czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Kolejne swastyki i obraźliwe napisy w Dobrem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2012, 13:04

Obraźliwe znaki na murze nowego budynku remizy strażackiej w pobliżu szkoły (Zdjęcie od Internauty)
Obraźliwe znaki na murze nowego budynku remizy strażackiej w pobliżu szkoły (Zdjęcie od Internauty)

"Precz Żydzie z naszej wsi. Zdrajcom stanowczo mówimy nie!!!”. Swastyki i Gwiazda Dawida. Takie wyzwiska i symbole pojawiły się na budynku remizy strażackiej w Dobrem w gminie Wilków. To kolejny antysemicki incydent w tej miejscowości. Sprawę bada policja.

– Zostaliśmy zhańbieni – irytuje się Janusz Stateczny, sołtys Dobrego. – Te wszystkie napisy są nieprawdą. Moja rodzina nie ma żadnych żydowskich korzeni. Poza tym to jest nawoływanie do nazizmu. Ktoś powinien ponieść za to karę. Czekam na rezultaty pracy policji.

Funkcjonariusze, którzy dziś rano otrzymali zgłoszenie o nowych napisach od sekretarza gminy Wilków pojechali na miejsce. – Wyjaśniamy kto mógł te napisy wykonać – mówi Edyta Żur, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim.

Obraźliwe znaki ktoś narysował na murze nowego budynku remizy strażackiej w pobliżu szkoły, prawdopodobnie w nocy z wtorku na środę.

Atakują cztery osoby, w tym jednego z radnych, który po incydencie zrzekł się mandatu. – Boję się o bezpieczeństwo swoje i rodziny – przyznaje Kazimierz Śmiech, były już radny gminy Wilków.

Twierdzi on, że prześladowania trwają od ubiegłego roku. – Ataki zaczęły się krótko po tym, jak zostałem radnym - mówi Śmiech. - Najpierw były anonimy, później ktoś wyciął mi chmiel, a następnie zniszczył ok. 40 arów sadu. Po tych incydentach żona znalazła się na oddziale kardiologicznym.

– To bardzo przykre – żali się kolejna z osób zaatakowanych przez wandala, która wolała pozostać anonimowa. – Ta sytuacja jest żenująca. To jakaś dziecinada. Ktoś tak odpłaca za dobre rzeczy, które robi się dla wsi. Angażowałem się w pomoc gminie po powodzi, rozwoziłem dary, organizowałem mikołajki. Jeździłem swoim samochodem. A teraz mnie to spotkało.

Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie. – Dotyczy nawoływania do nienawiści rasowej – tłumaczy przedstawicielka opolskiej policji. – Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tego typu sprawą. Szukamy świadków, którzy pomogliby nam ustalić okoliczności dotyczące tego incydentu. Na miejsce został sprowadzony policyjny pies - dodaje. - Ze względu na dobro śledztwa nie ujawniamy na razie szczegółów.

O godz. 16 zaplanowano w Dobrem spotkanie w tej sprawie. Były radny zaprosił na nie m.in. urzędników.

– Zachowanie tego, kto to zrobił jest naganne – oburza się Grzegorz Teresiński, wójt Wilkowa, który weźmie udział w zaplanowanym spotkaniu w szkole w Dobrem.

"Miejsce Żyda w piecu"

Podobny incydent miał miejsce kilka dni temu. Obraźliwe napisy dotyczyły wówczas jednego z radnych. Anonimowy wandal zarzucił mu, że ten "sprzedał szkołę i sprzeda wieś”. Pojawiły się również symbole: swastyki i szubienica z powieszoną Gwiazdą Dawida.

Incydent ma związek z decyzją rady gminy o zamknięciu szkoły w Dobrem, w której uczy się 20 uczniów. Mieszkańcy wsi są przeciwni tej decyzji. Podobnie, jak zaatakowany radny. Głosował przeciwko jej zamknięciu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tomasz
Ja
Anna
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tomasz
Tomasz (25 stycznia 2012 o 21:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Anna' timestamp='1327519573' post='588326']
Tomaszu, to, ze jesteś za zamykaniem szkół, świadczy tylko o Twojej głupocie. Aha i akurat ta szkoła odnosi liczne sukcesy...
*deb***izm w Polsce się szerzy
[/quote]

Za zamykaniem drogich, małych szkółek jestem całym moim serduszkiem.
Jakie sukcesy? Proszę, wymieniaj sukcesy szkoły, sukcesy jej absolwentów. Na jakich są studiach? Gdzie pracują?
Rozwiń
Ja
Ja (25 stycznia 2012 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1. To nie w wilkowie tylko w dobrym, ich nie zalało. 2. 20 uczniów to rzeczywiście niedużo, szkoda najmłodszych. A z kazimierza mają gdzie się uczyć?
Rozwiń
Anna
Anna (25 stycznia 2012 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tomaszu, to, ze jesteś za zamykaniem szkół, świadczy tylko o Twojej głupocie. Aha i akurat ta szkoła odnosi liczne sukcesy...
*deb***izm w Polsce się szerzy
Rozwiń
ks.ADAM
ks.ADAM (25 stycznia 2012 o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ło Jezu,Żyda Tuska czy Boniego chcą wyrzucić ? W sumie wszystko jedno, obydwaj to zdrajcy.
Rozwiń
Gość
Gość (25 stycznia 2012 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taka porządna Tatarska wieś a tu takie świństwa ktoś maluje. Myślę, że Opolska Policja sobie szybko z tym poradzi i zrobi porządek z malarzem. Po to mamy swojego powiślańskiego dzielnicowego, który nas ochrania. Szkoła musi zostać we wsi nawet kosztem wysiłku mieszkańców, którzy zobowiązują się do rezygnacji ze środków antykoncepcyjnych i tylko czekać na wyż demograficzny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!