piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Koniec afery. Marszałek znalazł pieniądze na baseny w Rykach i Parczewie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2010, 14:46

Trzeba było pół roku żeby Ryki, Parczew i Dęblin dostały pieniądze na budowę basenów i osiedlowych stref sportowo-rekreacyjnych. Zarząd województwa jednak postanowił wciągnąć te samorząd na listę unijnego wsparcia.

Władze województwa znalazły dodatkowe 28 mln zł dla powiatu ryckiego, gminy Parczew oraz Dęblina. To pozytywny finał afery, którą opisujemy od lutego.

Samorządy napisały bardzo dobrze ocenione przez ekspertów wnioski o unijne pieniądze na baseny (Parczew, Ryki) i osiedlowe strefy sportowo-rekreacyjne (Dęblin), ale zostały przez zarząd województwa przesunięte na listę rezerwową Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ten sposób straciły szansę na dotacje. Za to zarząd województwa wciągnął na listę dziewięć wniosków o wiele słabiej ocenionych przez ekspertów. Tłumaczył to "ważnym interesem społecznym”. – Chcemy pomóc najbiedniejszym gminom w budowie tak potrzebnych obiektów jak sale gimnastyczne – tłumaczyli członkowie zarządu.

Dawali przykład szkoły w Rososzy gdzie dzieci uczą się w fatalnych warunkach. Pokrzywdzeni samorządowcy protestowali, pod listem do marszałka województwa podpisało się kilka tysięcy osób.

Decyzję zarządu skrytykowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Kontrola przysłana z Warszawy stwierdziła, że władze województwa naruszyły przepisy unijne, krajowe i wewnętrzne regulacje RPO – m. in. zastosowane przez zarząd kryteria nie zostały zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska.

Dopiero pod takim naporem władze województwa postanowiły zażegnać problem. – Zebraliśmy ok. 28 mln zł. z m. in. rezerwy. Chcemy podpisać większość umów jeszcze w sierpniu – mówi marszałek Krzysztof Grabczuk (PO). Pieniędzy wystarczy również dla projektów wciągniętych na listę.

- Czujemy wielki entuzjazm, dziękujemy marszałkowi za to, że pomyślnie i honorowo załatwił tą sprawę. Ta inwestycja przyniesie wiele radości naszym mieszkańcom – mówi Michał Bożym zastępca burmistrza Parczewa.

– Jestem bardzo zadowolony, że jednak nam się udało i zarząd województwa znalazł te pieniądze. W końcu nasz wniosek był jednym z siedmiu najwyżej ocenionych – cieszy się Leszek Filipek starosta rycki. I dodaje: - To teraz priorytetowa inwestycja w naszym powiecie. Kiedy już dostaniemy oficjalną decyzję razem z kwotą dofinansowania poruszymy tę sprawę na sesji rady powiatu i radni będą musieli zająć stanowisko. W każdym razie wykonawca jest już wybrany. Mam nadzieję, że kwota, która teraz zostanie nam przyznana będzie taka jak pierwotnie.

Jednak prawdopodobnie pieniędzy będzie mniej, bo zarząd spodziewa się, że samorządy wybudują baseny taniej niż początkowo myślały.

Grabczuk podkreśla, że nie żałuje decyzji o przesunięciach na liście. - Musimy dbać o zrównoważony rozwój regionu, w pierwszej kolejności budować i remontować sale gimnastyczne i szkoły, a dopiero później stawiać aquaparki - argumentuje marszałek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pslowiec
beduin
marek
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pslowiec
pslowiec (23 sierpnia 2010 o 20:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobrze by było żeby NIK skontrolował Annę Brzyską z EFS - u bo takie przekręty jak ona robi to świat nie widział!!!
Rozwiń
beduin
beduin (22 sierpnia 2010 o 21:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można zadać sobie tu pytanie a z czego tu się cieszyć ? -pewnie , basen obiekt potrzebny tylko że ponad czasową natychmiastową potrzebą są miejsca pracy a tych jak na lekarstwo i to nie tylko w tym mieście ! a takie obiekty no cóż jak nadmieniłem potrzebne tylko ludzie chcą chleba !-albo miejsc gdzie na ten chleb zarobią więc dla kogo te baseny ? dla ludzi którzy nie bardzo mają za co zapłacić za czynsz za prąd itd.?. Otóż nie igrzysk nam potrzeba a chleba -pracy - stabilizacji i jak to będzie mogą być i baseny , parki , kina , teatry ... .Czy władze-urzędnicy-partie to ROZUMIEJĄ ???.
Rozwiń
marek
marek (22 sierpnia 2010 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Włodarze Hrubieszowa też powinni zadziałać w tej sprawie.Basen kryta pływalnia powinna być , zgodnie z przyznanymi punktami w ocenie -70 na 80 możliwych i 10 miejsce w rankingu wniosków.Ale Panowie z ratusza w Lublinie wiedzą lepiej komu, a może za ile przyznać pierwszeństwo.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100218/ZAMOSC/621460373
Rozwiń
marek
marek (22 sierpnia 2010 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' date='22 sierpień 2010 - 16:35 ' timestamp='1282487722' post='333169']
a może znajdzie też dla Hrubieszowa , tak po sąsiedzku
[/quote]
Hrubieszów też był wysoko oceniony
Rozwiń
gość
gość (22 sierpnia 2010 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawe na co była ta rezerwa ,może na premię dla urzędasów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!