Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 stycznia 2016 r.
6:50

Na wschodzie powstanie brygada Obrony Terytorialnej

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 12 A A

Na wschodniej granicy Polski powstanie co najmniej brygada Obrony Terytorialnej. Nabór do nowych jednostek sił zbrojnych ma ruszyć wiosną przyszłego roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W resorcie obrony narodowej trwają prace nad koncepcją obrony terytorialnej. Mają zakończyć się w kwietniu. – Na obecnym etapie prac jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach. Wciąż są one przedmiotem negocjacji – ucina Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.
Kilka konkretów już jednak znamy. Do końca roku MON planuje powołać na wschodniej granicy kraju dowództwa co najmniej jedną brygadę obrony terytorialnej. Będzie też kompletować bataliony.

– W pierwszej kolejności brygady powstaną na północnym wschodzie Polski. Docelowo brygad OT różnych typów ma być kilkanaście. Resort jeszcze rozważa, w których garnizonach zostaną one rozlokowane – mówi Bartłomiej Misiewicz.

Pakiet zmian w ustawach powołujący nowy rodzaj wojsk ma być gotowy do końca roku. – Nabór do tych jednostek ruszyłby wiosną przyszłego roku – dodaje rzecznik MON. Warunków rekrutacji ministerstwo jeszcze nie określiło.

W czasie pokoju utrzymywany będzie szkielet OT składający się z kilkunastu tysięcy żołnierzy zawodowych. Na czas wojny ma się rozrastać do wielokrotnie większych rozmiarów. Ochotnicy, którzy chcieliby służyć w obronie terytorialnej, na co dzień będą pracować w cywilu. Co jakiś czas mają zakładać mundury, by szkolić się i ćwiczyć. Ich szkolenie będzie podzielone na dwie części.

– W fazie wstępnej ćwiczenia odbywać się będą w jeden weekend w miesiącu przez 3 lata. Natomiast w kolejnej fazie szkolenie będzie prowadzone raz w roku. Od początku chcemy uczyć posługiwania się bronią palną, która byłaby przechowywana w jednostkach policji – tłumaczy rzecznik.

Kilka dni temu Artur Soboń, poseł PiS i członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zapowiedział na konferencji prasowej utworzenie jednej brygady OT w Lubelskiem.

– Wojsko na wschodzie Polski zostało rozbrojone. Obecnie MON pracuje nad kompleksowym programem dozbrojenia armii oraz odtworzeniem systemu dowodzenia. Ważnym elementem tego planu jest powołanie do życia jednej brygady obrony terytorialnej w naszym regionie – mówił Soboń. Poseł będzie się też starał, aby brygada ta stacjonowała w Lublinie lub w Zamościu.

Wojska obrony terytorialnej

Będą one piątym rodzajem sił zbrojnych (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych) i równorzędnym partnerem dla armii zawodowej. Obecnie istnieje 30 batalionów obrony terytorialnej w całości złożonych z żołnierzy rezerwy. Oznacza to, że jest przygotowane uzbrojenie i sprzęt dla tych oddziałów, a żołnierze zostaną powołani w razie potrzeby. Kurier PAP

Czytaj więcej o:

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gucio / 22 stycznia 2016 o 21:29

Co zostało roz...ne tego już nikt i nic nie poskłada. Ende.

gościu , 100 /100% !!!

Avatar
Gucio / 22 stycznia 2016 o 21:28

znowu koncert pobożnych Życzeń Dlaczego nie zrobić jak inne kraje ? Umundurowanie i broń rezerwista trzyma w domu Stwórzcie także rodzaj zachęty do działania w rezerwie np Rezerwista ma ulgę 10 % w podatku dochodowym

no , już widzę jak zatrudniający rezerwistę  prywaciarz da mu zachetę !

Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 19:51

Genialny pomysł, bo tylko OT może ochronić Polskę i Polaków przed ewentualna agresją. Szybkość mobilizacji, obeznanie w terenie, ochrona "rodziny", czyli najbliższego otoczenia (bloku, ulicy, wsi, miasta), nieporównywalnie tańsze utrzymanie w porównaniu z żołnierzem zawodowym, to podstawowe zalety takiego rozwiązania. Finlandia na 5 mln obywateli ma koło 250 tyś. członków OT.

Baaaaaaaaardzo genialny! Tak jak Powstanie Warszawskie. Ten, który wymusił wybuch powstania Okulicki  walił wódę,  poza obszarem działań wojennych, bo w końcu to baaaaaaardzo ważny generał, a dzieciaki walczyły.

Faktycznie, batalion (300 do 700 żołnierzy) powali ruskich na kolana. Dopóki nie będzie się prowodyrów wojennych, obcych agentów, karać gardem, dopóty będą ginąć polskie dzieci i kobiety, bęedą niszczone nasze miasta.

Przed kim jesteśmy w stanie się obronić? Przed Litwą, Słowacją? Bo przed ruskami już nie. Jak ktoś wierzy, że murzyni amerykańscy będą ginąć za Lublin, to powinien jutro uzgodnić wizytę w szpitalu na Abramowickiej.

Baaaaaaaaardzo genialny! Tak jak Powstanie Warszawskie. Ten, który wymusił wybuch powstania Okulicki  walił wódę,  poza obszarem działań wojennych, bo w końcu to baaaaaaardzo ważny generał, a dzieciaki walczyły.

Faktycznie, batalion (300 do 700 żołnierzy) powali ruskich na kolana. Dopóki nie będzie się prowodyrów wojennych, obcych agentów, karać gardem, dopóty będą ginąć polskie dzieci i kobiety, bęedą niszczone nasze miasta.

Przed kim jesteśmy w stanie się obronić? Przed Litwą, Słowacją? Bo przed rus... rozwiń

Avatar
liotczik / 22 stycznia 2016 o 16:03

Kiedyś wojska Obrony Terytorialnej /OTK/ to były wojska rakietowe.Łopata -Ziemia -Powietrze.

Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 15:52
Genialny pomysł, bo tylko OT może ochronić Polskę i Polaków przed ewentualna agresją. Szybkość mobilizacji, obeznanie w terenie, ochrona "rodziny", czyli najbliższego otoczenia (bloku, ulicy, wsi, miasta), nieporównywalnie tańsze utrzymanie w porównaniu z żołnierzem zawodowym, to podstawowe zalety takiego rozwiązania. Finlandia na 5 mln obywateli ma koło 250 tyś. członków OT.
Avatar
crx / 22 stycznia 2016 o 13:59

Trzeba było nie likwidować 3BOT w Zamościu. Pozdrawiam Lato 98 :))

Pozdrawiam również,ale nie mój rocznik ! Ja szkoliłem ostatnich w '87 w zakresie władania nożem i używania broni białej przez przeciwnika.Czegoś w ZOMO nas nauczyli ,co mogliśmy przekazać następnym .

Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 13:39
Trzeba było nie likwidować 3BOT w Zamościu. Pozdrawiam Lato 98 :))
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 10:02
zamiast konia ganiać w kącie , pracuj w Narodowym Froncie /OTK/
Avatar
crx / 22 stycznia 2016 o 09:43

znowu koncert pobożnych Życzeń Dlaczego nie zrobić jak inne kraje ? Umundurowanie i broń rezerwista trzyma w domu Stwórzcie także rodzaj zachęty do działania w rezerwie np Rezerwista ma ulgę 10 % w podatku dochodowym

CHCESZ BYĆ PATRIOTĄ ,ZROBIĆ COŚ DLA SWOJEGO KRAJU I MIEĆ ZNIŻKĘ W PODATKU ??? ZOSTAŃ HONOROWYM KRWIODAWCĄ !!!

Avatar
crx / 22 stycznia 2016 o 09:30

Co zostało roz...ne tego już nikt i nic nie poskłada. Ende.

ZGADZAM SIĘ , ALE NALEŻY OBSERWOWAĆ POŁUDNIOWĄ GRANICĘ......... , A NIE WSCHODNIĄ !!! GŁUPOTA II RP i obecnej solidaruchowej najjaśniejszej pomrocznej jak widać ta sama ......!!!!!!!!! Skąd przyszli dzielni żołnierze Wermachtu aby wprowadzić deczko cywilizacji w tym zacofanym plemieniu słowiańskim we wrześniu 1939 roku ...? 

Avatar
Gucio / 22 stycznia 2016 o 21:29

Co zostało roz...ne tego już nikt i nic nie poskłada. Ende.

gościu , 100 /100% !!!

Avatar
Gucio / 22 stycznia 2016 o 21:28

znowu koncert pobożnych Życzeń Dlaczego nie zrobić jak inne kraje ? Umundurowanie i broń rezerwista trzyma w domu Stwórzcie także rodzaj zachęty do działania w rezerwie np Rezerwista ma ulgę 10 % w podatku dochodowym

no , już widzę jak zatrudniający rezerwistę  prywaciarz da mu zachetę !

Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 19:51

Genialny pomysł, bo tylko OT może ochronić Polskę i Polaków przed ewentualna agresją. Szybkość mobilizacji, obeznanie w terenie, ochrona "rodziny", czyli najbliższego otoczenia (bloku, ulicy, wsi, miasta), nieporównywalnie tańsze utrzymanie w porównaniu z żołnierzem zawodowym, to podstawowe zalety takiego rozwiązania. Finlandia na 5 mln obywateli ma koło 250 tyś. członków OT.

Baaaaaaaaardzo genialny! Tak jak Powstanie Warszawskie. Ten, który wymusił wybuch powstania Okulicki  walił wódę,  poza obszarem działań wojennych, bo w końcu to baaaaaaardzo ważny generał, a dzieciaki walczyły.

Faktycznie, batalion (300 do 700 żołnierzy) powali ruskich na kolana. Dopóki nie będzie się prowodyrów wojennych, obcych agentów, karać gardem, dopóty będą ginąć polskie dzieci i kobiety, bęedą niszczone nasze miasta.

Przed kim jesteśmy w stanie się obronić? Przed Litwą, Słowacją? Bo przed ruskami już nie. Jak ktoś wierzy, że murzyni amerykańscy będą ginąć za Lublin, to powinien jutro uzgodnić wizytę w szpitalu na Abramowickiej.

Baaaaaaaaardzo genialny! Tak jak Powstanie Warszawskie. Ten, który wymusił wybuch powstania Okulicki  walił wódę,  poza obszarem działań wojennych, bo w końcu to baaaaaaardzo ważny generał, a dzieciaki walczyły.

Faktycznie, batalion (300 do 700 żołnierzy) powali ruskich na kolana. Dopóki nie będzie się prowodyrów wojennych, obcych agentów, karać gardem, dopóty będą ginąć polskie dzieci i kobiety, bęedą niszczone nasze miasta.

Przed kim jesteśmy w stanie się obronić? Przed Litwą, Słowacją? Bo przed rus... rozwiń

Avatar
liotczik / 22 stycznia 2016 o 16:03

Kiedyś wojska Obrony Terytorialnej /OTK/ to były wojska rakietowe.Łopata -Ziemia -Powietrze.

Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 15:52
Genialny pomysł, bo tylko OT może ochronić Polskę i Polaków przed ewentualna agresją. Szybkość mobilizacji, obeznanie w terenie, ochrona "rodziny", czyli najbliższego otoczenia (bloku, ulicy, wsi, miasta), nieporównywalnie tańsze utrzymanie w porównaniu z żołnierzem zawodowym, to podstawowe zalety takiego rozwiązania. Finlandia na 5 mln obywateli ma koło 250 tyś. członków OT.
Avatar
crx / 22 stycznia 2016 o 13:59

Trzeba było nie likwidować 3BOT w Zamościu. Pozdrawiam Lato 98 :))

Pozdrawiam również,ale nie mój rocznik ! Ja szkoliłem ostatnich w '87 w zakresie władania nożem i używania broni białej przez przeciwnika.Czegoś w ZOMO nas nauczyli ,co mogliśmy przekazać następnym .

Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 13:39
Trzeba było nie likwidować 3BOT w Zamościu. Pozdrawiam Lato 98 :))
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 10:02
zamiast konia ganiać w kącie , pracuj w Narodowym Froncie /OTK/
Avatar
crx / 22 stycznia 2016 o 09:43

znowu koncert pobożnych Życzeń Dlaczego nie zrobić jak inne kraje ? Umundurowanie i broń rezerwista trzyma w domu Stwórzcie także rodzaj zachęty do działania w rezerwie np Rezerwista ma ulgę 10 % w podatku dochodowym

CHCESZ BYĆ PATRIOTĄ ,ZROBIĆ COŚ DLA SWOJEGO KRAJU I MIEĆ ZNIŻKĘ W PODATKU ??? ZOSTAŃ HONOROWYM KRWIODAWCĄ !!!

Avatar
crx / 22 stycznia 2016 o 09:30

Co zostało roz...ne tego już nikt i nic nie poskłada. Ende.

ZGADZAM SIĘ , ALE NALEŻY OBSERWOWAĆ POŁUDNIOWĄ GRANICĘ......... , A NIE WSCHODNIĄ !!! GŁUPOTA II RP i obecnej solidaruchowej najjaśniejszej pomrocznej jak widać ta sama ......!!!!!!!!! Skąd przyszli dzielni żołnierze Wermachtu aby wprowadzić deczko cywilizacji w tym zacofanym plemieniu słowiańskim we wrześniu 1939 roku ...? 

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 2 0

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 2 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 1 6

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę
film

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę 20 19

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 79 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 9 3

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 8 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!