niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kłopoty to ich specjalność

  Edytuj ten wpis

Koniec z długimi kolejkami do psychologa. Rodzice i uczniowie dostaną pomoc w szkole. Na razie na próbę.

Rośnie liczba uczniów uskarżających się na lęki związane ze szkołą i problemami domowymi. Sięgają po narkotyki i alkohol. Nie braknie uzależnionych od Internetu. By pomóc rodzicom, dzieciom i nauczycielom, w trzydziestu sześciu szkołach na Lubelszczyźnie ruszą punkty psychologiczno-pedagogiczne.
- Na spotkanie ze specjalistą w przychodni trzeba czekać ok. trzech, czterech miesięcy - przyznaje Ewa Narecka, dyrektorka Poradni nr 3 w Lublinie. Sama przyjmuje uczniów z rozmaitymi problemami. - Nie tylko szkolnymi. Omawiamy też kłopoty domowe, zajmujemy się uzależnieniami. Także od Internetu czy telewizji.
Teraz uczeń będzie miał poradnię pod ręką. W ramach rządowego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole” w 36 szkołach w naszych województwie powstaną punkty konsultacyjne. Zatrudnieni w nich będą pracownicy poradni. - Program ma charakter pilotażowy i potrwa dwa miesiące - mówi Jolanta Misiak, lubelska wicekurator oświaty. - Później sporządzimy sprawozdanie z ich działalności i przyślemy do ministerstwa. Jeśli władze uznają, że ta forma pomocy jest nadal potrzebna, działalność punktów pewnie zostanie wydłużona.
Dyrektorzy szkół już przygotowują miejsca. - Chcemy, żeby były dostępne także dla pracujących rodziców - mówi Andrzej Grzesiuk, dyrektor Zespół Szkół nr 1 w Łęcznej. - Dlatego będą czynne w różnych godzinach: jeden przed południem, drugi po. Dwa razy w tygodniu po cztery godziny.
Pracownicy szkół nie ukrywają, że takie punkty są bardzo potrzebne. - Bo problemów przybywa. I z upijającą się młodzieżą, i z taką, która ma problemy w domu, depresje - wylicza Grzesiuk.
Punkty muszą być zlokalizowane w takich miejscach, by uczniowie i rodzice mieli do nich blisko. Dyrektorzy muszą też zagwarantować samodzielne pomieszczenie, umożliwiające prowadzenie rozmów w atmosferze poufałości. Każda poradnia otrzyma na realizację programu dofinansowanie w wysokości ok. 5 tys. 515 zł.
W poniedziałek lista punktów zostanie zamieszczona na stronie internetowej lubelskiego kuratorium oświaty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!