poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Karykatura Holocaustu w Lublinie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2008, 18:56

Środowiska lubelskich Żydów w Izraelu i USA są oburzone pomysłem nowego krematorium na Majdanku.

Pomysł wkomponowania w pejzaż byłego obozu koncentracyjnego z jego charakterystycznym kominem krematorium, następnego obiektu z kominem krematoryjnym - spopielarni zwłok firmy pogrzebowej - jest już znany środowiskom żydów lubelskich w świecie.

- Jakieś przekleństwo unosi się nad moim rodzinnym miastem - mówi Marian Wajsbrot, prezes New Lubliner & Vicinity Society, organizacji zrzeszającej lubelskich Żydów w USA. - Najpierw chcieli tam wyrzucić na rogatki Pomnik Ofiar Getta Lubelskiego ze śródmieścia i dopiero nasza interwencja doprowadziła do tego, że pozostał w centrum Lublina. Potem operetka i muzeum na Majdanku chciały tam pokazywać widowisko "Jesus Christ Superstar”. A teraz, obok krematorium, przez którego komin poszły do nieba setki tysięcy ludzi, w ogromnej części Żydów, planuje się na jakieś urągowisko "Krematorium bis”. Niby, jak słyszymy, wszystko jest w zgodzie z przepisami, bo władze lubelskie mogą dać działkę komu chcą i zgodę na zbudowanie czegokolwiek, ale stawianie czegoś takiego jest karykaturą Holocaustu.

Wajsbrot podkreśla, że wszystko to dzieje się tuż przed wizytą w Stanach Zjednoczonych premiera Donalda Tuska, gdzie ma się spotkać z przedstawicielami największych organizacji żydowskich. Czy komuś w Lublinie aż tak bardzo zależy na zatruciu atmosfery tego spotkania?

Oburzenia nie ukrywa także Joseph Dakar, prezes Organizacji Żydów Lubelskich w Izraelu.

- Tak, jak protestowałem przeciwko rock-operze na Majdanku, tak teraz protestuję przeciwko oddawaniu terenów przylegających do tej fabryki śmierci firmie pogrzebowej, żeby zbudowała tam krematorium. Czy ktoś traci zdrowe zmysły i nie pojmuje, że konotacja takiej lokalizacji nie mieści się w powszechnej tradycji postrzegania zbrodni hitlerowskiego ludobójstwa i Holocaustu? Czy naprawdę krematorium na Majdanku ma znów zacząć dymić? - pyta wzburzony Joseph Dakar i dodaje: Czy naprawdę tysiące Żydów z całego świata, którzy przybywają co roku do Lublina, mają to oglądać? Czy to ma być model dialogu polsko-żydowskiego o trudnej historii?

Obaj nasi rozmówcy wyrażają też nadzieję, że lubelskie władze zdołają zapobiec międzynarodowemu skandalowi, nim sprawa "Krematorium bis” stanie się w świecie głośna.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Roza
KK
Krych
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Roza
Roza (19 lutego 2008 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co zydow obchodzi co my robimy w naszym kraju. To oni chcieli zniszczyc krzyz w Oswiecimiu postawiony przez J.P.II. Nie pozwolcie im zadzic w naszym kraju, maja swoj "piekny izrael" niech sie tam tluka.
Rozwiń
KK
KK (19 lutego 2008 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JAK ZWYKLE żYDZI MARTWIą SIę O OBRAZ NASZEGO MIASTA,ALE ZA GRANICą NAS OPLUWAJą PRZYKłADY NA STRONIE www.naszawitryna.pl/antypolonizmy,W NOWYM JORKU NA CMENTARZU żYDOWSKIM ZBUDOWALI SUPERMARKET I BYłO W PORZąDKU,DLACZEGO DO NAS SIę CIąGLE WTRąCAJą,NIECH TE WłADZE ICH SIę NIE BOJą I TAK NAM TU NIC NIE DADZą A TYLKO OD NAS COś CHCą , TO żę SIę KTOś UGNIE NIC NIE DA BO I TAK BęDą KALAć IMIę POLSKI GDZIE SIę DA,PROBLEM Z żYDAMI JEST W NICH SAMYCH BO UWAżJą SIę ZA PęPEK śWIATA INNYCH UWAżAJąC ZA GłUPCóW, Z HOLOCAUSTU SWOIEGO NARODU ZROBILI MASZYNKę DO WYCISKANIA PIENIęDZY , I TO O NICH śWIADCZY NAJLEPIEJ
Rozwiń
Krych
Krych (18 lutego 2008 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znowu Lublin stara się zabłysnąć na firmamencie kretynizmu. Zapewne zwróci na siebie uwagę. Gratulacje Panie Prezydencie Wasilewski!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!