niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Koniec unijnego eldorado: Euro z RPO prawie rozdysponowane

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2012, 19:40
Autor: Rafał Panas

Program promocji Włodawy – Miasta Trzech Granic i Trzech Kultur – 1,3 mln zł
Program promocji Włodawy – Miasta Trzech Granic i Trzech Kultur – 1,3 mln zł

Wysycha rzeka milionowych dotacji dla samorządów z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013. Ostatnie dwa konkursy ogłosi w kwietniu Urząd Marszałkowski.

Do podziału będzie prawie 25 mln euro. Konkursy ruszą w kwietniu – poinformował wczoraj Urząd Marszałkowski. W pierwszym powiaty mogą zdobyć pieniądze na budowę systemów informacji przestrzennej. Skorzystają przedsiębiorcy, naukowcy i turyści. Drugi konkurs dotyczy samorządów chcących inwestować w odnawialne źródła energii.

– Inwestycje w zieloną energię są w naszym regionie popularne. Niestety, pieniądze na ten cel zarezerwowane dotychczas w budżecie RPO były ograniczone – mówi Katarzyna Olchowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Dodatkowe środki na kwietniowe konkursy znalazły się m.in. dzięki ministerialnej nagrodzie za sprawne wydawanie pieniędzy z RPO. Do naszego województwa trafiło ponad 20 mln euro ekstra. Z tej puli oraz z innych źródeł budżet RPO rzutem na taśmę zwiększył się w sumie o prawie 37 mln euro.

Program na lata 2007–2013 to najważniejsze źródło unijnych pieniędzy w naszym województwie. Region może liczyć na w sumie 1,19 mld euro. Część pieniędzy zasiliła projekty kluczowe, np. rozbudowę lotniska w Świdniku, renowację pałacu Morskich w Lublinie (siedziby Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury), projekt "Wrota Lubelszczyzny – Informatyzacja Administracji”, odbudowę dróg i mostów zniszczony przez powódź w Wilkowie czy zamienienie Teatru w Budowie w Centrum Spotkania Kultur.

– Bez RPO praktycznie nie byłoby wielkich inwestycji, które wszędzie widzimy – tłumaczy Krzysztof Hetman (PSL) marszałek województwa.

Pieniądze poszły nie tylko na remonty dróg, rewitalizację zniszczonych dzielnic miejskich, infrastrukturę dla stref ekonomicznych czy oczyszczalnie ścieków. Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie dostała 13,4 mln zł na wart 19,7 mln zł projekt "Lubelskie Bezpieczne”.

– Utworzyliśmy stanowisko dowodzenia. Wcześniej był problem z dodzwonieniem się na tel. 997, bo odbierały trzy osoby. Teraz jest ich sześć, a maksymalnie może być 12. Wtedy pracowaliśmy na sprzęcie analogowym, a teraz korzystamy ze światłowodów – tłumaczy Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji.

Nie wiadomo jeszcze na jakie pieniądze z Unii nasze województwo będzie mogło liczyć po 2013 roku.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
klika
chart
JP
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

klika
klika (22 marca 2012 o 19:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spoko, spoko będą dodatkowe pieniądze. LAWP już dobiera się do tzw. powiązań firm i firemek zakładanych przez duże spółki w celu wyciągniecia kasy z RPO głównie w reamach 1.1. i 1.3. Sam znam jedną spółkę medyczną z Zana która powołala kilka spółek i wyciągęła kupę kasy z RPO, ciekawe czy tym też się LAWP zajmie i odzyska kasę czy nie. czy trzeba będzie się do CBA przejść. Szacuję że około 50 % kasy z RPO poszło na lubelszczyźnie w tzw powiązane spółki.
Rozwiń
chart
chart (22 marca 2012 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Bez RPO praktycznie nie byłoby wielkich inwestycji, które wszędzie widzimy" Sorry, ale to jest bezmyślna unijna propaganda. Sens RPO i innych programów unijnych polega na gwarantowaniu kredytów, które biorą sami beneficjenci funduszy, a następnie spłacanie ich części. Co stało na przeszkodzie, aby państwo polskie samo opracowało takie programy i zamiast wydawać pieniądze na własną i uniją biurokrację - zaoferowało takie same gwarancje samorządom, czy beneficjentom prywatnym? Przy okazji odniesiono by tę korzyść, że nie wydano by miliardów na "szkolenia" i "promocję", tylko realnie na twarde, potrzebne projekty.
Rozwiń
JP
JP (22 marca 2012 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To tak jak kolega ostatnią pojechał do pracy do Grecji. Po prawie roku mówi że woli żyć w tamtejszym kryzysie niżeli tutejszym dobrobycie...
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2012 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wrota Lubelszczyzny",a gdzie ta Wasza lubelszczyzna leży,tak mi się wydaje,że Urząd Marszałkowski w nieuctwie leży.
Rozwiń
ANTYKLECHA
ANTYKLECHA (22 marca 2012 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CIEKAWE ILE MAFIA SZAMANÓW Z K.K. ZAGRABIŁA KASY Z TEGO PROGRAMU???MNIEMAM,ŻE DZIESIĄTKI MILINÓW EURO I TO BEZ PROCEDUR PRZETARGOWYCH, TYLNYMI DRZWIAMI!!A TAK OBŁUDNIE I BEZCZLENIE Z GIERTYCHAMI I INNYMI BURAKAMI, OPLUWANO BOGATE I NOWOCZESNE NARODY ZACHODNIE UE, KIEDY STARALIŚMY SIĘ O CZŁONKOWSTWO!!ALE JAK KTOS POWIEDZIAŁ KLER I Z DIABŁEM POTRAFI ROBIĆ ZYSKOWNE INTERESY!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!