środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kiedyś się napił, dziś będzie miał kaca

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2008, 19:30
Autor: Rafał Panas

Andrzej Duda, radny PSL z Konopnicy, nie miał prawa startować w wyborach, bo prokurator ścigał go za jazdę po pijanemu. Ale wystartował i wybory wygrał.

Pierwszy raz zwróciliśmy uwagę na radnego i owczesnego ławnika sądowego Dudę trzy lata temu. Opisaliśmy, jak jechał po wódce samochodem (miał niespełna promil alkoholu we krwi), a potem na piechotę uciekał policjantom. Sąd Grodzki w Bychawie skazał go m.in. na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu.

Rajca odwołał się. Sąd Okręgowy w Lublinie był dla niego nad wyraz łaskawy i we wrześniu 2005 roku warunkowo umorzył postępowanie karne. Wydawało się, że na bulwersującym wyroku sprawa się skończy.

Kilka dni temu zadzwonił do nas mieszkaniec gminy Konopnica (prosi o anonimowość). - Sprawdźcie, na ile lat sąd zawiesił Dudzie postępowanie karne i czy przypadkiem jeszcze raz nie złamał prawa - poradził.

Sprawdziliśmy. Postępowanie karne zawieszono na dwa lata. Tymczasem już po roku, czyli jesienią 2006, Duda wystartował w wyborach do rady gminy. Wygrał i jest teraz ważnym człowiekiem w samorządzie - przewodniczącym rady gminy.

Tymczasem, zgodnie z ordynacją wyborczą do rad gmin, osoba, której sąd warunkowo umorzył postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego, nie ma prawa wybieralności (art. 7). Mówiąc najprościej - Duda nie miał prawa startować w wyborach.

- Rada gminy powinna stwierdzić wygaszenie jego mandatu - mówi Lech Gajzler z biura prawnego Państwowej Komisji Wyborczej. A jeśli rada nie zrobi tego? - Wtedy wojewoda wyda decyzję zastępczą.

- Nie mieliśmy takiej wiedzy o radnym, rozpoczniemy postępowanie wyjaśniające - zapowiada Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody.

Ale sprawa Dudy może zakończyć się o wiele poważniej niż tylko na utracie mandatu radnego. Każdy kandydat na radnego podpisuje oświadczenie o posiadaniu prawa wybieralności. Tak też zrobił Duda.

- Odnaleźliśmy jego oświadczenie - mówi Teresa Bichta, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.

Z dokumentu wynika, że Duda poświadczył nieprawdę z premedytacją. Bo - jak podkreśla pani dyrektor - na druku, który podpisał, jest precyzyjna informacja, że osoby z wyrokiem warunkowo umarzający postępowanie karne nie mają prawa wybieralności.

- To już jest sprawa dla prokuratury - dodaje Bichta. - My możemy tylko zareagować przed wyborami i skreślić kandydata z listy, jeśli dowiemy się, że nie może startować.

- Zweryfikujemy te informacje - zapowiada Bożena Wasiewicz, zastępca szefowej Prokuratury Rejonowej w Lublinie.

Zadzwoniliśmy do Andrzeja Dudy. Ale odłożył słuchawkę, jak tylko usłyszał pytanie o wybory. Później nie odbierał telefonu.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Gość
(62) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 listopada 2011 o 02:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='c' timestamp='1220068520' post='49516']
Psl z Konopnicy powinno zmienić nazwę na 'Przekręt Wyborcz Gwarantowany'.Przypomę tylko że obecny wójt został wybrany dzięki wirtualnym duszom w 1 turze głosowania i choć sąd skorygował tę kwestię to pomoc prawie 300 dodatkowych mieszkańcow GK pomogła w wyborze obecnego wójta.Grunt to skuteczność w walce i dbanie o swoich oczywiście!A GK jak stła w miejscu tak stoi nie licząc chodników i ich oświetlen w Radawcu pod lasem żeby zającom było widno biegać po zmroku.....[/quote]
nam zającom pasuje
Rozwiń
Gość
Gość (16 listopada 2011 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1317407741' post='542256']
Prawda o Konopnicy:

http://forum.dziennikwschodni.pl/kandydaci-na-wojta-w-gminie-konopnica-t39880/
[/quote]
niezłe...
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2011 o 20:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawda o Konopnicy:

http://forum.dziennikwschodni.pl/kandydaci-na-wojta-w-gminie-konopnica-t39880/
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2011 o 18:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="5"]Znowu ciekawie w gminie Konopnica:[/size]

http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=redakcyjne.wojt&dep=93457&data=&_CheckSum=860188631


http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110912/NEWS01/359903063[size="5"]jutro sesja rady gminy - zobaczymy czy radny złoży mandat, czy rada to przegłosuje[/size]


http://www.konopnica.lubelskie.pl/index.php?option=com_alphacontent&section=1&cat=1&task=view&id=321&Itemid=26
Rozwiń
p
p (24 września 2011 o 04:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://forum.dziennikwschodni.pl/kandydaci-na-wojta-w-gminie-konopnica-t39880/
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (62)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!