sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Jastków: Wójt chciał sprzedać pałac z mieszkańcami?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2010, 20:29

Nowa siedziba dla władz gminy Jastków nie powstanie, dopóki nie znajdzie się chętny na zakup pałacu. To w nim na razie pracują urzędnicy. Dwie dotychczasowe próby jego sprzedaży zakończyły się fiaskiem.

Urząd Gminy w Jastkowie (pow. lubelski) chce wyprowadzić się z zabytkowego pałacu. Przetarg dotyczący sprzedaży zabytku ogłoszono na początku sierpnia. Do transakcji jednak nie dojdzie, bo nikt nie był zainteresowany jego kupnem.

Władze gminy sytuację tłumaczą kryzysem. – Sytuacja gospodarcza odbija się na rynku nieruchomości. Nie zamierzamy jednak obniżać ceny pałacu – podkreśla Zbigniew Samoń, wójt gminy Jastków.

To już druga próba sprzedaży zabytkowego budynku, w którym mieści się Urząd Gminy. W grudniu ubiegłego roku zabytek chciał kupić Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Wszystko wskazywało na to, że transakcja dojdzie do skutku.

– Uzgodniliśmy wszystkie warunki transakcji, m.in. kwestię dostępności parku dla mieszkańców Jastkowa, organizowania białych niedziel, niskiego czynszu dla urzędu – wylicza Małgorzata Łobodzińska, zastępca kanclerza Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uczelnia wpłaciła milion zł zaliczki na konto gminy. Dostała również 3 mlnzł dotacji na zakup pałacu z Ministerstwa Zdrowia.

– U notariusza okazało się jednak, że wójt zamierza nam sprzedać pałac z lokatorami. Wcześniej nie było o tym mowy – zaznacza Łobodzińska. Dlatego na takie warunki uczelnia zgodzić się nie mogła. Musiałaby bowiem zapewnić mieszkania zastępcze dla lokatorów. Do transakcji nie doszło.

Gdyby udało się znaleźć nabywcę na zabytek, gmina mogłaby wreszcie rozpocząć budowę swojej nowej siedziby. Władze przygotowały już projekt techniczny budynku. Stanąłby w centrum Jastkowa, na działce, na której stoi już ośrodek zdrowia.

– W tym budynku swoją siedzibę znalazłby również ośrodek pomocy społecznej, ośrodek kultury i sportu, biblioteka i klub przedszkolaka – tłumaczy wójt Jastkowa. – Przy urzędzie powstałby również parking na 60 samochodów. W samym budynku znalazłyby się podjazdy dla osób niepełnosprawnych i windy.

Jak szybko uda się ten projekt zrealizować, zależy od tego czy kolejny przetarg na zakup zabytku zostanie rozstrzygnięty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jan
mieszkaniec
Nie wiem, ...
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jan
jan (2 września 2010 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety obecny wójt jest mistrzem w wyprzedaży majątku gminy , pod młotek poszły wszystkie działki ,pałace
Moszenkach , Tomaszowicach i Jastkowie , wójt też chce sprzedać budynek GOPSU i Biblioteki w Jastkowie, i to wszystko w ciągu jednej kadencji . tylko pogratulować , ale pozostały jeszcze szkoły ,drogi i wodociągi .
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (1 września 2010 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marny gospodarz z tego wójta jak przez 4 lata nie wstawił nawet wybitych szyb i nie załatał ubytków w tynku.Wstyd! Nikt niestety nie bierze pod uwage masowego protestu mieszkańców, którzy sprzeciwiali sie sprzedazy pałacu. Mieszkańcy nie mówili również że nie trzeba wybudować siedziby dla urzędu. Ale dlaczego w takiej dużej gminie nie ma centrum kultury z prawdziwego zdarzenia, nie ma porządnego miejsca dla biblioteki i dla dzieci i młodzieży? Takie miejsce jak park i pałac to idealna siedziba na takie instytucje.
Ludzie przecież majątek sprzedaje się i przejada tylko raz! Zapytajcie wójta jak to robia inni włodarze gmin, że znajduja pieniądze na renowacje takich obiektów i szczyca sie nimi.
Rozwiń
Nie wiem, ...
Nie wiem, ... (30 sierpnia 2010 o 11:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale czy wójt nie wiedział o tych lokatorach, czy też "zapomniał" o nich wspomnieć ? W jednym i drugim przypadku byłoby trochę dziwne zachowanie ...
Rozwiń
crx
crx (30 sierpnia 2010 o 11:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan DZIEDZIC, oj przepraszam teraz to jest wójt chyba będzie miał nielada kłopot jeśli nie wyprowadzi tych lokatorów.Ale najważniejsza jest 30 -ta rocznica rozpoczęcia dobrobytu......!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!