piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kara dla Plus, T-Mobile, Orange i Play. Zmówili się przeciwko spółce z Zamościa?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2011, 18:49
Autor: Dominik Smaga

Konkurs na częstotliwości do emisji cyfrowej telewizji w telefonach komórkowych wygrała firma z Zamo
Konkurs na częstotliwości do emisji cyfrowej telewizji w telefonach komórkowych wygrała firma z Zamo

Aż 113 mln zł kary mają zapłacić sieci Plus, T-Mobile, Orange i Play za zmowę przeciw zamojskiej spółce od komórkowej telewizji. To decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który konsultował ją z Komisją Europejską. Operatorzy twierdzą, że zmowy nie było.

UOKiK twierdzi, że nielegalne porozumienie trwało dwa i pół roku, a urzędnicze śledztwo w tej sprawie rok. Wszystko zaczęło się w 2009 r., gdy Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na częstotliwości do emisji cyfrowej telewizji DVB-H w telefonach komórkowych. Do konkursu stanęła zamojska spółka Info-TV-FM i konsorcjum Mobile TV założone przez sieci Orange, Plus, T-Mobile i Play.

Konkurs wygrała firma z Zamościa, ale by "wejść” do telefonów musiała zawrzeć umowy z operatorami sieci komórkowych. A ci – jak ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – utrudniali jej działalność.

– Uczestnicy konsorcjum zawartego na potrzeby konkursu po jego przegraniu uzgadniali działania wobec zwycięzcy – informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK. – Ustaleń dokonywano na licznych spotkaniach na wysokim szczeblu – dodaje. W naradach mieli brać udział także prezesi firm. Dodajmy, że do czterech głównych sieci należy 99 proc. rynku komórek w Polsce.

Urząd przeszukał też siedziby operatorów zabezpieczając m.in. krążące między nimi maile. I uznał, że operatorzy umówili się m.in., że będą publicznie umniejszać wartość oferty Info-TV-FM. A później ocenił, że opóźniło to rozwój nowych usług w Polsce, skonsultował to z Komisją Europejską i sięgnął po kary.

Polkomtel (Plus) ma zapłacić 33,4 mln zł, Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile) – 34 mln zł, kara dla PTK Centertel (Orange) to 35 mln zł, a dla spółki P4 (sieć Play) 10,7 mln zł.

Decyzja nie jest prawomocna i operatorzy mogą się od niej odwołać. Polkomtel już to zapowiada, zaprzecza udziałowi w zmowie i podkreśla, że nigdy nie dostał z Zamościa wiążącej oferty. – Dlatego Polkomtel nie mógł ani wstrzymywać rozwoju rynku, ani pozbawiać konsumentów możliwości korzystania z usług, na które nigdy nie otrzymał oferty – stwierdza Katarzyna Meller, rzecznik operatora. I dodaje, że standard DBV-H jest przestarzały i że zamojska spółka sama porzuciła go na rzecz innego systemu DVB-T.

Podobnie twierdzi Orange: – Decyzje biznesowe firma podejmowała zawsze całkowicie samodzielnie. Usługi DVB-H są nieopłacalne z biznesowego punktu widzenia, na co wskazują analizy rynkowe – podkreśla Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP. Udziałowi w zmowie zaprzecza też spółka P4, ale nie mówi, czy odwoła się do sądu, a jedynie stwierdza, że analizuje sprawę. – Do czasu zakończenia analizy nie zostaną wydane żadne dalsze oświadczenia – informuje.

Mimo prośby nie uzyskaliśmy komentarza od zamojskiej spółki Info-TV-FM.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!