czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Koniec koalicji PiS z PSL w powiecie?

Dodano: 21 listopada 2015, 07:17

Koniec koalicji Prawa i Sprawiedliwości z Polskim Stronnictwem Ludowym w powiecie? Wyjaśni się to dzisiaj podczas sesji rady. Według nieoficjalnych informacji nowym starostą ma być Grzegorz Pyrzyna (PiS), a jego zastępcą Antoni Kulpa (PiS). Stanowisko wicestarosty ma stracić Bartosz Piech (PSL).

28 października, w dniu wyboru na posła, Jerzy Bielecki (PiS) przestał być starostą janowskim. Za czasów jego rządów w powiecie u władzy była większościowa koalicja Prawa i Sprawiedliwości (mają w radzie 8 radnych) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (5 mandatów). PSL miał swojego wicestarostę: Bartosza Piecha.

Wygląda na to, że po wyborach sytuacja we władzach powiatu janowskiego radykalnie się zmieni. Wszystko wskazuje na to, że koalicji z ludowcami już nie będzie. Ma być za to z radnymi Wspólnoty Samorządowej, która ma trzech radnych, czyli Sojuszem Lewicy Demokratycznej.

Potwierdza to Stanisław Mazur, szef janowskich struktur SLD, radny powiatu janowskiego. – Myślę, że dojdziemy do porozumienia. I taka koalicja zostanie zawarta. Takie są uzgodnienia – mówi Mazur.

– Nie mam żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Najbliższa sesja albo potwierdzi to, że dotychczasowa koalicja istnieje albo że już jej nie ma – komentuje Piotr Rzetelski, szef powiatowych struktur PSL.

– Rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością są bardzo ciężkie. Sytuacja jest bardzo złożona. Moim zdaniem to, co dzieje się w kraju przekłada się na sytuację w regionie. PiS albo chce PSL zmiękczyć i powiedzieć: Nic nie dostaniecie ale rozmawiajcie z nami o przyszłości. Albo powiedzieć, że chcą przejąć nasz elektorat i wszędzie tam gdzie mogą, to nas wyeliminować.

Rzetelski dodaje, że już rok temu PiS mógł zawrzeć koalicję. – Wystarczył jeden niezależny radny.

W 2014 roku jeden mandat zdobyło bowiem Porozumienie Inicjatyw Samorządowych. Tak się jednak nie stało.

– Myślę, że przy naszej współpracy w powiecie bardziej chodziło o relacje z Urzędem Marszałkowskim (marszałek województwa Sławomir Sosnowski jest z PSL-u - przyp. aut.) – przypuszcza Rzetelski. – Z powiatu janowskiego w sejmiku województwa lubelskiego jest dwóch radnych, oprócz mnie Jan Frania (klub radnych PiS).

Na dzisiaj zaplanowano sesję Rady Powiatu w Janowie Lubelskim. W porządku obrad jest złożenie ślubowania przez nowego radnego, Zenona Sydora, który zastąpi w radzie Jerzego Bieleckiego i podjęcie uchwały w sprawie wyboru nowego starosty. Według nieoficjalnych informacji ma nim zostać Grzegorz Pyrzyna (PiS) a wicestarostą Antoni Kulpa (PiS).

– Nie chcę tych informacji komentować – ucina Bartosz Piech, wicestarosta janowski.

Z byłym starostą janowskim, szefem janowskiego PiS-u, posłem Jerzym Bieleckim nie udało nam się wczoraj skontaktować. Nie odbierał telefonu.

Gość
Ryszard
Gość
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 listopada 2015 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Józef Wieleba to największy przegrany tego rozdania. I to by było na tyle.
Rozwiń
Ryszard
Ryszard (23 listopada 2015 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

..... po kilkutygodniowym okresie dogadywania się i układania z PSL-em i Wspólnotą Samorządową, ostatecznie działacze PiS-u porozumieli się ze Wspólnotą, która do Zarządu Powiatu wprowadziła Stanisława Mazura Czyli koalicja PiSu ze Wspólnotą Samorządową zwaną wcześniej SLD? Od dawna mówiono o PSL że zawiera koalicje z każdą partią, ale że PiS bierze wzorce z PSL w konserwatywnym Janowie. APOKALIPSA

 Z porozumienia między PiS a SLD korzyść odniesie przede wszystkim to pierwsze ugrupowanie. - Połączenie z PiS jest zupełnie nietrafionym pomysłem Mazura, wynika z braku pomysłu na zarządzanie partią i niczego lewicy nie da.. Jedyna korzyść to monopol na pewne usługi. Beneficjentem tej sytuacji może okazać się  ...............?, bo może zgromadzić głosy, które pomogą mu w następnych wyborach. Daj Boże.

Różnica między nimi jest taka jak między winem słodkim a półwytrawnym, czyli prawie żadna. SLD - niby socjaliści ale trochę liberalni. PiS - niby prawica ale socjaliści. WŁAŚCIWY PODZIAŁ TO NIE LEWICA I PRAWICA . TYLKO LEWICA BEZBOŻNA I LEWICA POBOŻNA.

Dlatego mogą się dogadać poza sprawami obyczajowymi. 

Kto na tym wygra, na pewno nie zwykli ludzie. To wszystko nie ma przyszłości, przyniesie jedynie wielkie rozczarowanie i niechęć do rządzących, ale czy im w ogóle  zależy na zwykłych ludziach ?.

Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2015 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"żaden z przedstawicieli PSL nie wszedł do Zarządu Powiatu, co nie znaczy, że PSL działa w opozycji (dowód - stuprocentowe poparcie PSL-u, udzielone Grzegorzowi Pyrzynie podczas głosowania).

 
           Sam Starosta Grzegorz Pyrzyna (PiS) był mile zaskoczony wynikiem głosowania - otóż, w głosowaniu tajnym „jak jeden mąż” wszyscy radni zagłosowali za jego kandydaturą. Całkiem dobre notowania miał też typowany przez niego na Wicestarostę Antoni Kulpa (PiS), którego poparło 15 radnych (przy dwóch głosach nieważnych). Kolejni trzej członkowie Zarządu również otrzymali satysfakcjonujące poparcie. I tak, na Sławomira Dworaka zagłosowało 11 radnych (4 było przeciw), Stanisława Mazura poprało 15 radnych (głosów przeciw nie było), a Zenona Zyśkę poparło 14 radnych (przy dwóch głosach przeciw)."
 
PiS jednogłośnie poparło szefa SLD Stanisława Mazura. Zatem, czy jest w maryjnym Janowie siła polityczna, którą możemy nazwać antykomunistyczną? Od prof. Piotrowskiego Dworak też nie był przeciw (pewnie był za).
Czy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie obchodzony z Janowie z koalicjantem czy bez? Może zaproszą na obchody byłego wiceministra z PiS Andrzeja Kryże?
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2015 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
..... po kilkutygodniowym okresie dogadywania się i układania z PSL-em i Wspólnotą Samorządową, ostatecznie działacze PiS-u porozumieli się ze Wspólnotą, która do Zarządu Powiatu wprowadziła Stanisława Mazura Czyli koalicja PiSu ze Wspólnotą Samorządową zwaną wcześniej SLD? Od dawna mówiono o PSL że zawiera koalicje z każdą partią, ale że PiS bierze wzorce z PSL w konserwatywnym Janowie. APOKALIPSA
Rozwiń
PSL bis
PSL bis (23 listopada 2015 o 17:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gdyby Piech jeździł po pieniądze do Lublina to dalej by był wice. Nie zdobył dla Janowa kasy to mu podziękowali. Proste.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!