sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Kogut jest dla każdego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2005, 20:40

Nie ma monopolu na wypiekanie kazimierskiego koguta - postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W ten sposób podzielił zdanie Urzędu Patentowego, że powinna się skończyć wyłączność Cezarego Sarzyńskiego na ten wypiek.

- Zgodnie z wyrokiem, każdy piekarz może wypiekać koguta - mówi sędzia Małgorzata Borowiec z warszawskiego WSA.
W miasteczku walka o koguty to gorący temat. Przed laty symbol miasteczka wypiekał Henryk Rokita, wypiekali Zelisowie, Hemperkowie. A dziś Kowalscy i piekarnia Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu.
Teraz jedni twierdzą, że Sarzyński wypromował kazimierski wypiek, dlatego słusznie o niego walczył. Inni, że bezprawnie koguta przywłaszczył, dlatego cieszy ich wyrok sądu. - Bo jest sprawiedliwy - mówi Krzysztof Ziarnicki, rodowity kazimierzanin. - Kogut jest wspólny, pojawił się w Kazimierzu, zanim przyjechał tu Sarzyński.
Batalia o koguta trwa od 1996 roku. Pięć lat temu Urząd Patentowy zastrzegł znak towarowy na wniosek Sarzyńskiego. Ale w ubiegłym roku go unieważnił. Tym razem na wniosek Stanisława Pieklika, miejscowego przedsiębiorcy. Urząd uznał, że Sarzyńskiemu nie należy się jednak monopol na produkcję i sprzedaż koguta, który od lat pięćdziesiątych jest wypiekany w Kazimierzu. Przemawiały za tym liczne dowody i zeznania świadków. Sarzyński odwołał się do WSA. I przegrał.
Wyrok nie jest prawomocny. Na pytanie, czy wniesie o kasację, Sarzyński odpowiada wymijająco. - Nie powiem, nie chcę tego komentować.
- Bo nie ma argumentów - podsumowuje Anna Cieniuch-Kokowicz, rzecznik patentowy Stanisława Pieklika.
Wyrok WSA to kolejny sukces Pieklika, który od lat zaciekle walczy o to, by prawa do koguta mieli wszyscy. - Nie robiłem tego dla siebie, bo kogutów nie wypiekam - mówi. - Jestem zwolennikiem wolnej konkurencji. Niech teraz każdy piecze - dodaje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!