piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Będzie więcej adwokatów, notariuszy i radców. A ich usługi będą tańsze. I to mimo sprzeciwu lubelskich posłów z SLD i LPR. Na szczęście o wyborcach myśleli senatorowie. Właśnie przegłosowali nowe zasady przyjmowania kandydatów do zawodów prawniczych.


To oznacza odebranie prawnikom zrzeszonym w korporacjach decydującego wpływu na to kogo przyjmą do zawodu i ile to będzie osób. Wystarczyło spojrzeć na wyniki egzaminów. Na Lubelszczyźnie w niektórych latach połowa przyjętych na aplikacje to krewni adwokatów czy notariuszy, nie licząc ich znajomych.
W przeforsowanie zmian zaangażowali się lubelscy studenci. – Skończą się koleżeńskie układy, bo egzamin na aplikację będzie bardziej obiektywny – cieszy się Grzegorz Maj, absolwent prawa UMCS w Lublinie, sejmowy ekspert w sprawie zmiany ustawy o naborze na aplikacje prawnicze.
Po nowemu egzamin na aplikacje prawnicze przeprowadzą państwowe komisje. Korporacje będą miały w niej tylko dwóch na siedmiu członków. Egzamin będzie przeprowadzany jedynie w formie pisemnego testu. Skończą się owiane złą sławą 5–10. minutowe egzaminy ustne, które eliminowały kandydatów bez pleców.
W Sejmie przeciw nowym zasadom głosowała część posłów z Lubelszczyzny. – Jestem za złamaniem monopolu korporacji – deklaruje poseł Wiktor Osik (SLD), który głosował „przeciw”. – A „przeciw” byłem, bo jeśli ustawa weszłaby w życie, to w tym roku nie byłoby czasu na zorganizowanie egzaminów według nowych zasad.
O przyczynach swojego głosowania nie chciała mówić Gabriela Masłowska z LPR. – Nie udzielę wywiadu w tej sprawie. Proszę dzwonić do przewodniczącego klubu – stwierdziła.
W czwartek w Senacie ustawa przeszła tylko jednym głosem. „Za” głosowali wszyscy lubelscy senatorowie, którzy byli obecni na posiedzeniu. Nie zdążyła profesor UMCS Teresa Liszcz, gorąca zwolenniczka nowych zapisów. – Jechałam specjalnie 500 kilometrów z sanatorium do Warszawy – mówi. – Spóźniłam się o godzinę na głosowanie i myślałam, że mnie krew zaleje.
Teraz nowe prawo czeka tylko na podpis prezydenta. Adwokaci chcą, żeby je zawetował. – Przy takich zasadach naboru i aplikacji, do zawodu trafi wiele nieprzygotowanych osób – uważa Stanisław Estreich, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.

Czytaj też na 2 stronie
W Sejmie głosowali
„za” zmianami

• Stanisław Żmijan PO
• Elżbieta Kruk PiS
• Tadeusz Polański PSL
• Leszek Świętochowski PSL
• Marian Wesołowski PSL
• Arkadiusz Bratkowski PSL
• Ryszard Stanibuła PSL
• Franciszek Stefaniuk PSL
• Stanisław Głębocki
(niezrzeszony)
• Marian Kwiatkowski
Samobrona
• Arkadiusz Kasznia SdPl
• Jan Byra SdPl
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!