piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Laur Konserwatorski: Które zabytki zgarną nagrodę?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2012, 15:44
Autor: (jsz)

Pałac w Białce po renowacji.  (WKZ)
Pałac w Białce po renowacji. (WKZ)

Teatr Stary, most na Bystrzycy i pałac w Wierzchowiskach. To tylko niektóre zabytki, walczące o tegoroczny Laur Konserwatorski. Werdykt poznamy jutro.

Już po raz trzynasty służby ochrony zabytków nagradzają najlepiej odrestaurowane obiekty. Laury mają uhonorować wzorowych gospodarzy zabytków i wykonawców prac. Konkurs organizowany jest przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. W tym roku do rywalizacji zgłoszono ośmiu kandydatów.

Wśród nich są min. Zofia i Feliks Ossowscy, którzy wyremontowali zespół dworsko-parkowy w Białce, koło Radzynia Podlaskiego. Sam dwór pochodzi z XIX w. W latach 1944-1946 działała tam radziecka stacja naprawy sprzętu zmotoryzowanego. Doprowadziło to do dewastacji kompleksu. Później w budynku znajdował się sierociniec, a następnie dom dziecka. W 2006 r. pałac wraz z parkiem kupili obecni właściciele.

Wśród kandydatów do nagrody jest również parafia rzymskokatolicka pod wezw. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Walczy o laur za konserwację wnętrza i wyposażenia zakrystii w kościele parafialnym. Chodzi przede wszystkim o odnowienie barokowej polichromii, która pokrywa ściany i sklepienie zakrystii.

Jeden z pięciu laurów może trafić również do lubelskiego ratusza, za rewitalizację Teatru Starego.

Znany dzisiaj budynek, zwany początkowo Teatrem Zimowym, później teatrem Makowskiego, wzniesiono w stylu klasycystycznym. Było to prywatne przedsięwzięcie Łukasza Rodakiewicza. Obok swoje krakowskiego imiennika, Teatr Stary w Lublinie jest najstarszym budynkiem teatralnym w Polsce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
powiatkrasnicki
Karr
Lubelak2
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

powiatkrasnicki
powiatkrasnicki (25 kwietnia 2012 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url]http://www.20dollars2surf.com/?ref=567533[/url] Zapraszam do rejestracji wszystkich którzy chcą zarobić kase nic nie robiąc:) wystarczy skopiować link podać maila ściągnąć mały banner i punkty zaczną wpływać na twoje konto:) punkty wymieniane są 1 dnia każdego miesiąca na kase:)
[url=http://pl.20dollars2surf.com/?ref=567533][img]http://pic.20dollars2surf.com/ban_pl_46860_567533.gif[/img][/url]
Rozwiń
Karr
Karr (25 kwietnia 2012 o 19:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Lubelak2' timestamp='1335370927' post='625102']
Teatr Stary został wypacykowany i stał się odbudowanym plastikowym pudełkiem nie mającym z konserwacją zabytków nic wspólnego...
[/quote]
Żenujące !!! To co to lepiej żeby popadał w ruinę i był bez użyteczny tak? Bo to można wywnioskować z twojej wypowiedzi, nie wiem w jaki sposób wyobrażasz sobie renowację danego obiektu (w tym przypadku T.Starego) To właśnie ten zabytek powinien zgarnąć nagrodę bo to jedyny z pośród wymienionych zabytków ,który jest tak prestiżowy i najstarszy w kraju (teatr)
Rozwiń
Lubelak2
Lubelak2 (25 kwietnia 2012 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teatr Stary został wypacykowany i stał się odbudowanym plastikowym pudełkiem nie mającym z konserwacją zabytków nic wspólnego...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!