Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 sierpnia 2010 r.
14:46
Edytuj ten wpis

Koniec afery. Marszałek znalazł pieniądze na baseny w Rykach i Parczewie

0 10 A A

Trzeba było pół roku żeby Ryki, Parczew i Dęblin dostały pieniądze na budowę basenów i osiedlowych stref sportowo-rekreacyjnych. Zarząd województwa jednak postanowił wciągnąć te samorząd na listę unijnego wsparcia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Władze województwa znalazły dodatkowe 28 mln zł dla powiatu ryckiego, gminy Parczew oraz Dęblina. To pozytywny finał afery, którą opisujemy od lutego.

Samorządy napisały bardzo dobrze ocenione przez ekspertów wnioski o unijne pieniądze na baseny (Parczew, Ryki) i osiedlowe strefy sportowo-rekreacyjne (Dęblin), ale zostały przez zarząd województwa przesunięte na listę rezerwową Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ten sposób straciły szansę na dotacje. Za to zarząd województwa wciągnął na listę dziewięć wniosków o wiele słabiej ocenionych przez ekspertów. Tłumaczył to "ważnym interesem społecznym”. – Chcemy pomóc najbiedniejszym gminom w budowie tak potrzebnych obiektów jak sale gimnastyczne – tłumaczyli członkowie zarządu.

Dawali przykład szkoły w Rososzy gdzie dzieci uczą się w fatalnych warunkach. Pokrzywdzeni samorządowcy protestowali, pod listem do marszałka województwa podpisało się kilka tysięcy osób.

Decyzję zarządu skrytykowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Kontrola przysłana z Warszawy stwierdziła, że władze województwa naruszyły przepisy unijne, krajowe i wewnętrzne regulacje RPO – m. in. zastosowane przez zarząd kryteria nie zostały zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska.

Dopiero pod takim naporem władze województwa postanowiły zażegnać problem. – Zebraliśmy ok. 28 mln zł. z m. in. rezerwy. Chcemy podpisać większość umów jeszcze w sierpniu – mówi marszałek Krzysztof Grabczuk (PO). Pieniędzy wystarczy również dla projektów wciągniętych na listę.

- Czujemy wielki entuzjazm, dziękujemy marszałkowi za to, że pomyślnie i honorowo załatwił tą sprawę. Ta inwestycja przyniesie wiele radości naszym mieszkańcom – mówi Michał Bożym zastępca burmistrza Parczewa.

– Jestem bardzo zadowolony, że jednak nam się udało i zarząd województwa znalazł te pieniądze. W końcu nasz wniosek był jednym z siedmiu najwyżej ocenionych – cieszy się Leszek Filipek starosta rycki. I dodaje: - To teraz priorytetowa inwestycja w naszym powiecie. Kiedy już dostaniemy oficjalną decyzję razem z kwotą dofinansowania poruszymy tę sprawę na sesji rady powiatu i radni będą musieli zająć stanowisko. W każdym razie wykonawca jest już wybrany. Mam nadzieję, że kwota, która teraz zostanie nam przyznana będzie taka jak pierwotnie.

Jednak prawdopodobnie pieniędzy będzie mniej, bo zarząd spodziewa się, że samorządy wybudują baseny taniej niż początkowo myślały.

Grabczuk podkreśla, że nie żałuje decyzji o przesunięciach na liście. - Musimy dbać o zrównoważony rozwój regionu, w pierwszej kolejności budować i remontować sale gimnastyczne i szkoły, a dopiero później stawiać aquaparki - argumentuje marszałek.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pslowiec / 23 sierpnia 2010 o 20:05
dobrze by było żeby NIK skontrolował Annę Brzyską z EFS - u bo takie przekręty jak ona robi to świat nie widział!!!
Avatar
beduin / 22 sierpnia 2010 o 21:19
Można zadać sobie tu pytanie a z czego tu się cieszyć ? -pewnie , basen obiekt potrzebny tylko że ponad czasową natychmiastową potrzebą są miejsca pracy a tych jak na lekarstwo i to nie tylko w tym mieście ! a takie obiekty no cóż jak nadmieniłem potrzebne tylko ludzie chcą chleba !-albo miejsc gdzie na ten chleb zarobią więc dla kogo te baseny ? dla ludzi którzy nie bardzo mają za co zapłacić za czynsz za prąd itd.?. Otóż nie igrzysk nam potrzeba a chleba -pracy - stabilizacji i jak to będzie mogą być i baseny , parki , kina , teatry ... .Czy władze-urzędnicy-partie to ROZUMIEJĄ ???.
Można zadać sobie tu pytanie a z czego tu się cieszyć ? -pewnie , basen obiekt potrzebny tylko że ponad czasową natychmiastową potrzebą są miejsca pracy a tych jak na lekarstwo i to nie tylko w tym mieście ! a takie obiekty no cóż jak nadmieniłem potrzebne tylko ludzie chcą chleba !-albo miejsc gdzie na ten chleb zarobią więc dla kogo te baseny ? dla ludzi którzy nie bardzo mają za co zapłacić za czynsz za prąd itd.?. Otóż nie igrzysk nam potrzeba a chleba -pracy - stabilizacji i jak to będzie mogą być i baseny , parki , kina , teatr... rozwiń
Avatar
marek / 22 sierpnia 2010 o 19:56
Włodarze Hrubieszowa też powinni zadziałać w tej sprawie.Basen kryta pływalnia powinna być , zgodnie z przyznanymi punktami w ocenie -70 na 80 możliwych i 10 miejsce w rankingu wniosków.Ale Panowie z ratusza w Lublinie wiedzą lepiej komu, a może za ile przyznać pierwszeństwo.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100218/ZAMOSC/621460373
Avatar
marek / 22 sierpnia 2010 o 19:50
[quote name='Gość' date='22 sierpień 2010 - 16:35 ' timestamp='1282487722' post='333169']
a może znajdzie też dla Hrubieszowa , tak po sąsiedzku
[/quote]
Hrubieszów też był wysoko oceniony
Avatar
gość / 22 sierpnia 2010 o 18:48
ciekawe na co była ta rezerwa ,może na premię dla urzędasów
Avatar
chart / 22 sierpnia 2010 o 18:47
W PROW-ie nie w RPO. Powtarzam pytanie: po bezprawnej decyzji Zarządu Województwa wnioski Parczewa i Ryk zostały zepchnięte kilkadziesiąt pozycji w dół listy. W tej sytuacji w jaki sposób akurat na te projekty może dać teraz extra pieniądze marszałek, skoro po zmianach wyprzedzają je wnioski innych miejscowości? Obawiam się, że Grabczuk naprawia złamanie procedur ponownym ich naruszeniem.
Avatar
LLE / 22 sierpnia 2010 o 18:02
[quote name='Gość' date='22 sierpień 2010 - 17:02 ' timestamp='1282489346' post='333174']
Co to będzie,co to będzie,jak NIK zacznie grzebać w Marszałkowskiej grzędzie.
[/quote]
już są w RPO
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2010 o 17:02
Co to będzie,co to będzie,jak NIK zacznie grzebać w Marszałkowskiej grzędzie.
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2010 o 16:35
a może znajdzie też dla Hrubieszowa , tak po sąsiedzku
Avatar
TW Filozof / 22 sierpnia 2010 o 15:14
To niczego nie rozwiązuje. Doszło do popełnienia przestępstwa. Ale trzeba się tym będzie zając w przyszłym roku, po wyborach.
Avatar
pslowiec / 23 sierpnia 2010 o 20:05
dobrze by było żeby NIK skontrolował Annę Brzyską z EFS - u bo takie przekręty jak ona robi to świat nie widział!!!
Avatar
beduin / 22 sierpnia 2010 o 21:19
Można zadać sobie tu pytanie a z czego tu się cieszyć ? -pewnie , basen obiekt potrzebny tylko że ponad czasową natychmiastową potrzebą są miejsca pracy a tych jak na lekarstwo i to nie tylko w tym mieście ! a takie obiekty no cóż jak nadmieniłem potrzebne tylko ludzie chcą chleba !-albo miejsc gdzie na ten chleb zarobią więc dla kogo te baseny ? dla ludzi którzy nie bardzo mają za co zapłacić za czynsz za prąd itd.?. Otóż nie igrzysk nam potrzeba a chleba -pracy - stabilizacji i jak to będzie mogą być i baseny , parki , kina , teatry ... .Czy władze-urzędnicy-partie to ROZUMIEJĄ ???.
Można zadać sobie tu pytanie a z czego tu się cieszyć ? -pewnie , basen obiekt potrzebny tylko że ponad czasową natychmiastową potrzebą są miejsca pracy a tych jak na lekarstwo i to nie tylko w tym mieście ! a takie obiekty no cóż jak nadmieniłem potrzebne tylko ludzie chcą chleba !-albo miejsc gdzie na ten chleb zarobią więc dla kogo te baseny ? dla ludzi którzy nie bardzo mają za co zapłacić za czynsz za prąd itd.?. Otóż nie igrzysk nam potrzeba a chleba -pracy - stabilizacji i jak to będzie mogą być i baseny , parki , kina , teatr... rozwiń
Avatar
marek / 22 sierpnia 2010 o 19:56
Włodarze Hrubieszowa też powinni zadziałać w tej sprawie.Basen kryta pływalnia powinna być , zgodnie z przyznanymi punktami w ocenie -70 na 80 możliwych i 10 miejsce w rankingu wniosków.Ale Panowie z ratusza w Lublinie wiedzą lepiej komu, a może za ile przyznać pierwszeństwo.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100218/ZAMOSC/621460373
Avatar
marek / 22 sierpnia 2010 o 19:50
[quote name='Gość' date='22 sierpień 2010 - 16:35 ' timestamp='1282487722' post='333169']
a może znajdzie też dla Hrubieszowa , tak po sąsiedzku
[/quote]
Hrubieszów też był wysoko oceniony
Avatar
gość / 22 sierpnia 2010 o 18:48
ciekawe na co była ta rezerwa ,może na premię dla urzędasów
Avatar
chart / 22 sierpnia 2010 o 18:47
W PROW-ie nie w RPO. Powtarzam pytanie: po bezprawnej decyzji Zarządu Województwa wnioski Parczewa i Ryk zostały zepchnięte kilkadziesiąt pozycji w dół listy. W tej sytuacji w jaki sposób akurat na te projekty może dać teraz extra pieniądze marszałek, skoro po zmianach wyprzedzają je wnioski innych miejscowości? Obawiam się, że Grabczuk naprawia złamanie procedur ponownym ich naruszeniem.
Avatar
LLE / 22 sierpnia 2010 o 18:02
[quote name='Gość' date='22 sierpień 2010 - 17:02 ' timestamp='1282489346' post='333174']
Co to będzie,co to będzie,jak NIK zacznie grzebać w Marszałkowskiej grzędzie.
[/quote]
już są w RPO
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2010 o 17:02
Co to będzie,co to będzie,jak NIK zacznie grzebać w Marszałkowskiej grzędzie.
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2010 o 16:35
a może znajdzie też dla Hrubieszowa , tak po sąsiedzku
Avatar
TW Filozof / 22 sierpnia 2010 o 15:14
To niczego nie rozwiązuje. Doszło do popełnienia przestępstwa. Ale trzeba się tym będzie zając w przyszłym roku, po wyborach.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 12

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 39 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 235 52

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 61 64

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 22 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 19 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!