czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Łapówka zgodna z prawem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2003, 12:59

Dałeś łapówkę? Natychmiast się przyznaj, a unikniesz kary - przewiduje nowelizacja prawa karnego, która od dzisiaj wchodzi w życie. Na jej podstawie przestępcom łatwiej będzie jednocześnie odbierać majątki.

- To powinno nam ułatwić walkę z korupcją - mówi insp. Marek Hebda, komendant wojewódzki policji. - Jak będzie w rzeczywistości, to pokaże życie.
Dotychczas zarówno dający, jak i biorący łapówkę odpowiadali karnie. To nie pomagało w walce z korupcją. - Mieliśmy przypadki, że zgłaszający dawał do zrozumienia, że wręczył komuś łapówkę - mówi M. Hebda. - Oficjalnie jednak nie chciał tego faktu zgłosić.
Podobnego zdania jest Marian Siejczuk, szef prokuratury Lublin Południe. - Przy solidarności między dającym a biorącym jesteśmy bezsilni. Nowelizacja powinna przerwać zmowę milczenia. Z drugiej strony jednak legalizujemy w pewien sposób łamanie prawa. Dający łapówkę może pozostać bezkarny. Czy to jest w porządku? - zastanawia się prokurator.
Nowelizacji nie obawiają się urzędnicy. - Każdy może zgłosić fakt rzekomego wręczenia łapówki urzędnikowi - twierdzi Krzysztof Komorski, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. - To jednak trzeba udowodnić. Nie wystarczy oskarżyć.
Za wprowadzeniem ustawy antykorupcyjnej była poseł Zyta Gilowska z PO. - Ustawa niesie ze sobą ryzyko wzrostu prowokacji - mówi. - Będziemy uważnie śledzić, jakie przyniesie efekty. Warto jednak ponieść ryzyko. To przełamie zmowę milczenia.
Wiele osób uważa, że nowa ustawa nie wniesie nic nowego. - Ten, kto dał w łapę i przez to coś sobie załatwił i tak się nie przyzna do dania łapówki - twierdzi lubelski prokurator prosząc o anonimowość. - A biorący będzie się czuł bezkarnie.
Według niego stworzy to możliwość lawinowego wzrostu prowokacji. - Pełno jest pieniaczy, którzy co rusz będą zgłaszać, że dali urzędnikowi albo policjantowi w łapę - twierdzi. - Zanim się sprawa wyjaśni, ktoś może mieć z tego tytułu nieprzyjemności. Może to uderzyć w niewinne osoby. Aby walczyć z łapownictwem trzeba likwidować wszelkie koncesje i innych instrumentów, które są korupcjogenne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!