poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Krzyż i Ikona Matki Bożej w drodze po parafiach archidiecezji lubelskiej

Dodano: 22 sierpnia 2015, 09:12
Autor: aa

Znaki Światowych Dni Młodzieży przywędrowały do nas z diecezji warszawsko-praskiej (na zdjęciu)<br />
Znaki Światowych Dni Młodzieży przywędrowały do nas z diecezji warszawsko-praskiej (na zdjęciu)

W piątek w Garbowie młodzież przywitała symbole Światowych Dni Młodzieży. W sobotę rozpocznie się pielgrzymka Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani po parafiach archidiecezji lubelskiej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W okresie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie, znaki wędrują po całym kraju.

– Właśnie jedziemy ze znakami Światowych Dni Młodzieży z diecezji warszawsko-praskiej, a dokładnie z Wielgolasu koło Garwolina do Garbowa – relacjonował nam w piątek ks. Adam Bab, diecezjalny koordynator ŚDM. – Znaki były już w Polsce, najpierw w Częstochowie, zaś po Światowych Dniach Młodzieży w Toronto, a przed spotkaniami w Kolonii również były w naszym kraju. To było w 2003 roku. Wtedy też po raz pierwszy były w Lublinie.

W piątek w Garbowie rozpoczęły się Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej (SMAL). – Rano mieliśmy zapisanych 700 osób, ale sporo ludzi przyjechało też bez zapisywania się – mówi ks. Tomasz Gap. – Poza tym cały czas trwa rejestracja. Myślę, że około tysiąca osób będzie uczestniczyć w spotkaniach. W kulminacyjnym momencie, w sobotę podczas koncertu zespołu TGD, uczestników na pewno będzie więcej, ok. 1500.

W programie trzeciej edycji SMAL, poza przywitaniem symboli ŚDM, znalazła się również msza pod przewodnictwem metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika. Młodzi ludzie uczestniczą też w konferencjach, spotkaniach i adoracjach. W sobotę o godz. 18 rozpocznie się Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej, zaś o godz. 21.15 wystąpi zespół TGD.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej, mogą jeszcze do grupy dołączyć.

Znaki ŚDM będą peregrynować po parafiach do 5 września. Odwiedzą kościoły w 12 miastach i miejscowościach – poza Garbowem będą także w Puławach, Lublinie, Kazimierzu Dolnym, Wąwolnicy, Kraśniku, Krasnystawie i Chełmie (patrz mapka).

Peregrynacja znaków ŚDM w Lubelskiem
Peregrynacja znaków ŚDM w Lubelskiem

Znaki ŚDM

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa symbole. Jest to Krzyż Roku Świętego i Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani). Krzyż został wykonany w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Podczas uroczystości młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra. Na zakończenie obchodów młodzież poprosiła Jana Pawła II, aby przekazał im krzyż.

Tak też się stało. Wówczas rozpoczęła się wędrówka krzyża po świecie. Wydarzenie to stało się również zapowiedzią Światowych Dni Młodzieży. Krzyż jest wszędzie tam, gdzie potrzeba świadectwa wiary. „Przy nim modlono się w miejscu zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku i w Rwandzie, która boryka się ze skutkami krwawej wojny domowej. Odwiedził siedzibę ONZ, ale też niewielkie szkoły, szpitale i więzienia” – czytamy na stronie internetowej ŚDM. 

Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani Jan Paweł II przekazał młodym w 2003 roku, aby wraz z krzyżem wędrowała po świecie.

maczeta
scyzoryk
825
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

maczeta
maczeta (23 sierpnia 2015 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jesteś piowskim burakiem tempakiem

A ty komunistyczno-konfidenckim czerwonym łajnem !!!!   Raz sierpem a raz młotem !!!!!!

Rozwiń
scyzoryk
scyzoryk (23 sierpnia 2015 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziennik opanowała narodowo faszystowska klika kowalskiego precz z ONR i tymi podobnymi burakami
Rozwiń
825
825 (23 sierpnia 2015 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jesteś piowskim burakiem tempakiem
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2015 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kto tego idiote autystezbawienia w końcu zabije ,za marnowanie miejsca na stronie , wielkie poszanowanie mieć będzie w niebie

To jest wysłaniec POlszewi aby siać zamęt,skończą się już nie długo rządy  POjebów ,skończy się i ten POjeb-POlszewik,raz sierpem a raz młotem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2015 o 19:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kto tego idiote autystezbawienia w końcu zabije ,za marnowanie miejsca na stronie , wielkie poszanowanie mieć będzie w niebie

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!