środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kwesta na Żołnierzy Wyklętych? Proboszcz „w te gierki nie gra”

Dodano: 5 listopada 2015, 08:27
Autor: ask

Krzysztof Czyrka, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Rykach nie zgodził się na zorganizowanie na cmentarzu lub przed kościołem kwesty na ekshumację oraz identyfikację Żołnierzy Wyklętych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Organizacja listopadowych kwest na ten cel w całej Polsce to pomysł Fundacji Żołnierzy Wyklętych. – Jego członkowie zwrócili się do nas o pomoc w zorganizowaniu zbiórek na ryckich cmentarzach – mówi Maciej Lorenc koordynator kwesty z fundacji „Solidarni Lokalnie Powiatu Ryckiego”. – To szczytny cel i nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości, by włączyć się do akcji. Zresztą zgłosiło się do nas w tej sprawie bardzo wielu młodych ludzi, którzy gotowi byli poświęcić swój czas, by tylko pomóc w tym dziele. Wiedzieliśmy, że robimy coś dobrego i potrzebnego.
Lorenc o zgodę na zbiórkę wystąpił do proboszcza miejscowej parafii. Usłyszał odmowę: Nie, bo nie.

– Po przemyśleniu i skonsultowaniu się z członkami Towarzystwa Przyjaciół Ryk uznałem, że może kwestowanie w dniu Wszystkich Świętych rzeczywiście nie było najlepszym pomysłem. W końcu tego dnia na cmentarzach zbiera się pieniądze na renowację pomników. To także bardzo istotna zbiórka – przyznaje.

Wolontariusze uznali, że znacznie lepszym dniem do zbiórkę funduszy na ekshumację żołnierzy wyklętych będzie 11 listopada. – To Święto Niepodległości, a oni o to przecież walczyli – podkreśla Lorenc.

Stowarzyszenie znów spotkało się jednak ze zdecydowaną odmową. – W rozmowie ze mną ksiądz powiedział, że nie chce być narzędziem niezrozumiałej dla niego polityki. Mówił, że w takie akcje nie wchodzi i w takie gierki nie gra – relacjonuje Lorenc. – Mówił, że czuje, że ktoś chce go wmanipulować w wieczne zbiórki: raz na AK, raz na Bataliony Chłopskie, a teraz znowu na Żołnierzy Wyklętych. To mu się nie podobało.

Mieszkańcy Ryk są oburzeni postawą księdza. Nie rozumieją też jego argumentacji. – Mówi się, że ksiądz ma swój prywatny żal do Żołnierzy Wyklętych o to, że rozstrzeliwali bez sądu. Podobno spotkało to jakiegoś jego przodka – plotkują. – Jeśli nie jest to sprawa osobista, to innego wytłumaczenia nie ma.

Sam proboszcz komentować sprawy nie chce. – Nie mam nic do powiedzenia. Szczęść Boże – powiedział i odłożył słuchawkę.

Kwesta przeprowadzona zostanie teraz w ryckich firmach i szkołach. Organizatorzy zapewniają, że zrobią wszystko, by zapełnić puszki.

Gość
Gość
patrząc z boku
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 listopada 2015 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bez problemu można było przeprowadzić zbiórkę pod cmentarzem i poza terenem kościoła. Tą sztucznie nadmuchaną sytuację można było więc bardzo łatwo rozwiązać.
Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2015 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ksiądz nie ma obowiązku pozwalać na każdą zbiórkę społeczną w kościele, czy na cmentarzu parafialnym. Pan Lorenc dobrze o tym wie. Proboszcz (nie należę do jego miłośników) wyczuł gościa, który jest na etapie promowania swojej osoby w polityce i nie pozwolił na zbiórkę. Stąd - moim zdaniem parcie Lorenca i wędrówka po radiach i gazetach.
Rozwiń
patrząc z boku
patrząc z boku (8 listopada 2015 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chyba raczej jest inne wytłumaczenie. Jak ludzie dadzą na żołnierzy wyklętych to nie dadzą na tace a co za tym idzie proboszcz nie zmieni felg i opon w swoim samochodzie a przecież idzie zima:)

Zmieni,zmieni są inne formy pobrania kasy ,pogrzeby,śluby,chrzty-wprawdzie są to SAKRAMENTY gwarantowane przez wiarę, ale ''CO ŁASKA'' nie mniej jak 500,1000 czy 800 zł funkcjonuje.NIEPRAWDAŻ?????

Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba raczej jest inne wytłumaczenie. Jak ludzie dadzą na żołnierzy wyklętych to nie dadzą na tace a co za tym idzie proboszcz nie zmieni felg i opon w swoim samochodzie a przecież idzie zima:)
Rozwiń
Igor
Igor (8 listopada 2015 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ksiądz z budową hipermarketu w Rykach nic wspólnego nie ma. Tylko dlaczego, ci co teraz przeciwko temu protestują, nie protestowali jak powstawało kilka poprzednich hipermarketów za poprzedniego burmistrza. Czy to nie są może zwolennicy poprzedniego włodarza a przeciwnicy obecnego?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!