środa, 13 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Jeziorzany: Szkoła zostaje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2008, 15:01

Wojewoda Genowefa Tokarska stwierdziła nieważność uchwały Rady Gminy Jeziorzany o likwidacji tamtejszej szkoły podstawowej.

To znaczy, że szkoła nadal będzie funkcjonować.

Mieszkańcy miejscowości walczyli o to przez kilka tygodni. Ich rodzice i dziadkowie sami zbudowali jeziorzańską podstawówkę w 1938 roku. Blisko 60 uczniów może korzystać z sali gimnastycznej, boiska i pracowni komputerowej.

Tymczasem wiosną tego roku władze gminy zdecydowały o likwidacji szkoły. I przeniesieniu uczniów do zespołu szkół w oddalonym o trzy kilometry Przytocznie. Zgodziło się na to Ministerstwo Edukacji. Ale zaprotestowali rodzice dzieci.

Sprawą zajęła się wojewoda. Dziś uchyliła uchwałę Rady Gminy o likwidacji placówki. - Z ustaleń organu nadzoru wynika, iż projekt przedmiotowej uchwały nie został przedłożony związkom zawodowym do zaopiniowania - czytamy w uzasadnieniu. - A to stanowi naruszenie prawa dające podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały.

- Jestem zaskoczony - mówi wójt gminy Jarosław Radomski, który o decyzji wojewody dowiedział się od nas. - W naszej opinii wszystkie niezbędne konsultacje zostały przeprowadzone.

Rozstrzygnięcie wojewody gmina może zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. - Nie będziemy z tego korzystali - zapowiada wójt Radomski. - Klamka zapadła. Szkoła zostaje. Choć to zła decyzja - dodaje.

- Wysokie koszty utrzymania małych, rozproszonych szkół to duży problem dla samorządów. Efekt będzie taki, że pieniądze dla szkoły w Jeziorzanach będą musiały być zabrane z innych miejsc.
(MB)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
nie-polityk
wertyu
Ktoś
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nie-polityk
nie-polityk (3 lipca 2008 o 06:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale jednak widać, że ta szkoła jest bardzo potrzebna. i tak powinno być. małe szkoły górą!
Rozwiń
wertyu
wertyu (2 lipca 2008 o 20:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nik tłuku buraczany z Dysa!!!
Rozwiń
Ktoś
Ktoś (2 lipca 2008 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cieszę się, ze decyzja zapadła z korzyścią dla dzieci. To jest dowód na to, że wójtowie i burmistrzowie nie mają nic do powiedzenia, gdy mieszkańcy wspólnie zawalczą o swoje. Gratuluje rodzicom!!! Trzymać tak dalej!!!
Rozwiń
nik
nik (2 lipca 2008 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no cusz, wspołczuć wójtowi i radzie gminy, sprawa się ciągneła niemiłosiernie długo
wojewoda dał wyraz że ważniejszy jest interes partyjny niż kierowanie się rozsądkiem i wolą samorządów, gdzie do niedawne pracowała i nie wątpliwie te problemy zna z własnego doświadczenia.
Polityka partyjna PSL wygrała.
Gminie Jeziorzany kazano tkwić w swojej mizerii, zamiast pomagać takim samorządom.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!