niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Co wolno, a czego nie wolno podczas ceremonii ślubnej

D Powiedzcie gościom, by nie sypali ryżem, monetami i innymi dziwnymi przedmiotami po ślubie, bo to pogański zwyczaj - taką instrukcję dostają narzeczeni podczas nauk przedmałżeńskich w parafii na lubelskim Czechowie.
Sposób zachowania się gości podczas ceremonii ślubnej zawarto w broszurze zatytułowanej "Informacja dla narzeczonych”. Dostają się wszystkie pary uczęszczające na nauki w parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w Lublinie.
- Wpiera się nam, że to jest pogański zwyczaj, który nie ma nic wspólnego z sakramentem małżeństwa. Dlaczego ktoś nam narzuca, jak ma wyglądać nasz ślub - Małgorzata z Lublina jest oburzona. - Dlatego zrezygnowaliśmy ze ślubu w tym kościele i poszliśmy do parafii narzeczonego.

Wojciech, przyszły mąż Małgorzaty, dodaje. - Jak moglibyśmy zabronić rodzinie sypania ryżem czy rzucania pieniążków. Przecież to śmieszne.
Ksiądz Jan Mitura, proboszcz parafii p.w. św. Jadwigi Królowej, upiera się przy swoim. - To źle, że ludzie przywiązują wagę do takich pogańskich rytuałów - i dodaje, że nie chodzi mu wyłącznie o to, żeby przed kościołem było czysto.
Czy proboszcz przewiduje jakieś kary za złamanie zakazu ? - Kar nie będzie. Niech sobie rzucają, jak muszą - odpowiada ks. Mitura.
Okazuje się jednak, że nie wszyscy duchowni popierają ten pogląd. - Ja bym nie zakazywał kultywowania takich zwyczajów. Przecież rzucanie ryżem, płatkami kwiatów czy monetami jest zupełnie nieszkodliwe. A pięknie wygląda - uważa ks. Janusz Kozłowski z parafii p.w. NMP Matki Kościoła w Świdniku. - Komu to przeszkadza? Niech się młodzi cieszą. W końcu to ich święto.
Rzecznik lubelskiej kurii, ks. Mieczysław Puzewicz, bardzo nerwowo zareagował na pytanie o sypanie ryżem. - Nie macie poważniejszych problemów? Nie będę się zajmował ryżem, do cholery jasnej - zagrzmiał do słuchawki.

Co kraj to obyczaj

W Polsce przyjęto, że świeżo poślubioną parę obsypuje się drobnymi monetami. Kto zbierze więcej, ten będzie decydował o budżecie nowej rodziny. Natomiast sypanie ryżem zostało zapożyczone z Ameryki Północnej. Ma zapewnić młodej parze dostatek i szczęście.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!