środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Krew-karta na ratunek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 lipca 2007, 18:54

Wygląda jak karta bankomatowa, nowy dowód osobisty lub prawo jazdy. Z łatwością zmieści się w portfelu.

W tym roku 1600 mieszkańców Lubelszczyzny wyrobiło sobie tzw. krew-karty. Są na niej dane osobowe posiadacza oraz grupa krwi. - Informacja na karcie jest nieoceniona dla lekarzy ratujących życie człowieka - mówi Grażyna Zajączkowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. - Od razu wiedzą jaką krew podać.
Kiedyś wpisywało się grupę krwi do dowodów osobistych. Ponieważ teraz papierowe dowody są wymieniane na plastikowe będzie to niemożliwe. - Najczęściej krew-karty wyrabiają sobie honorowi dawcy krwi, ale mogą je mieć wszyscy chętni - dodaje Zajączkowska.
Jednym z posiadaczy czerwonobiałego dokumentu jest Mariusz Toporowski, dawca krwi z Bełżyc. - Jestem policjantem patrolowym - mówi. - Taka karta jest bardzo ważna. W razie nieszczęścia, lekarze mogą od razu przetoczyć krew, ratując mi życie.
Co zrobić, aby zostać posiadaczem karty? Trzeba dwa razy zrobić badanie na oznaczenie grupy krwi, w tym jedno musi być wykonane w centrum krwiodawstwa. Za każde płaci się 115 zł. Okazując dowód osobisty, składamy potem zamówienie na kartę. Możemy to zrobić w każdym punkcie krwiodawstwa na ternie województwa. Na wydanie czeka się około 2 dni. Kartę jest ważna z dowodem osobistym.
Po wypadku pielgrzymów we Francji, niektórzy lekarze apelują, żeby do telefonów komórkowych wpisywać grupę krwi, np. w książce telefonicznej pod nazwą "krew”. Hanna Radwan-Wieczorek, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Lublinie podchodzi do pomysłu sceptycznie. - W jaki sposób zidentyfikować, czy telefon należy do osoby poszkodowanej, a nie kogoś innego? - pyta. - Bezpieczniejsze są krew-karty.
(STEP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!