piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kobiety w woj. lubelskim: Wykształcone, ale niedoceniane

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 marca 2012, 18:53

Eliza Ikwanty od 13 lat jest sołtysem we wsi Sieprawice w gm. Jastków. Funkcję tą pełni w naszym woj
Eliza Ikwanty od 13 lat jest sołtysem we wsi Sieprawice w gm. Jastków. Funkcję tą pełni w naszym woj

W firmach dominują wśród specjalistów, ale we władzach publicznych ważnych stanowisk zajmują mniej. Choć są lepiej wykształcone, zarabiają mniej niż mężczyźni. Nawet o tysiąc złotych!

– Pełnię swoją funkcję od czterech kadencji i z roku na rok mam coraz więcej obowiązków – mówi Eliza Ikwanty, sołtys Sieprawic w gminie Jastków. – Trzeba roznosić nakazy płatnicze, zbierać podatki i – co najważniejsze – załatwiać bieżące sprawy mieszkańców. Teraz ludzie skarżą się na uciążliwości związane z budową obwodnicy Lublina. Obowiązków jest dużo, ale jakoś udaje mi się łączyć je z prowadzeniem domu.

Podobny problem ma większość pracujących kobiet, a jest ich w naszym regionie blisko 200 tysięcy. Statystyki nie obejmują pań pracujących w firmach, które zatrudniają mniej niż 9 osób. Zarobki są tam zwykle znacznie niższe od średniej.

Według oficjalnych danych przeciętna pensja kobiety w Lubelskiem to niespełna 3 tys. zł brutto. Jest o prawie 7 proc. niższa od średniego wynagrodzenia dla mężczyzn. Różnice w zarobkach najlepiej widać w urzędach. Pensje kobiet są tam o blisko 20 proc. mniejsze.

Panie się kształcą. Ponad 60 proc. studentów to kobiety. Najbardziej sfeminizowany kierunek to opieka społeczna, gdzie na jednego mężczyznę przypada prawie 8 pań. – Wśród pracowników z wyższym wykształceniem jest dwa razy więcej pań niż panów – mówi Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Jednak zarabiają mniej.

Różnica wynagrodzeń w tej grupie to ponad tysiąc złotych! Mężczyzna z wyższym wykształceniem dostaje średnio 4063 zł brutto. Kobieta z identycznymi kwalifikacjami może liczyć tylko na 3052 zł.

Statystycy wskazują też na duże dysproporcje, jeśli chodzi o reprezentację kobiet w różnych grupach zawodowych. O ile dominują wśród pracowników biurowych, sprzedawców oraz specjalistów, to wśród przedstawicieli władz publicznych jest ich o blisko 8 proc. mniej niż mężczyzn.

Czy są tam dyskryminowane?

– Problem dyskryminacji kobiet na rynku pracy istnieje, ale sama się z nim nie spotkałam. Myślę, że często jest on wyolbrzymiany – mówi Irena Szafrańska, członek Business Centre Club i blogerka portalu Strefa Biznesu. – Wiele dziedzin już jest sfeminizowanych, np. sądownictwo, banki czy media. W swoim życiu widziałam już walkę o parytety zwane równouprawnieniem kobiet, które sprowadzały się do kierowania pań do typowo męskich zawodów. To nie ma sensu. Będę wdzięczna, jeśli któraś z pań da mi przykład zawodu, do którego kobiety mają utrudniony dostęp.

Co ciekawe, kobietom udało się jednak zdominować medycynę: blisko 60 proc. lekarzy w naszym regionie to panie. Pośród dentystów i farmaceutów jest ich ponad 80 procent.

Kobiety w liczbach

* Na lubelskiej wsi na 100 mężczyzn przypada 102 kobiet, a w miastach 112 kobiet. Najwięcej w Lublinie (118), Chełmie (113) i Zamościu (111).
* Statystyczna mieszkanka naszego województwa ma 40 lat (mężczyzna 35 lat).
* 57, 7 proc. kobiet w wieku 19 lat i więcej żyje w związkach małżeńskich
* Blisko połowa pań w naszym regionie ma problem z nadwagą lub otyłością
* Co trzecia nie robi badań cytologicznych, a aż dwie trzecie stroni od mammografii
* Blisko 13 proc. kobiet codzienne pali papierosy (tak jak ponad 30 proc. mężczyzn)
* Za to stronią od alkoholu: połowa pań pije raz w miesiącu lub rzadziej
* Kobiety w Lubelskiem żyją średnio 81 lat. Mężczyźni – 71.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
baba
aut
Bogdaniec
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

baba
baba (8 marca 2012 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aut' timestamp='1331192301' post='606751']
A ja myślałem ,że to Włdysław Bartoszewski przebrany za babę
[/quote]
Bardzo dowcipne... Palnij sobie w łeb, a będzie pożytek dla wszystkich.
Rozwiń
aut
aut (8 marca 2012 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myślałem ,że to Włdysław Bartoszewski przebrany za babę
Rozwiń
Bogdaniec
Bogdaniec (8 marca 2012 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieć wykształcenie to nie wszystko, trzeba jeszcze to wykształcenie umieć spożytkować a z tym kobiety mają dość często problem.
Rozwiń
sąsiad
sąsiad (8 marca 2012 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Sołtys, którą pozdrawiam serdecznie, nazywa się Eliza Ikwanty. Poprawcie i przeproście ją za tę wpadkę w Dzień Kobiet.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!