wtorek, 22 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Kwesty na cmentarzach w Lublinie i regionie

Autor: (aa), (p.p.)

Ubiegłoroczna kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie (Bartłomiej Żurawski)
Ubiegłoroczna kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie (Bartłomiej Żurawski)

Na cmentarzach w Lublinie, Zamościu, Białej Podlaskiej, Tomaszowie Lubelskim i Łęcznej odbędą się kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

Lublin

Kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej będzie w dniach 1- 4 listopada. Będzie prowadzona w godz. 8- 19.

– W sumie wypisaliśmy już ponad 170 identyfikatorów – podaje Stanisław Santarek, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina. – Ok. 120 osób to uczniowie dwóch lubelskich szkół razem z nauczycielami. Jest też spora grupa mieszkańców Lublina. Są też znane osoby, choć nie mogę się pochwalić, że jest ich sporo.

Wśród VIP-ów, którzy będą zbierać datki są m.in. wojewoda lubelska, prorektor Politechniki Lubelskiej i dyrektor TVP Lublin.

Organizatorzy akcji chcą zdobyć środki na remont pięciu zabytkowych nagrobków. – W ubiegłym roku udało nam się wyremontować siedem – mówi Santarek.

Zamość

To będzie szósta kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Peowiaków. Zbiórka będzie prowadzona 1 listopada.

– Mamy 64 osoby kwestujące – mówi Andrzej Wnuk, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Wśród nich jak zawsze będzie pan prezydent Marcin Zamoyski. Będzie też Witold Paszt, poseł Sławomir Zawiślak i Agata Adamek, dziennikarka TVN24.

Kwesta rozpocznie się o godz. 8. Potrwa do godz. 18.

Biała Podlaska

Zbiórka pieniędzy na cmentarzu katolickim przy ul. Janowskiej będzie prowadzona od godz. 9 do 17. – W czwartek będą zbierać osoby dorosłe, w tym władze miasta – zapowiada Marek Światłowski, prezes Stowarzyszenia Koło Bialczan, które organizuje zbiórkę. – Z kolei w piątek będzie kwestować młodzież ze szkól średnich.

Do tej pory z zebranych pieniędzy udało się przeprowadzić remont 29 nagrobków i grobów.

Tomaszów Lubelski

Dwudniowa kwesta pod hasłem "Odnawiamy żołnierskie groby” rozpocznie się 1 listopada. Kwestarze będą zbierać datki na wszystkich cmentarzach w mieście. Zbiórka pieniędzy do puszek rozpocznie się o godz. 8, potrwa do 18. – Weźmie w niej udział 60 osób, w tym burmistrz miasta i radni. W akcji biorą również udział Stowarzyszenie Nasze Miasto, Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne, Strzelcy, Uniwersytet III wieku i oczywiście harcerze, bo to Hufiec jest organizatorem tej akcji – informuje Elżbieta Dziuba z Komendy Hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim.

Kwesty w Tomaszowie Lubelskim są organizowane od 2006 r. – Zwykle zbieraliśmy ok. 3,5 -3,8 tys. zł – mówi Dziuba. – Wtedy jednak zbiórka trwała jeden dzień, do południa i pieniądze zbierali tylko harcerze. Teraz akcja rozstała rozszerzona.

Łęczna

1 i 2 listopada na cmentarzu parafialnym w Łęcznej zbierane będą do puszek datki na renowację zabytkowych zniszczonych nagrobków. Zebrane środki będą przeznaczone na odnowę zabytkowych nagrobków. Kwestarze stać będą przy głównych bramach cmentarza.
Czytaj więcej o:
LUBELAK
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

LUBELAK
LUBELAK (1 listopada 2012 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ŻEBYŚCIE TAK ZAGORZALE ZBIERALI NA GŁODNE DZIECI BŁĄKAJĄCE SIĘ PO ULICACH BO DO DOMU BOJĄ SIĘ WRÓCIĆ, NA LUDZI KTÓRYCH PAŃSTWO W D.U>PE KOPNEŁO NISZCZĄC CAŁY ICH DOROBEK, ZWIERZAKI KTÓRE SIĘ "KISZĄ" Z POWODU BEZMYŚLNOŚCI Z>JEB>ÓW. A TERAZ PRZYKLAŚNIJMY PONIEWAŻ
""Wśród VIP-ów, którzy będą zbierać datki są m.in. wojewoda lubelska, prorektor Politechniki Lubelskiej i dyrektor TVP Lublin.""
NO NIESAMOWITE,JAK SIĘ NIE MA CZYM WYKAZAĆ I ZAISTNIEĆ,HMM, POZOSTAJĄ KOŁA RATUNKOWE W TAKIEJ FORMIE.

ŚMIAŁO REMONTUJCIE TE NAGROBKI, A LUDZIE (WASZY WYBORCY) BĘDĄ ZDYCHAĆ POD SZPITALAMI BO SIĘ k?URW@ LIMIT WYCZERPAŁ

BAWCIE SIE DOBRZE URZĘDASY, CO ZA GRA POD PUBLIKE, CWANE GAPY...

ALE PAMIĘTAJCIE, W TAKIM DNIU JAK TEN ZE I WY PADNIECIE I ŻADNE PIENIĄDZE WAM ŻYCIA NIE PRZEDŁUŻĄ, WIĘC MOŻE TROSZKĘ ROZSĄDKU I MYŚLENIA NADĘTE BURA>KI
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!