wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Ponad 8 tys. lubelskich bocianów szykuje się do odlotu. Do Afryki wyruszą kilka dni wcześniej niż zazwyczaj.

To zapowiedź rychłej jesieni - mówią obserwatorzy przyrody.

W sierpniu bociany zbierają się w stada, tworząc tzw. sejmiki. Liczące po kilkadziesiąt ptaków grupy intensywnie żerują i gromadzą siły przed wędrówką do delty Nilu i Sudanu. Mają do pokonania ponad 10 tys. kilometrów. - Dlatego na sejmiki wybierają miejsca zasobne w pokarm, najczęściej doliny rzeczne czy torfowiska - tłumaczy Marcin Polak z Zakładu Ochrony Przyrody Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W drogę do Afryki bociany wyruszają zwykle w ostatniej dekadzie sierpnia. W tym roku odlecą przed czasem. - Zauważyłem, że wcześniej niż zwykle młode bociany zaczęły się uczyć latać - podkreśla Polak. - A teraz widać już wzmożony ruch ptaków przed odlotem - dodaje. Dariusz Piasecki, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego. - Wyruszą lada dzień.
Zdaniem ornitologów, bociany uciekają, bo mają dosyć tegorocznego lata. Było mokro, brakowało im pożywienia. - Lecą na południe się wysuszyć - zauważa pasjonat ptaków Jarosław Kret i prezenter pogody w Telewizji Polskiej.
Tyle że odlot bocianów zwiastuje zawsze koniec lata. - Mam nadzieję, że w tym roku tak nie będzie. I że czeka nas jeszcze kilka pięknych, słonecznych dni - mówi Kret. Ale dodaje, że pewności nie ma. - Żaden synoptyk w Polsce nie odważy się teraz prognozowania na dłużej niż trzy dni - podkreśla dziennikarz. - Chyba więc lepiej zaufać przyrodzie. I uwierzyć odlatującym bocianom.
A te wrócą do nas za ponad pół roku. Ale nie wszystkie. Wyklute w tym roku młode zostaną w Afryce. Nasze boćki zaczną się zbierać do powrotu z Afryki w lutym. Pierwsze dotrą do nas na początku kwietnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!