sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Krzesimów: Sortownia śmieci? "Nie chcemy takiego sąsiada"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 kwietnia 2012, 12:33

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

W Krzesimowie (gm. Mełgiew) ma powstać sortownia śmieci. Mieszkańcy okolic boją się, że nowy sąsiad uprzykrzy im życie. Pojawiają się domysły, że przy sortowni może działać spalarnia albo kompostownia. Inwestor nie spieszy się z uspokajaniem plotek.

- Mieszkam w Piotrówku, 100-200 metrów od miejsca, w którym ma powstać sortownia – mówi Katarzyna Adamiak. – Dowiedzieliśmy się o tym z mediów. Nie wiemy, na jakiej zasadzie ta sortownia ma funkcjonować. Wiemy tylko, że to będzie sortownia powiatowa, więc wyobrażamy sobie skalę jej działalności.

– Słyszeliśmy, że na jednym z posiedzeń rady gminy była o tym mowa – mówi Dorota Wiśniewska, która niedawno przeprowadziła się do tej okolicy.

Mieszkańcy dodają, że tuż obok jest miejsce pamięci ofiar NKWD, a po drugiej stronie ulicy park z pomnikowymi okazami drzew. Nie chcą czekać z założonymi rękami, aż sortownia powstanie. – Przygotowaliśmy już apel, w którym piszemy, że nie zgadzamy się na tą budowę. Zbieramy podpisy. W ciągu pierwsze dnia zebraliśmy już kilkadziesiąt – mówi Adamiak.

Obawy rosną, bo nikt nie pofatygował się do mieszkańców z wyjaśnieniami. – W gminie nikt nie chce z nami na ten temat rozmawiać, a tu jest dom przy domu. Obawiamy się zapachu z sortowni. Z tego, co do tej pory mówił wójt, to ma być sortownia suchych odpadów. Ale ja nie wiem i nie mam obowiązku wiedzieć, na czym to polega i czy to oznacza, że brzydkiego zapachu nie będzie. Słyszałam od ludzi, którzy mieszkają w pobliżu sortowni na dawnym "Ursusie” w Lublinie, że jest nie do wytrzymania – tłumaczy Adamiak.

Ale okazuje się, że nawet władze gminy nie znają szczegółów. Teren pod sortownie sprzedało starostwo. Kupiła ją firma Remondis. – Nie mamy wpływu na sprzedaż terenu i nie wiemy wprost, co ma tam powstać. Niektórzy rozsiewają plotki, że to ma być spalarnia śmieci, ale z mojej wiedzy wynika, że to niemożliwe – mówi Wacław Motyl, wójt gminy Mełgiew. – Do mnie nie dotarły jeszcze pisma, ani żadne uzgodnienia. Byli tu przedstawiciele firmy Remondis. Ustaliliśmy, że po świętach mają nam przedstawić koncepcję tego, co ma tu powstać. Umówiliśmy się, że kiedy będziemy mieli sesję rady gminy, to przyjadą na nią i wszystko zreferują, żeby rozwiać plotki.

– Jako powiat jesteśmy właścicielami około 1 hektara gruntu i jest to teren, który w żaden sposób nie pracuje na rzecz mieszkańców powiatu. Chcieliśmy go dobrze sprzedać, żeby ubogacić budżet powiatu – wyjaśnia Radosław Brzózka, rzecznik prasowy starosty świdnickiego. – Rzeczywiście podmiotem, który kupił teren jest firma Remondis, która z tego co wiem, zamierza stworzyć sortownię śmieci.

Starostwo uspokaja jednak, że sortownia nie będzie uciążliwa. – Starosta, jako rozsądny gospodarz, interesował się sprawą i wiemy, że nie powstanie nic dokuczliwego dla mieszkańców. Nie powstanie żadna spalarnia, ani kompostownia – uspokaja Brzózka.

Nikt jednak nie rozmawiał na ten temat z mieszkańcami. Również nam nie udało się w dniu wczorajszym uzyskać żadnego potwierdzenia. Osoba wyznaczona w firmie Remondis do kontaktu z mediami jest na razie nieuchwytna i nikt jej nie zastępuje. W oddziale w Świdniku usłyszeliśmy, że jest za wcześnie, żeby o tym rozmawiać. – Możemy się spotkać i porozmawiać o tym za dwa, trzy miesiące – powiedział w rozmowie telefonicznej szef oddziału.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że sortownia w Krzesimowie, jeśli powstanie, to ma się zajmować jedynie segregacją opakowań, a nie wymieszanych odpadów komunalnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
andrzej
ktoś
Lokalny
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

andrzej
andrzej (18 stycznia 2015 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Krzesimow.to smietnisko
Rozwiń
ktoś
ktoś (18 kwietnia 2012 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ustoade Isaac' timestamp='1333821926' post='619178']
[color="#4B0082"][size="5"]Odpady można sortować bez żadnych uciążliwości - tak jak to robią w Płocku - [url="http://www.youtube.com/watch?v=SyanJqVknK0"]patrz tutaj[/url] [/size][/color]
[size="6"][color="#0000FF"][url="http://www.youtube.com/watch?v=ygC9jCDlUrM"]a także tutaj[/url][/color][/size]
[/quote]

Myśl człowieku bo to nie boli. W tych filmikach chodzi o coś zupełnie innego. To są jakieś osiedlowe popierdułki. W Krzesimowie chodzi o sortownię śmieci dla całego Powiatu Świdnickiego.
Rozwiń
Lokalny
Lokalny (15 kwietnia 2012 o 12:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Działka w Krzesimowie bardzo "wygodna" pod tego rodzaju inwestycję - dobry dojazd i lokalizacja, szkoda że władze powiatowe i gminne nie myślą o innym rozwoju bardzo ciekawej okolicy - zarówno pod względem środowiskowym - rzeka, lasek,pobliski park z ciekawym drzewostanem z czasów dworskich, jak i historycznym - obiekt pałacowy, dolina krzyży-cmentarz z czasów pierwszej, drugiej wojny, jak i ofiar wymordowanych przez nkwd (wg. źródeł ok. 2000 osó-które doczekały się obelisku, tablicy upamiętniającej, mszy za księdza mełgiewskiego Kanonika w niedalekiej przeszłości (obecny ksiądz niezbyt zainteresowany). Za czasów komunistycznych próbowano już robić na tym terenie śmietnisko. Po odkryciu całej masy szczątek ludzkich pomysł upadł. W dzisiejszych czasach niby oświecenia historycznego znów powraca temat śmietniska (które nazywa się teraz z postępem czasu sortownią odpadów). Władze nie patrzą również za bardzo na pobliskich mieszkańców tłumacząc dobrymi aspektami dla okolicy (miejsca pracy, nieszkodliwość sortowni związana z wysoką technologią itp. bzdury) Panie Starosto świdnicki jak i Wójcie gminy mam nadzieję, że takie instytucje jak Instytut Pamięci Narodowej,Inspektorat Ochrony Środowiska, jak i wybierani przez nas Radni nie dopuszczą do realizacji tego mówiąc delikatnie niemądrego pomysłu.
Rozwiń
tory burch outlet
tory burch outlet (14 kwietnia 2012 o 07:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zhushunxing20120414
Finding [url=http://www.mylouisvuittonstoreonline.com/]Louis Vuitton Sale[/url] inspiration is essential for [url=http://www.toplouisvuittonsales.com/]Louis Vuitton outlet[/url] success, in both [url=http://www.mycoachfactoryoutletstore.com/]######[/url] personal and business life. Once [url=http://www.mycoachfactoryoutletstore.com/]coach factory handbag outlet store[/url] make the decision to, "go for it," and [url=http://www.2012toryburchus.com/]tory burch shoes[/url] the commitment it's inspiration that keeps [url=http://www.hothermesbags.com/]hermes outlet[/url] moving through the challenges. As a successful female entrepreneur [url=http://www.2012hermesbagsoutlet.com/]hermes[/url] must tap into [url=http://www.myburberryoutletonline.com/]burberry bags[/url] inspiration. Inspired women entrepreneurs achieve success by taping [url=http://www.myburberryoutletonline.com/]burberry sale[/url] their "true self," and use inspiration to live their "life wi[url=http://www.mycoachfactoryoutletstore.com/]###### coupons[/url] limits."
I left my coorperate job because [url=http://www.mylouisvuittonstoreonline.com/]Louis Vuitton[/url] was super frustrated with the lack of [url=http://www.myburberryoutletonline.com/]burberry outlet[/url] I had over my time. I knew what I didn't want. I didn't want someone else telling [url=http://www.toplouisvuittonsales.com/]lv bags[/url] what I could and [url=http://www.buylouisvuittononline2012.com/]louis vuitton handbags on sale[/url] not do. It was time for me to [url=http://www.mylouisvuittonsale.com/]Louis Vuitton outlet[/url] for myself. So [url=http://www.cheaptoryburchonlines.com/]tory burch boots[/url] knew what [url=http://www.2012burberryoutletus.com/]burberry scarf[/url] didn't want but [url=http://www.mylouisvuittonsale.com/]Louis Vuitton[/url] didn't stop to think of what [url=http://www.2012coachpursesoutlet.com/]coach outlet[/url] really did want. So [url=http://www.2012coachpursesoutlet.com/]Coach purses[/url] jumped into a new business all excited and motivated to build a new life. Then as time went by [url=http://www.2012hermesbagsoutlet.com/]hermes scarf[/url] had slowly become disappointed with what [url=http://www.cheaptoryburchonlines.com/]tory burch outlet[/url] had built. [url=http://www.mycoachfactoryoutletstore.com/]Coach Factory[/url] was still missing something. A piece of the [url=http://www.2012hermesbagsoutlet.com/]hermes birkin[/url] was just not fitting. What [url=http://www.mylouisvuittonstoreonline.com/]louis vuitton handbags[/url] realized was that missing [url=http://www.2012coachpursesoutlet.com/]Coach purses outlet[/url] was inspiration.
Let me explain, as a women in business, what [url=http://www.cheaptoryburchonlines.com/]tory burch shoes[/url] hadn't done was ask myself some very important questions. [url=http://www.2012burberryoutletus.com/]burberry[/url] see [url=http://www.myburberryoutletonline.com/]burberry[/url] knew what [url=http://www.hothermesbags.com/]hermes[/url] didn't want, no boss, no one else deciding how [url=http://www.toplouisvuittonsales.com/]Louis Vuitton[/url] spent my time, but [url=http://www.2012toryburchus.com/]tory burch handbags[/url] didn't figure out what [url=http://www.mylouisvuittonsale.com/]louis vuitton purses[/url] really wanted. Some essential questions still needed to be answered. The questions that would [url=http://www.buylouisvuittononline2012.com/]louis vuitton handbags[/url] me to be more in tune with my authentic self. It is these types of questions that [url=http://www.2012toryburchus.com/]tory burch outlet[/url] needed to ask [url=http://www.2012burberryoutletus.com/]burberry outlet[/url] to get on a more authentic journey.
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2012 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
What to find a [url=http://www.coachoutletsalee.com]Fashion Coach Outlet[/url] that can suit for your everyday life? [url=http://www.cheapcoachfactoryoutlets.com]Coach Factory Outlet[/url] is your best choice! You can hardly find other stores like us. When you want to attend the important party, you can find that [url=http://www.coachhandbagsoutleta.com]Coach Handbags Outlet[/url] play a important role in everywhere. More and more country import our [url=http://www.coachfactoryi.com]Coach Outlet[/url], so in order to build more foreign market, we can improve our quality of products and develop new products to meet the growing needs of people.Come to [url=http://www.coachoutletsalee.com]Coach Outlet[/url] , you own our warmest welcome and best after-sale service. Coach Outlet is one of the most trendy and multifunctional [url=http://www.coachfactoryi.com]Coach Factory Outlet[/url], it can give you much convenience for your life. This fashionable and stylish Coach Outlet is hot sale in our [url=http://www.cheapcoachfactoryoutlets.com]Coach Factory Outlet Online[/url].Carrying [url=http://www.coachhandbagsoutleta.com]Coach Outlet[/url] must let you be charming,attractive and fashionable.Welcome to our [url=http://www.cheapcoachfactoryoutlets.com]Cheap Coach Factory[/url],if you need any informations of [url=http://www.coachfactoryi.com]Coach Factory Outlet Online[/url] products, please contact us.Welcome to [url=http://www.coachfactoryoutletonlinei.com]Coach Factory Online[/url]. [url=http://www.coachfactoryoutletonlinei.com]Coach Factory Outlet[/url] offers distinctive, easily recognizable, accessible luxury products that are relevant, extremely well made and provide excellent value. Our own [url=http://www.coachoutletsalee.com][spam][/url] having legitimate top quality,lovely pattern and also preferential cost tend to be full of first pack. The perfect [url=http://www.coachfactoryoutletonlinei.com]Coach Factory Outlet Online[/url] from [url=http://www.coachhandbagsoutleta.com]Coach Factory[/url] is all that matchless can buoy search for. [url=http://www.coachoutletsalee.com]Fashion Coach Handbags[/url] offers distinctive, easily recognizable, accessible luxury products that are relevant, extremely well made and provide excellent value. [url=http://www.coachfactoryi.com]Coach Factory[/url]’s collections feature classically inspired designs as well as fashion designs. The [url=http://www.coachhandbagsoutleta.com]Coach Handbags[/url] is from the latest release of [url=http://www.cheapcoachfactoryoutlets.com]Coach Factory[/url]. Its crisp, perfectly complements the relaxed shape of this stylish product. The [url=http://www.coachfactoryoutletonlinei.com]Coach Factory[/url] fit all of your essentials and more.We help you spend less money!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!