piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kierowcy: Po co te słupki-głupki? Drogowcy: Tak jest bezpieczniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2010, 16:14

Nie dość, że droga jest węższa z powodu leżącego na poboczu śniegu, to z drugiej strony szerokość ograniczają plastikowe słupki. To zagraża bezpieczeństwu – zaalarmował nas Czytelnik, po przejechaniu wyremontowaną niedawno drogą krajową nr "17”.

Przekroczysz podwójną ciągłą, to ścinasz słupek. Taka niespodzianka czeka na wyremontowanej drodze z Piask do Łopiennika. Kierowcy psioczą na pomysł drogowców, którzy ustawili słupki pod koniec ubiegłego roku, wieńcząc w ten sposób remont tego odcinka krajówki.

Robotnicy wzmocnili nawierzchnię, poprawili widoczność likwidując mniejsze wzniesienia i zbudowali drogi serwisowe. A na odcinkach, gdzie górki są spore dołożyli dodatkowy pas jezdni pod górę, który umożliwia bezpieczne wyprzedzanie wolniejszych pojazdów.

– I właśnie na tych szczególnie niebezpiecznych odcinkach o ograniczonej widoczności ustawiliśmy słupki rozdzielające dwa pasy. To dodatkowe zabezpieczenie i ostrzeżenie dla kierowców przed przekraczaniem podwójnej linii ciągłej – mówi Władysław Rawski, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kierowcy nie mogą się jakoś przekonać do tego pomysłu. – To zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, oczywiście w imię poprawy bezpieczeństwa – pisze do nas lublinianin. – Jechałem wczoraj drogą nr "17” i ze zdumienia przecierałem oczy. Nie sądziłem, że tak bezmyślnie można stworzyć wielkie zagrożenie dla uczestników ruchu. Niektóre słupki są już połamane przez samochody. Nie trzeba nikogo przekonywać jak niebezpieczne jest uderzenie w jakiś przedmiot przy dużej prędkości.

Drogowcy mają odmienne zdanie i twierdzą, że ze słupkami jest bezpieczniej. – Zastosowaliśmy to nowe rozwiązanie, aby wymóc na kierowcach przestrzeganie przepisów – mówi Zbigniew Szepietowski, z-ca dyrektora ds. przygotowania inwestycji GDDKiA w Lublinie.

– Odkąd zostały zamontowane, bezpieczeństwo na trasie znacznie się poprawiło. Nawet jak jakiś samochód zjedzie i uderzy w słupek, to najwyżej uszkodzi zderzak.

– Ponadto oznacza to jeszcze jedno. Kierowcy mimo ustawienia słupków nadal nie szanują przepisów, przekraczając podwójną ciągłą w miejscach szczególnie niebezpiecznych – dodaje Rawski.


Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego:

- Z reguły popieram wszystkie pomysły zwiększające bezpieczeństwo. Jednak w tej sprawie mam mieszane uczucia. Pierwsza wątpliwość, to kwestia odśnieżania, szczególnie podczas takiej zimy jak teraz. Operatorzy pługów, w obawie przed zniszczeniem słupków, pozostawiają pomiędzy jezdniami garb śnieżny. Po drugie, uderzenie samochodem w słupek może spowodować stres u kierowcy, którego konsekwencje mogą być opłakane.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
krzesimir
J-k
Zenobi
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

krzesimir
krzesimir (23 lutego 2010 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie jest dobre wyjście,ale trzeba niektórych kierowców uczyć kultury jazdy . Może nie ma takiego rozwiązania w innych krajach,ale też nie ma tak deb***nych kierowców . Oczywiście poza granicami RP są pokorni jak baranki ...
Mandaty są ewidentnie za niskie !!!
Rozwiń
J-k
J-k (23 lutego 2010 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ya napisał:
głupota , nigdzie w swiecie tego nie ma

W Szwecji bardzo powszechny jest system 2 + 1, w którym pasy o przeciwnych kierunkach ruchu oddzielone są stalowymi linami rozpiętymi pomiędzy słupkami. Szkoda, że u nas tak mało popularny.
link; [url="http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.bluesystems.se/Ovrigte-filer/image004.jpg&imgrefurl=http://www.bluesystems.se/Ovrigte.htm&usg=__WjYdjnC5F8_c_F8lxQbdEYqmL6c=&h=291&w=429&sz=20&hl=pl&start=39&itbs=1&tbnid=QNWytakvXVMHHM:&tbnh=85&tbnw=126&prev=/images%3Fq%3Dsveden,%2Broads%26start%3D20%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26gbv%3D2%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1"]http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...%26tbs%3Disch:1[/url]
Rozwiń
Zenobi
Zenobi (23 lutego 2010 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ya napisał:
głupota , nigdzie w swiecie tego nie ma


A tu się mylisz! 30 lat temu w tunelach prowadzących na Manhattan w Nowym Jorku już były i są; i to stalowe, żeby hołota się nie ścigała.
Rozwiń
ya
ya (23 lutego 2010 o 16:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
głupota , nigdzie w swiecie tego nie ma
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!