środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Kwesty na cmentarzach w Lublinie i regionie

  Edytuj ten wpis
Autor: (aa), (p.p.)

Ubiegłoroczna kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie (Bartłomiej Żurawski)
Ubiegłoroczna kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie (Bartłomiej Żurawski)

Na cmentarzach w Lublinie, Zamościu, Białej Podlaskiej, Tomaszowie Lubelskim i Łęcznej odbędą się kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

Lublin

Kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej będzie w dniach 1- 4 listopada. Będzie prowadzona w godz. 8- 19.

– W sumie wypisaliśmy już ponad 170 identyfikatorów – podaje Stanisław Santarek, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina. – Ok. 120 osób to uczniowie dwóch lubelskich szkół razem z nauczycielami. Jest też spora grupa mieszkańców Lublina. Są też znane osoby, choć nie mogę się pochwalić, że jest ich sporo.

Wśród VIP-ów, którzy będą zbierać datki są m.in. wojewoda lubelska, prorektor Politechniki Lubelskiej i dyrektor TVP Lublin.

Organizatorzy akcji chcą zdobyć środki na remont pięciu zabytkowych nagrobków. – W ubiegłym roku udało nam się wyremontować siedem – mówi Santarek.

Zamość

To będzie szósta kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Peowiaków. Zbiórka będzie prowadzona 1 listopada.

– Mamy 64 osoby kwestujące – mówi Andrzej Wnuk, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Wśród nich jak zawsze będzie pan prezydent Marcin Zamoyski. Będzie też Witold Paszt, poseł Sławomir Zawiślak i Agata Adamek, dziennikarka TVN24.

Kwesta rozpocznie się o godz. 8. Potrwa do godz. 18.

Biała Podlaska

Zbiórka pieniędzy na cmentarzu katolickim przy ul. Janowskiej będzie prowadzona od godz. 9 do 17. – W czwartek będą zbierać osoby dorosłe, w tym władze miasta – zapowiada Marek Światłowski, prezes Stowarzyszenia Koło Bialczan, które organizuje zbiórkę. – Z kolei w piątek będzie kwestować młodzież ze szkól średnich.

Do tej pory z zebranych pieniędzy udało się przeprowadzić remont 29 nagrobków i grobów.

Tomaszów Lubelski

Dwudniowa kwesta pod hasłem "Odnawiamy żołnierskie groby” rozpocznie się 1 listopada. Kwestarze będą zbierać datki na wszystkich cmentarzach w mieście. Zbiórka pieniędzy do puszek rozpocznie się o godz. 8, potrwa do 18. – Weźmie w niej udział 60 osób, w tym burmistrz miasta i radni. W akcji biorą również udział Stowarzyszenie Nasze Miasto, Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne, Strzelcy, Uniwersytet III wieku i oczywiście harcerze, bo to Hufiec jest organizatorem tej akcji – informuje Elżbieta Dziuba z Komendy Hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim.

Kwesty w Tomaszowie Lubelskim są organizowane od 2006 r. – Zwykle zbieraliśmy ok. 3,5 -3,8 tys. zł – mówi Dziuba. – Wtedy jednak zbiórka trwała jeden dzień, do południa i pieniądze zbierali tylko harcerze. Teraz akcja rozstała rozszerzona.

Łęczna

1 i 2 listopada na cmentarzu parafialnym w Łęcznej zbierane będą do puszek datki na renowację zabytkowych zniszczonych nagrobków. Zebrane środki będą przeznaczone na odnowę zabytkowych nagrobków. Kwestarze stać będą przy głównych bramach cmentarza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
LUBELAK
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

LUBELAK
LUBELAK (1 listopada 2012 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ŻEBYŚCIE TAK ZAGORZALE ZBIERALI NA GŁODNE DZIECI BŁĄKAJĄCE SIĘ PO ULICACH BO DO DOMU BOJĄ SIĘ WRÓCIĆ, NA LUDZI KTÓRYCH PAŃSTWO W D.U>PE KOPNEŁO NISZCZĄC CAŁY ICH DOROBEK, ZWIERZAKI KTÓRE SIĘ "KISZĄ" Z POWODU BEZMYŚLNOŚCI Z>JEB>ÓW. A TERAZ PRZYKLAŚNIJMY PONIEWAŻ
""Wśród VIP-ów, którzy będą zbierać datki są m.in. wojewoda lubelska, prorektor Politechniki Lubelskiej i dyrektor TVP Lublin.""
NO NIESAMOWITE,JAK SIĘ NIE MA CZYM WYKAZAĆ I ZAISTNIEĆ,HMM, POZOSTAJĄ KOŁA RATUNKOWE W TAKIEJ FORMIE.

ŚMIAŁO REMONTUJCIE TE NAGROBKI, A LUDZIE (WASZY WYBORCY) BĘDĄ ZDYCHAĆ POD SZPITALAMI BO SIĘ k?URW@ LIMIT WYCZERPAŁ

BAWCIE SIE DOBRZE URZĘDASY, CO ZA GRA POD PUBLIKE, CWANE GAPY...

ALE PAMIĘTAJCIE, W TAKIM DNIU JAK TEN ZE I WY PADNIECIE I ŻADNE PIENIĄDZE WAM ŻYCIA NIE PRZEDŁUŻĄ, WIĘC MOŻE TROSZKĘ ROZSĄDKU I MYŚLENIA NADĘTE BURA>KI
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!