sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Kolorowa reforma śmieciowa. Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów

Dodano: 18 stycznia 2017, 17:49
Autor: Kurier PAP

Od lipca wejdą w życie ujednolicone zasady selektywnej zbiórki odpadów. Będziemy je zbierać do czterech kolorowych pojemników z podziałem na frakcje: szkło (zielony), papier (niebieski), odpady ulegające biodegradacji (brązowy), metale i tworzywa sztuczne (żółty).

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek poinformował, że resort pracuje też nad nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej (ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). W skrócie chodzi o to, żeby mieszkańcy płacili mniej za śmieci, jeśli dobrze je segregują.

W 2020 r., zgodnie z regulacjami unijnymi, Polska musi uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Prawie pewne jednak jest to, że w kolejnych latach ten odsetek wzrośnie. W promowanej przez UE gospodarce cyrkularnej, czyli takiej, w której odpady nie trafiają na składowiska, a są ponownie przetwarzane, poziom recyklingu odpadów komunalnych w perspektywie 2030 r. wzrosnąć może do 65 proc. Z kolei składowanie odpadów miałoby być ograniczone do 10 proc. 

Obecnie w Polsce poziom recyklingu czterech podstawowych frakcji odpadów komunalnych (papier, metal, tworzywo sztuczne i szkło) czyli głównie tych pochodzących z naszych domów, znacznie odbiega od średniej europejskiej i wynosi ok. 26 proc. – Między 2014 a 2015 rokiem poziom recyklingu czterech frakcji w Polsce wzrósł zaledwie o 0,7 proc. – przyznaje przedstawiciel resortu środowiska. 
Od lipca zaczną obowiązywać jednolite dla kraju zasady selektywnego zbierania odpadów. Ma to się też przyczynić do podniesienia jakości zbieranych surowców wtórnych. 

Zgodnie z rozporządzeniem, odpady będą selektywnie zbierane u źródła – czyli bezpośrednio w budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, czy miejscach gdzie powstają odpady komunalne - w podziale na cztery frakcje. Do czterech kontenerów trafiać będą zatem: szkło (zielony pojemnik), papier, w tym tektura (niebieski), odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, np. resztek kuchennych (pojemnik brązowy) oraz łącznie metale i tworzywa sztuczne (żółty). 

Samorządy będą miały pięć lat na dostosowanie kolorystyki pojemników. Stare zasady będą mogły też obowiązywać do czasu wygaśnięcia przetargów śmieciowych.

Czytaj więcej o:
KkKk
japitole
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KkKk
KkKk (23 stycznia 2017 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W krajach o wysokim poziomie segregacja - Segregacja jest robiona przez miasto. Fikcją jest że obywatel prawidłowo posegreguje odpady, nie zna się na rodzajach stali,plastiku i szkła. Obce mu są wymagania technologiczne dla danych odpadów (które są zmienne). Ta segregacja w Polsce to fikcja, jest drożej niż jakby wszystko było wsadzane do jednego kubła. I tak w punkcie odbioru potem to trzeba ponownie segregować i kontrolować - szkoda czasu na zawożenie tego oddzilenie. Koszty ropy i pracownicze przy stosowanej w Polsce segregacji przymusowej, są czterokrotnie wyższe.  Unia nie nakazała segregacji przymusowej tylko że na wysypisko mają być wywożone odpady już po segregacji. A wspołczynnik 50% dotyczy miasta nie mieszkańców.
Rozwiń
japitole
japitole (19 stycznia 2017 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuję aby gminy rozdawały za friko 4 pojemniki do trzymania w domu oraz 4 - wieksze na dworze, wtedy coś z tego będzie. koszt jednego dużego pojemnika tok. 100-200 zł, a małego jednego do domu to ok. 30-50zł. Pomnózmy to przez 4, a wynik nie będzie taki mały. ja tyle szmalu nie zarabiam. ot co!
Rozwiń
Gość
Gość (19 stycznia 2017 o 07:40) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ktoś sądzi, że będę w domu trzymał 4 pojemniki na śmieci, żeby potem je wywalać do tęczowych kubłów to chyba sam nadaje się na śmietnik. Nie ma mowy!
Rozwiń
Gość
Gość (18 stycznia 2017 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i dobrze smieci trzeba segregowac
Rozwiń
Gość
Gość (18 stycznia 2017 o 20:51) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz niektórym trudno jest segregować na 2 frakcje o co jak będzie aż 4.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!