niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Niedźwiada czy Świdnik? Spór o lokalizację pierwszego na Lubelszczyźnie portu lotniczego wydaje się nie mieć końca. A lotniska jak nie było, tak nie ma.

Wczoraj na konferencji w Urzędzie Marszałkowskim zebrali się samorządowcy i biznesmeni zainteresowani budową regionalnego portu lotniczego. – Z Lublina do Niedźwiady jest 40 km. Ale tylko na razie – zachwalał „swoją” lokalizację Zbigniew Lewartowicz, prezes spółki Międzynarodowy Port Lotniczy Lublin-Niedźwiada. Ta wypowiedź na krótko zdumiała zebranych. Na krótko, bo prezes szybko wyjaśnił: – Bo jak wybudujemy dobrą drogę, to będzie tylko 25 minut.
Dyskusja, jak to wśród fachowców od awiacji, stała na wysokim poziomie. Zbigniew Lewartowicz, znany dotąd z takich pomysłów, jak utworzenie wojewódzkich linii lotniczych, przekonywał, że latanie nie musi być drogie: Samolot w czasie lotu prawie nie spala paliwa – ogłosił.
Zareagował Dariusz Krzowski, wiceprezes konkurencyjnej spółki Port Lotniczy Lublin w Świdniku: O ile mi wiadomo, samolot w czasie lotu spala 1,5 tony paliwa na godzinę. I wygłosił konkurencyjny pogląd, że „bez paliwa nie da się latać”.
Ale najwięcej emocji wzbudziła dyskusja nad tym, które lotnisko jest regionowi bardziej potrzebne. Zwolennicy Niedźwiady zarzucili spółce ze Świdnika niezaradność. – Sześć lat zmarnowaliście – grzmiał Wojciech Włodarczyk, prezes giełdy w Elizówce. – Wasze lotnisko jest wirtualne. Nie macie gruntów. Nie ma gdzie wylądować.
Czy lepiej jest w Niedźwiadzie? Tam trzeba najpierw wykupić ziemię od rolników, a do tej pory województwo nie kupiło ani centymetra gruntu.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w samym Zarządzie Województwa, dotąd gorącym orędowniku Niedźwiady, nie ma zgody, co do lokalizacji lotniska. Dwóch członków zarządu jest za Niedźwiadą, jeden za Świdnikiem. Jednemu jest to obojętne. Nieznane jest stanowisko piątego „marszałka”, bo po wypowiedziach Lewartowicza zaczął się wahać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!