Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 sierpnia 2014 r.
18:45
Edytuj ten wpis

Kupili działkę razem z drogą. Przez błąd urzędnika?

1 5 A A

Dwa lata temu kupili działkę w miejscowości Osowa pod Bychawą. Po roku dowiedzieli się, że została ona podzielona, a jej część przeznaczona pod drogę ma stać się własnością gminy. Tymczasem przez cały czas płacą podatki za całość gruntu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2012 roku Katarzyna i Tomasz Madejowie kupili działkę o powierzchni 0,19 ha. Przed zakupem razem z notariuszem sprawdzili dokumenty dotyczące nieruchomości: księgę wieczystą, wypis z rejestru gruntów i dokumentację budowy.

- Wynikało z nich wprost, że nabywamy całość działki o powierzchni 0,19 ha. Do dziś nie istnieje dokument, z którego wynikałoby, że nasza działka ewidencyjna została podzielona na dwie. Podkreślam, że od 2012 roku płacimy podatek rolny od całości nabytego gruntu - mówi pan Tomasz.

Gdy rok po dokonaniu transakcji państwo Madejowie zgłaszali budowę ogrodzenia, dowiedzieli się, że działka została podzielona, a jej mniejsza część o powierzchni 0,0364 ha została zajęta z dniem 1 stycznia 1999 roku pod drogę gminną. Postępowanie w tej sprawie na wniosek burmistrza Bychawy prowadzi wojewoda lubelski. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna.

- Nie zagradzamy drogi, choć jeden z urzędników nam to sugerował, gdyż nie chcemy konfliktów z mieszkańcami. Ale chcielibyśmy dostać odszkodowanie za część działki, która prawdopodobnie z mocy prawa stanie się własnością gminy - mówi pan Tomasz. - Naszym zdaniem winny jest urzędnik, który nie sprawdzając mapek zrobił drogę tak, jak komuś pasowało, nie myśląc o właścicielach gruntu - dodaje.

Burmistrz Bychawy przyznaje, że przed laty przy budowie drogi gminnej jej część wytyczono przez teren prywatny. Dodaje, że w tego typu przypadkach w myśl ustawy o drogach publicznych do końca 2005 roku właściciele gruntów mogli składać wnioski o odszkodowanie. W przeciwnym razie droga stawała się własnością gminy.

- Według mojej wiedzy poprzednia właścicielka tej działki wiedziała o tym i ukryła to przed nabywcami. Sama wystąpiła o odszkodowanie, ale zrobiła to za późno i nie otrzymała pieniędzy - mówi Janusz Urban, burmistrz Bychawy.

Państwo Madejowie wystosowali skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Werdyktu można spodziewać się najwcześniej pod koniec tego roku.

Nie pierwszy raz

Przypadek państwa Madejów nie jest odosobniony. Przed tygodniem opisywaliśmy sprawę właściciela działki z powiatu łęczyńskiego, który po kilkunastu latach dowiedział się, że kupił ziemię razem z odcinkiem drogi powiatowej Świerszczów-Małków. Żądając odszkodowania zablokował drogę na kilka dni. Sprawa nie znalazła jeszcze rozstrzygnięcia. Kolejna blokada wisi w powietrzu.
Czytaj więcej o:

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 października 2015 o 14:19
spotkało mnie dokładnie to samo juz 8 lat walcze o odszkodowanie za działke zajeta pod droge publiczna z mocy prawa nigdzie nie moge sie dowiedziec jaki termin upowaznia mnie do odszkodowania czy rok 1998 gdzie z mocy prawa było przejecie działki na rzecz SKARBU państwa ( nie uwzgledniajac tego faktu w kW ) czy dzien ostatecznej decyzji WOJEOWDY tj w roku 2014 w.w działke zakupiłem notarialnie od prywatnego własciciala w 2008 roku zabrano mi ponad 2000m2 w 2014 roku czy było to prawne i czy nalezy mi sie w zwiazku z tym słuszne odszkodowanie czy jak to sie mówi "po ptokach " ??? poprzedni własciciel nie otrzymał w zwiazku z tym równiez odszkodowania
spotkało mnie dokładnie to samo juz 8 lat walcze o odszkodowanie za działke zajeta pod droge publiczna z mocy prawa nigdzie nie moge sie dowiedziec jaki termin upowaznia mnie do odszkodowania czy rok 1998 gdzie z mocy prawa było przejecie działki na rzecz SKARBU państwa ( nie uwzgledniajac tego faktu w kW ) czy dzien ostatecznej decyzji WOJEOWDY tj w roku 2014 w.w działke zakupiłem notarialnie od prywatnego własciciala w 2008 roku zabrano mi ponad 2000m2 w 2014 roku czy było to prawne i czy nalezy mi sie w zwiazku z tym słuszne ods... rozwiń
Avatar
ff / 5 sierpnia 2014 o 07:06

to znaczy, że gmina mnie nie informuje, ze  zabiera część mojej własności, jeżeli tak to jaka tu jest pieprzona własność, rozumiem, że należy poszerzyć drogę, ale niech mnie poinformują i zapłacą a jeżeli nie to niech się odpieprzą od mojej działki

to znaczy, że właściciel działki dokonujący podziału o tym wiedział, tylko do sprzedaży notariuszowi przedłożył dokumenty sprzed podziału, a w Starostwie był uwidoczniony podział, zapewne za wydzieloną część pod poszerzenie drogi dostał odszkodowanie. Dodatkowo sprzedał całą działkę, ot i filozifia. 

to znaczy, że właściciel działki dokonujący podziału o tym wiedział, tylko do sprzedaży notariuszowi przedłożył dokumenty sprzed podziału, a w Starostwie był uwidoczniony podział, zapewne za wydzieloną część pod poszerzenie drogi dostał odszkodowanie. Dodatkowo sprzedał całą działkę, ot i filozifia. 

rozwiń
Avatar
olo / 5 sierpnia 2014 o 06:12

Urzędasy, dziesiątki biurek i pokoi, procedury, mapki, geodety, a jak wraz burdel. Potem zwykli ludzie muszą się szarpać z jakimś gównem.....

Kiedys chciałem kupic działkę. Pytałem co to za linia na mapkach. Nikt nie potrafił odpowiedzieć. Macie odpowiedź. Kupa głąbów i tyle....

Avatar
Gość / 4 sierpnia 2014 o 20:54

Działka wydzielona pod poszerzenie pasa drogowego przechodzi z mocy prawa na Skarb Państwa lub Gminę.. 

O co chodzi. Artykuł do bani. Ogólnie shit.

to znaczy, że gmina mnie nie informuje, ze  zabiera część mojej własności, jeżeli tak to jaka tu jest pieprzona własność, rozumiem, że należy poszerzyć drogę, ale niech mnie poinformują i zapłacą a jeżeli nie to niech się odpieprzą od mojej działki

Avatar
kkk / 4 sierpnia 2014 o 19:38

autor tekstu musi zgłębiać wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa.

art.94 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że podział nieruchomości musi być zgodny z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli w miejscowym planie droga gminna ograniczona jest liniami rozgraniczającymi drogę, czyli terenem rezerwowanym pod jej rozbudowę to należy przy podziale wydzielić z działki dzielonej działkę pod poszerzenie tej drogi, zgodnie z liniami rozgraniczającymi. Inny podział jest niezgodny z w/w ustawą, a decyzja wydana z naruszeniem prawa. Oczywiście przypadki pominięcia miejscowego planu są unormowane przepisem art.95 w/w ustawy. Działka wydzielona pod poszerzenie pasa drogowego przechodzi z mocy prawa na Skarb Państwa lub Gminę.. O co chodzi być może ktoś tu nie zna przepisów. Źle dokonano sprawdzenia dokumentów. Podział musiał być uwidoczniony we właściwym organie powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjno - kartograficznej. 

O co chodzi. Artykuł do bani. Ogólnie shit.

autor tekstu musi zgłębiać wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa.

art.94 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że podział nieruchomości musi być zgodny z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli w miejscowym planie droga gminna ograniczona jest liniami rozgraniczającymi drogę, czyli terenem rezerwowanym pod jej rozbudowę to należy przy podziale wydzielić z działki dzielonej działkę pod poszerzenie tej drogi, zgodnie z liniami rozgraniczającymi. Inny podział jest niezgodny z w/w ustawą, a... rozwiń

Avatar
Gość / 8 października 2015 o 14:19
spotkało mnie dokładnie to samo juz 8 lat walcze o odszkodowanie za działke zajeta pod droge publiczna z mocy prawa nigdzie nie moge sie dowiedziec jaki termin upowaznia mnie do odszkodowania czy rok 1998 gdzie z mocy prawa było przejecie działki na rzecz SKARBU państwa ( nie uwzgledniajac tego faktu w kW ) czy dzien ostatecznej decyzji WOJEOWDY tj w roku 2014 w.w działke zakupiłem notarialnie od prywatnego własciciala w 2008 roku zabrano mi ponad 2000m2 w 2014 roku czy było to prawne i czy nalezy mi sie w zwiazku z tym słuszne odszkodowanie czy jak to sie mówi "po ptokach " ??? poprzedni własciciel nie otrzymał w zwiazku z tym równiez odszkodowania
spotkało mnie dokładnie to samo juz 8 lat walcze o odszkodowanie za działke zajeta pod droge publiczna z mocy prawa nigdzie nie moge sie dowiedziec jaki termin upowaznia mnie do odszkodowania czy rok 1998 gdzie z mocy prawa było przejecie działki na rzecz SKARBU państwa ( nie uwzgledniajac tego faktu w kW ) czy dzien ostatecznej decyzji WOJEOWDY tj w roku 2014 w.w działke zakupiłem notarialnie od prywatnego własciciala w 2008 roku zabrano mi ponad 2000m2 w 2014 roku czy było to prawne i czy nalezy mi sie w zwiazku z tym słuszne ods... rozwiń
Avatar
ff / 5 sierpnia 2014 o 07:06

to znaczy, że gmina mnie nie informuje, ze  zabiera część mojej własności, jeżeli tak to jaka tu jest pieprzona własność, rozumiem, że należy poszerzyć drogę, ale niech mnie poinformują i zapłacą a jeżeli nie to niech się odpieprzą od mojej działki

to znaczy, że właściciel działki dokonujący podziału o tym wiedział, tylko do sprzedaży notariuszowi przedłożył dokumenty sprzed podziału, a w Starostwie był uwidoczniony podział, zapewne za wydzieloną część pod poszerzenie drogi dostał odszkodowanie. Dodatkowo sprzedał całą działkę, ot i filozifia. 

to znaczy, że właściciel działki dokonujący podziału o tym wiedział, tylko do sprzedaży notariuszowi przedłożył dokumenty sprzed podziału, a w Starostwie był uwidoczniony podział, zapewne za wydzieloną część pod poszerzenie drogi dostał odszkodowanie. Dodatkowo sprzedał całą działkę, ot i filozifia. 

rozwiń
Avatar
olo / 5 sierpnia 2014 o 06:12

Urzędasy, dziesiątki biurek i pokoi, procedury, mapki, geodety, a jak wraz burdel. Potem zwykli ludzie muszą się szarpać z jakimś gównem.....

Kiedys chciałem kupic działkę. Pytałem co to za linia na mapkach. Nikt nie potrafił odpowiedzieć. Macie odpowiedź. Kupa głąbów i tyle....

Avatar
Gość / 4 sierpnia 2014 o 20:54

Działka wydzielona pod poszerzenie pasa drogowego przechodzi z mocy prawa na Skarb Państwa lub Gminę.. 

O co chodzi. Artykuł do bani. Ogólnie shit.

to znaczy, że gmina mnie nie informuje, ze  zabiera część mojej własności, jeżeli tak to jaka tu jest pieprzona własność, rozumiem, że należy poszerzyć drogę, ale niech mnie poinformują i zapłacą a jeżeli nie to niech się odpieprzą od mojej działki

Avatar
kkk / 4 sierpnia 2014 o 19:38

autor tekstu musi zgłębiać wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa.

art.94 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że podział nieruchomości musi być zgodny z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli w miejscowym planie droga gminna ograniczona jest liniami rozgraniczającymi drogę, czyli terenem rezerwowanym pod jej rozbudowę to należy przy podziale wydzielić z działki dzielonej działkę pod poszerzenie tej drogi, zgodnie z liniami rozgraniczającymi. Inny podział jest niezgodny z w/w ustawą, a decyzja wydana z naruszeniem prawa. Oczywiście przypadki pominięcia miejscowego planu są unormowane przepisem art.95 w/w ustawy. Działka wydzielona pod poszerzenie pasa drogowego przechodzi z mocy prawa na Skarb Państwa lub Gminę.. O co chodzi być może ktoś tu nie zna przepisów. Źle dokonano sprawdzenia dokumentów. Podział musiał być uwidoczniony we właściwym organie powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjno - kartograficznej. 

O co chodzi. Artykuł do bani. Ogólnie shit.

autor tekstu musi zgłębiać wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa.

art.94 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że podział nieruchomości musi być zgodny z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli w miejscowym planie droga gminna ograniczona jest liniami rozgraniczającymi drogę, czyli terenem rezerwowanym pod jej rozbudowę to należy przy podziale wydzielić z działki dzielonej działkę pod poszerzenie tej drogi, zgodnie z liniami rozgraniczającymi. Inny podział jest niezgodny z w/w ustawą, a... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 0 3

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 0 2

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 0 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 23

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 1

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 9

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 24

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 31

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!