Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 grudnia 2009 r.
19:51
Edytuj ten wpis

Kierowcy i palacze dostaną po kieszeni. W Nowym Roku podwyżki

0 6 A A

Po Nowym Roku właściciele samochodów z silnikiem Diesla przeżyją rozczarowanie. Cena paliwa do ich maszyn drastycznie wzrośnie. Jeśli na dodatek palą papierosy, to rozczarowanie będzie jeszcze większe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stawka opłaty paliwowej w przypadku oleju napędowego skoczy aż o 140 proc. – z obecnych 97,8 zł do 234 zł za 1000 litrów.

– W konsekwencji po doliczeniu podatku VAT cena detaliczna diesla podrożeje o 17 gr na litrze – mówi Urszula Cieślak, analityk z łódzkiego biura „Reflex”.

Z powodu podwyższonej opłaty paliwowej poszybują w górę ceny innych paliw – benzyny i autogazu. Podwyżki jednak nie będą tak bolesne, bo wyniosą 1–2 grosze na litrze.

Olej napędowy to paliwo używane przez firmy transportowe. Jednak zwiększone koszty transportu nie powinny się odbić na cenach produktów.

– Nie nosimy się z zamiarem podwyżki cen pieczywa w związku z drożejącym olejem napędowym – mówi Jan Flisiak, prezes Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie. – Dystrybucją naszych wyrobów zajmują się firmy zewnętrzne, od których nie mamy sygnałów o zmianie stawek za usługi transportowe.

Za to nieuniknione są podwyżki w komunikacji miejskiej w Lublinie. Prezydent Adam Wasilewski już zapowiedział na przyszły rok wzrost cen biletów.

W nowym roku więcej zapłacimy też za papierosy. Wszystko za sprawą wyższej akcyzy. Jej wzrost związany jest z dostosowaniem wysokości polskiej akcyzy na papierosy do wymogów unijnych. Ministerstwo Finansów przewiduje, że średnia cena detaliczna paczki papierosów wyniesie w 2010 roku 8,09 zł. Oznacza to, że każda paczka będzie droższa średnio o ok. 33 gr.

– Właśnie przeczytałem w sklepie ogłoszenie, że papierosy w nowym roku zdrożeją. Te ze starą stawką akcyzy będzie można kupić tylko do końca lutego – mówi pan Dominik z Lublina.

Czy w nowym roku zdrożeje też żywność? – Tutaj nie spodziewałbym się drastycznych podwyżek – uspokaja Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Minimalnie może jedynie wzrosnąć cena przetworów mlecznych i wysokiej jakości wołowiny.

Eksperci nie spodziewają się natomiast wzrostu cen produktów mącznych, mięsa, owoców i warzyw. – To wszystko znacząco zdrożało w 2009 roku – dodaje Jakubiec.

Jak podaje Urząd Statystyczny, w 2009 roku najbardziej zdrożało mięso i jego przetwory: od 4 do nawet 20 proc. Więcej płaciliśmy w 2009 roku za produkty zbożowe. O kilka procent wzrosła też cena warzyw, a jaja zdrożały o prawie 9 proc.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~rydzykant~ / 31 grudnia 2009 o 11:58
Olej napędowy używany jest przez rolników, którzy w większości jeżdżą po polach
a nie po drogach i ta podwyżka im nie służy tylko bije po kieszeni.
Państwo zawsze okrada słabych by wspomagać kler i partię rządzącą !
Avatar
~gość~ / 30 grudnia 2009 o 18:39
Co za porąbany kraj!Czy nie może raz być bez podwyżek?Tak normalnie?
Avatar
beduin / 30 grudnia 2009 o 14:15
Inaczej mówiąc to jakby nie patrzeć i kombinować to zawsze tak było i będzie że za podwyżką nośników energii szła , idzie i będzie podwyżka dóbr wykonanych a które trzeba przetransportować więc bredzenie autora że NIE- to tylko zbożne życzenia i mydlenie oczu ! więc Proszę nie pisać bredni że nic takiego nie będzie ,zresztą cały czas od ponad roku zauważyć można tendencję do podwyższania cen na min. art. spożywcze ,teraz to będzie podwyżka z uzasadnieniem !Ale będzie i to jest pewne !!!.
Avatar
Mario / 30 grudnia 2009 o 13:37
Mam rozumieć, że dzięki tej podwyżce (kwota z ceny litra paliwa przeznaczana na budowę dróg) nasz rząd z platformy o.ferzystów i zło... razem z p.s.l. przekażą środki na budowę dróg na Lubelszczyźnie. Teraz to już budowy S-12, S-17, S-19 i DK-74 ruszą "z kopyta" i zakończą się tak jak to obiecano w 2012 roku. (Ale obudziłem się i stwierdziłem, że ceny mamy europejskie i znowu nam zabrali pieniądze, już nie na budowę, ale na remonty dróg)
Avatar
edziu / 30 grudnia 2009 o 09:53
Polska to bagno!!! Kraj pełen zakłamanych ludzi, a w rządzie złodzieje..
Avatar
lkr / 30 grudnia 2009 o 08:55
no tak najlepiej podwyżkę wstawić a niby za co tankować ??? za te śmieszne zarobki ??? masakra co sie w tej polsce dzieje bogaty zawsze bedzie bogaty a biedny bedzie za eutanazją bo nie przezyje za swoją pensję... aż wstyd być polakiem euro 2012 to bedzie szczyt i wtedy 70 % polaków bedzie się wstydziło swojej narodowości .... smutne ale prawdziwe...
Avatar
~rydzykant~ / 31 grudnia 2009 o 11:58
Olej napędowy używany jest przez rolników, którzy w większości jeżdżą po polach
a nie po drogach i ta podwyżka im nie służy tylko bije po kieszeni.
Państwo zawsze okrada słabych by wspomagać kler i partię rządzącą !
Avatar
~gość~ / 30 grudnia 2009 o 18:39
Co za porąbany kraj!Czy nie może raz być bez podwyżek?Tak normalnie?
Avatar
beduin / 30 grudnia 2009 o 14:15
Inaczej mówiąc to jakby nie patrzeć i kombinować to zawsze tak było i będzie że za podwyżką nośników energii szła , idzie i będzie podwyżka dóbr wykonanych a które trzeba przetransportować więc bredzenie autora że NIE- to tylko zbożne życzenia i mydlenie oczu ! więc Proszę nie pisać bredni że nic takiego nie będzie ,zresztą cały czas od ponad roku zauważyć można tendencję do podwyższania cen na min. art. spożywcze ,teraz to będzie podwyżka z uzasadnieniem !Ale będzie i to jest pewne !!!.
Avatar
Mario / 30 grudnia 2009 o 13:37
Mam rozumieć, że dzięki tej podwyżce (kwota z ceny litra paliwa przeznaczana na budowę dróg) nasz rząd z platformy o.ferzystów i zło... razem z p.s.l. przekażą środki na budowę dróg na Lubelszczyźnie. Teraz to już budowy S-12, S-17, S-19 i DK-74 ruszą "z kopyta" i zakończą się tak jak to obiecano w 2012 roku. (Ale obudziłem się i stwierdziłem, że ceny mamy europejskie i znowu nam zabrali pieniądze, już nie na budowę, ale na remonty dróg)
Avatar
edziu / 30 grudnia 2009 o 09:53
Polska to bagno!!! Kraj pełen zakłamanych ludzi, a w rządzie złodzieje..
Avatar
lkr / 30 grudnia 2009 o 08:55
no tak najlepiej podwyżkę wstawić a niby za co tankować ??? za te śmieszne zarobki ??? masakra co sie w tej polsce dzieje bogaty zawsze bedzie bogaty a biedny bedzie za eutanazją bo nie przezyje za swoją pensję... aż wstyd być polakiem euro 2012 to bedzie szczyt i wtedy 70 % polaków bedzie się wstydziło swojej narodowości .... smutne ale prawdziwe...
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 0

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 3

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 11

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 16

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 27

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!