środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Kamień: Powstanie farma wiatrowa? Nie, bo przeszkadza lotnisko

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2013, 18:13
Autor: Paweł Puzio

Wiatraki są tylko w planach. (Archiwum)
Wiatraki są tylko w planach. (Archiwum)

PGE Energia Odnawialna chce wybudować pod Chełmem siłownię wiatrową, ale inwestycja koliduje z funkcjonowaniem lotniska w Depułtyczach Królewskich

21 marca 2011 roku PGE Energia Odnawialna SA podpisała z firmą Cemex umowę na dzierżawę nieruchomości gruntowych oraz istniejącej infrastruktury pod budowę farmy wiatrowej "Chełm”. Farma ma powstać tuż pod Chełmem, na terenie gminy Kamień.

– W pierwszym etapie budowy farma będzie się składać z 7 turbin wiatrowych o przewidywanej mocy ok. 17,5 MW. Docelowo, projekt może osiągnąć łączną moc w wysokości ok. 30 MW. Termin zakończenia inwestycji i oddanie do eksploatacji przewidziano na rok 2015. Należy podkreślić, że farma wiatrowa zostanie usytuowana na terenach przemysłowych. Projekt wpłynie na rekultywację środowiska – powiedział Michał Kucaj, rzecznik prasowy firmy Polska Grupa Energetyczna Energia Odnawialna.

Niestety, plany korporacji nie pokrywają się z planami gminy. – O planach budowy przez PGE farmy wiatrowej wiem już od dawna, ale nieoficjalnie. Niestety, te zamierzenia nie będą mogły być zrealizowane, bo inwestycje tego typu nie zostały ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego gminy. Prawdopodobnie są też inne powody, które uniemożliwiają jej realizację. Chodzi o lotnisko w Depułtyczach Królewskich – mówi Roman Kandziora, wójt gminy Kamień.

Sprawa rozbija się o tzw. strefę nalotu, czyli 10-kilometrowy pas bezpieczeństwa wokół lotniska. Wprawdzie PGE Energia Odnawialna postawiła już maszt monitorujący różę i natężenie wiatrów, ale dalszy rozwój stoi pod znakiem zapytania. – Wciąż obowiązuje zarządzenie wojewody lubelskiego, zakazujące w strefie nalotu lokalizowania budowli wyższych niż 30 metrów – dodaje Kandziora.

Nie jest to pierwsza próba zlokalizowania farmy wiatrowej na tym terenie. Firma E.ON Energie Odnawialne ze Szczecina chciała wybudować farmę wiatrową "Kumów” na tzw. Górze Sieleckiej, na pograniczu gmin Leśniowice i Kamień. Niestety, nie uzyskała pozytywnej opinii środowiskowej. Obecnie trwa procedura sądowa w celu uzyskania takiej zgody, a tym samym wprowadzenia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego obu gmin.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pełne kieszenie zielonych
KTO ZA TO ZAPŁACI ?
biolubelskie.pl
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pełne kieszenie zielonych
Pełne kieszenie zielonych (15 stycznia 2013 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pełne kieszenie zielonych certyfikatów

Wytwórcy i sprzedawcy energii mają w kieszeniach ponad 8,5 TWh zielonych certyfikatów, a kolejne czekają na wystawienie. Chociaż do końca marca część z nich zostanie umorzona na poczet poprzedniego roku, to jednak "górka" wyraźnie rośnie.

Na koniec 2012 roku liczba wystawiony i nie umorzonych świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych wyniosła blisko 8,5 TWh i była o 3 TWh większa, niż na koniec 2011 i 2010 roku.
Rozwiń
KTO ZA TO ZAPŁACI ?
KTO ZA TO ZAPŁACI ? (15 stycznia 2013 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=3]O ile za energię elektryczną dostarczoną do sieci elektrownia systemowa otrzymuje w Polsce około 200 zł/MWh, to producent energii pochodzącej z OZE otrzymuje te same 200 zł PLUS 280 zł/MW[/size] [size=3]dopłaty za „[/size][font=Times New Roman, Times New Roman][size=3][font=Times New Roman, Times New Roman][size=3]zielony certyfikat” [/size][/font][/size][/font][size=3]– co razem daje 480 zł. [/size]
Rozwiń
biolubelskie.pl
biolubelskie.pl (15 stycznia 2013 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No właśnie. Rząd chce zwiekszyć produkcję energii odnawialnej, ale gdzie się nie ruszyć d... z tyłu. Tak samo jest w Michowie.
Rozwiń
Kasia
Kasia (15 stycznia 2013 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znowu dziennikarz napisał artykuł bez znajomości tematu. Niestety inwestor nie może sobie "chcieć" wybudować farmę tam gdzie on uważa i gdy są trudności to podnosić szum medialny lub do sądu. Jest obowiązujace prawo o zagospodarowaniu przestrzennym i inne ustawy które muszą być respektowane i od tego powinien inwestor zacząć. A on "chce" sobie wybudować ale nawet z gospodarzem terenu czyli gminą nie raczył się skontaktować. A lotnisko istniało wcześniej i to inwestor od farmy ma się dostosować do istniejącej infrastruktury a nie "naginać" pod niego przepisy a najlepiej "przenieść" lotnisko.
Rozwiń
róża w.
róża w. (15 stycznia 2013 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='a' timestamp='1358229553' post='720429']
no nie wiesz, że różę trzeba monitorować jak wieje wiatr?
[/quote]
różę trzeba zasadzić... )))))))))))))))))))))))))))))
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!