niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kowale w Wojciechowie. Trwają warszaty. Od piątku targi sztuki kowalskiej

Dodano: 3 lipca 2017, 16:05

W Wojciechowie (powiat lubelski) trwają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. W tym roku pod kierunkiem mistrzów kształci się 16 adeptów sztuki kowalskiej. Zwieńczeniem warsztatów będą Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, które rozpoczną się w piątek.

– W tym roku w warsztatach uczestniczą wyłącznie panowie, nie ma pań. Uczestnicy warsztatów pochodzą praktycznie z z terenu całej Polski, jest też Polak mieszkający z Niemczech – mówi Agnieszka Gąska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie. – Jeśli chodzi o zawody wyuczone to wśród uczestników są m.in. uczniowie. Mamy też technika budowy dróg i archeologa. Jest także student Akademii Górniczo-Hutniczej.

Warszaty kowalskie rozpoczęły się 27 czerwca. Nauka trwa w sumie 2 tygodnie – do 9 lipca i obejmuje przede wszystkim szkolenia praktyczne. Pod koniec warsztatów przeprowadzony zostanie egzamin czeladniczy i mistrzowski.

Zmagania kowali można oglądać codziennie przy kuźni w Wojciechowie w godz. 8-18.

Natomiast już w piątek rozpoczynają się Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, w których weźmie udział ponad 40 mistrzów kowalstwa z całej Polski i z zagranicy. W dniach 7 - 9 lipca 2017 r. kowale będą uczestniczyć w sympozjum naukowym, podczas którego będą omawiane zagadnienia związane z tym ginącym zawodem jak też w konkursach kucia artystycznego czy w pokazie kucia konia.

– W sobotę zostanie też odlany pamiątkowy medalion – zapowiada dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie.

Zaplanowano również występy – Klubu Seniora, Zespołu „Niezapominajki” z Nałęczowa i Zespołu „Prosto z pola” z Niedrzwicy Dużej (godz. 15-18). Z kolei o godz. 20 rozpocznie się koncert zespołu Defis. Sobotę zakończy dyskoteka.

W niedzielę ciąg dalszy targów i pokazów w tym nocnego kucia (godz. 20). W programie są również występy zespołów – Rokiczanka (godz. 17.30) , Mario Bischin (godz. 19) i Boys (godz. 21.30).

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!