piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Krzczonów: Mieszkańcy nie chcą przetwórni odpadów. "Turyści już nie przyjadą"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2014, 21:00

Część mieszkańców Krzczonowa protestuje przeciwko uruchomieniu przetwórni odpadów. Obawiają się o swoje zdrowie. Inwestor zapewnia, że instalacja jest bezpieczna

W sprawę włączył się poseł Twojego Ruchu Michał Kabaciński i w poniedziałek wspólnie z grupą osób protestujących przeciwko uruchomieniu przetwórni odpadów w Krzczonowie zwołał konferencję prasową. Zebrali 200 podpisów pod protestem w tej sprawie.

- To, że w pobliżu planowanej inwestycji nie będzie osób trzecich jest kłamstwem - wskazywał poseł Kabaciński. - Ok. 8-10 metrów jest organizowana dyskoteka. W raporcie o oddziaływaniu na środowisko planowanego przedsięwzięcia jest zaś mowa o pustostanie. Wójt więc kłamie, że to nikomu nie zagraża.

Posłowi wtórują mieszkańcy. - Gmina leży w granicach Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego. Z tego powodu nawet wysypiska śmieci nie mamy - podkreśla Waldemar Kaliniak, którego działka sąsiaduje z terenem gdzie ma zacząć działać zakład. - To może być szkodliwe dla zdrowia.

- Kiedy taki zakład ruszy stracę gości, przestaną do nas przyjeżdżać turyści - przypuszcza Bogumiła Wójcik, która prowadzi ok. 2 km od miejsca planowanej inwestycji gospodarstwo agroturystyczne.

- Po co gminie taka inwestycja? Zatrudnienia ma nie być duże, mówi się o kilkunastu osobach - zastanawia się Leszek Bogdański, kolejny z protestujących.
Mieszkańcy, którzy spotkali się z dziennikarzami uważają również, że konsultacje społeczne zostały przeprowadzone w sposób niewłaściwy. - Dowiedzieliśmy się praktycznie pocztą pantoflową - zaznaczają.

Wójt gminy Krzczonów podkreśla, że mieszkańcy informację na temat "zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych i gumy, metodą pirolizy niskotemperaturowej” otrzymali. - Pierwsze spotkanie w tej sprawie było z radnymi i sołtysami - wyjaśnia Marian Podsiadły, wójt gminy Krzczonów. - O terminie kolejnego, które odbyło się 16 kwietnia w domu kultury już cała gmina była powiadomiona. Było na nim ok. 150 osób.

Zarówno inwestor jak i wójt gminy zapewniają, że inwestycja nie jest szkodliwa ani dla ludzi ani dla środowiska. - W zakładzie będą topione opony w reaktorze zamkniętym. Nie będzie dymu - tłumaczy wójt gminy Krzczonów. I przyznaje: Początkowo sam byłem przeciwny tej inwestycji, ale dlatego, że nie wiedziałem dokładnie jak to wszystko ma wyglądać. Sam mieszkam w pobliżu i mam tam też pole. To czy ja sam chciałbym się truć? - pyta.

- W pobliżu zakładu planujemy posadzić rzodkiewkę i sałatę, bo jesteśmy przekonani co do czystości tej inwestycji - podkreśla Piotr Józefacki z zarządu spółki Pireco Technology. - Takich filtrów jak my będziemy mieć nie ma żadna inna firma w Polsce. I dodaje: Z tego co wiem, właściciel budynku w którym działa dyskoteka miał wypowiedzieć umowę jej organizatorom.

Inwestor wyjaśnia, że na początku w zakładzie znajdzie pracę 10 osób. Za trzy lata kiedy ma być uruchomiona druga instalacja wtedy zatrudnienie ma wzrosnąć do 40 osób.

Wójt czeka teraz na opinię sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Nie otrzymaliśmy jeszcze raportu dotyczącego oddziaływania na środowisko - zaznacza Paweł Duklewski z RDOŚ w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: krzczonów protest śmieci
JA
Gość
krzonwon
(1669) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

JA
JA (30 października 2017 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy w naszej gminnie są tylko etaty pracy dla rodzin radnych.
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I co Panie Leniak walczył pan walczył a pireco wybuduje zaklad a pan zostanie gołodupce

no i co tam nowego w temacie ???

Rozwiń
krzonwon
krzonwon (7 września 2015 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I co Panie Leniak walczył pan walczył a pireco wybuduje zaklad a pan zostanie gołodupce

Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2015 o 01:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Od momentu otrzymania wiarygodnej informacji o bezprawnym charakterze treści administrator ponosi odpowiedzialność, a więc może być pozwany, wspólnie z autorem wpisu
 
http://https://panop...a-co-mam-zrobic
 
 
 
 
https://panoptykon.o...buje-ochotnikow

No ale czy papiery poszły już do sądu ???
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2015 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JUDE???

DEBIL ???

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1669)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!