niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Będzie więcej adwokatów, notariuszy i radców. A ich usługi będą tańsze. I to mimo sprzeciwu lubelskich posłów z SLD i LPR. Na szczęście o wyborcach myśleli senatorowie. Właśnie przegłosowali nowe zasady przyjmowania kandydatów do zawodów prawniczych.


To oznacza odebranie prawnikom zrzeszonym w korporacjach decydującego wpływu na to kogo przyjmą do zawodu i ile to będzie osób. Wystarczyło spojrzeć na wyniki egzaminów. Na Lubelszczyźnie w niektórych latach połowa przyjętych na aplikacje to krewni adwokatów czy notariuszy, nie licząc ich znajomych.
W przeforsowanie zmian zaangażowali się lubelscy studenci. – Skończą się koleżeńskie układy, bo egzamin na aplikację będzie bardziej obiektywny – cieszy się Grzegorz Maj, absolwent prawa UMCS w Lublinie, sejmowy ekspert w sprawie zmiany ustawy o naborze na aplikacje prawnicze.
Po nowemu egzamin na aplikacje prawnicze przeprowadzą państwowe komisje. Korporacje będą miały w niej tylko dwóch na siedmiu członków. Egzamin będzie przeprowadzany jedynie w formie pisemnego testu. Skończą się owiane złą sławą 5–10. minutowe egzaminy ustne, które eliminowały kandydatów bez pleców.
W Sejmie przeciw nowym zasadom głosowała część posłów z Lubelszczyzny. – Jestem za złamaniem monopolu korporacji – deklaruje poseł Wiktor Osik (SLD), który głosował „przeciw”. – A „przeciw” byłem, bo jeśli ustawa weszłaby w życie, to w tym roku nie byłoby czasu na zorganizowanie egzaminów według nowych zasad.
O przyczynach swojego głosowania nie chciała mówić Gabriela Masłowska z LPR. – Nie udzielę wywiadu w tej sprawie. Proszę dzwonić do przewodniczącego klubu – stwierdziła.
W czwartek w Senacie ustawa przeszła tylko jednym głosem. „Za” głosowali wszyscy lubelscy senatorowie, którzy byli obecni na posiedzeniu. Nie zdążyła profesor UMCS Teresa Liszcz, gorąca zwolenniczka nowych zapisów. – Jechałam specjalnie 500 kilometrów z sanatorium do Warszawy – mówi. – Spóźniłam się o godzinę na głosowanie i myślałam, że mnie krew zaleje.
Teraz nowe prawo czeka tylko na podpis prezydenta. Adwokaci chcą, żeby je zawetował. – Przy takich zasadach naboru i aplikacji, do zawodu trafi wiele nieprzygotowanych osób – uważa Stanisław Estreich, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.

Czytaj też na 2 stronie
W Sejmie głosowali
„za” zmianami

• Stanisław Żmijan PO
• Elżbieta Kruk PiS
• Tadeusz Polański PSL
• Leszek Świętochowski PSL
• Marian Wesołowski PSL
• Arkadiusz Bratkowski PSL
• Ryszard Stanibuła PSL
• Franciszek Stefaniuk PSL
• Stanisław Głębocki
(niezrzeszony)
• Marian Kwiatkowski
Samobrona
• Arkadiusz Kasznia SdPl
• Jan Byra SdPl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!