prywatnych oraz publicznych (osób kompetentnych i merytorycznych w danym temacie) jest także zabawą a nie próbą rozwiązania konkretnego problemu??

Proszę od osoby wypowiadającej się o szersze rozwinięcie swojej myśli i wskazanie jakie działania powinien podejmować radny gminy. Tak jak wspomniałem wcześniej każda uwaga jest cenna.

Odsyłam także do innego artykułu gdzie wszystkie wypowiedzi były podpisane imieniem i nazwiskiem.: http://forum.dziennikwschodni.pl/radny-chce-autobusow-miejskich-na-trasie-lublin-smugi-t52002/page__st__20

P.S. dyskusja na forum jest interesująca i pokazuje, że w wielu sprawach dotyczących funkcjonowania Gminy Jastków należy dążyć do przeprowadzenia debaty publicznej

[/quote]


Nareszcie świetna wypowiedź. Gmina to wspólnota samorzadowa i nie byłoby tej całej historii i takiej sprawy gdyby p. wojt zechciał przyjąć do wiadomości że czasy kacyków i prominentnych władców bezpowrotnie minęły. Sprawując mandat wójta gminy w pierwszej kolejności należy działac w granicach i na podstawie prawa. Nie mniej ważnym jest takie sprawowanie mandatu aby we wszystkich ważnych sprawach słuchać głosu mieszkańców, nawet przeciwników. Nie ma miejsca na zwalczanie innych tylko dlatego że mają inne zdanie i tylko dlatego że niestety ma się chory charakter.
W wielu sprawach można osiągnąć sukces współdziałając z mieszkańcami a także z radnymi, którzy również legitymują się, nie mniej ważnym mandatem społecznym.Ale żeby tak postepowac trzeba sie wznieśc ponad własne nawyki, wady i fobie i nie dzielic radnych na swoich i obcych.Na tym stanowisku otwartośc i umiejętność współdziałania ze wszystkimi jest cenniejsza niż różne fakultety.
Mozliwe, że dorośniemy kiedyś do tego aby to zrozumieć.
Panie Robercie, tak trzymac!
Rozwiń
oglądałem interwencje
oglądałem interwencje (9 listopada 2011 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Macie racje ludziska ale w takim razie kto dał głosy na stanowisko trzeba uważniej wybierać wujta!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (69)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!