niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: Lawinowo rośnie liczba legalnie pracujących cudzoziemców

Dodano: 4 marca 2018, 17:27
Autor: pp

W Lubelskiem na koniec września było ponad 9,3 tys. ubezpieczonych obywateli Ukrainy
W Lubelskiem na koniec września było ponad 9,3 tys. ubezpieczonych obywateli Ukrainy

Coraz więcej cudzoziemców pracuje na nasze emerytury. Lawinowo rośnie liczba obywateli Ukrainy odprowadzających składki na ubezpieczenia społeczne – wynika z danych ZUS

Na koniec września 2016 roku w ZUS w województwie lubelskim ubezpieczenie emerytalno-rentowe miało 7,7 tys. cudzoziemców.

– Zaledwie w ciągu roku liczba ubezpieczonych obcokrajowców wzrosła do 13,1 tys. osób, czyli aż o 70 proc. Liczba legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców jest na pewno jeszcze większa, bo część może pracować na umowę o dzieło, której nie zgłasza się do ZUS – mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w woj. lubelskim.

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w lubelskim ZUS dwie trzecie pracuje na umowie o pracę. Co dwudziesty prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali mają ubezpieczenie z innego tytułu, np. z powodu zatrudnienia na umowie-zlecenie. Jak obliczyła „Rzeczpospolita”, w zeszłym roku mogli oni oddać państwu nawet 3-6 mld złotych, odprowadzając składki na ubezpieczenia społeczne oraz PIT. W pewien sposób dorzucają się więc do kosztów świadczeń wypłacanych niepracującym Polakom.

Wśród obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS, większość stanowią obywatele Ukrainy. Te dane mają odniesienie zarówno do woj. lubelskiego, jak do całego kraju. – W Lubelskiem na koniec września było ponad 9,3 tys. ubezpieczonych Ukraińców. Ich liczba w ciągu zaledwie roku wzrosła o prawie 90 proc. Biorąc pod uwagę ciągły wzrost liczby pracowników z Ukrainy w ostatnich latach, możemy przypuszczać, że ten trend w najbliższym czasie utrzyma się – dodaje Małgorzata Korba.

Drudzy w kolejności, jeśli chodzi o liczbę ubezpieczonych w ZUS w woj. lubelskim, są obywatele Białorusi – ok. 2,2 tys. osób na koniec września 2017 r. W Lubelskiem są również jednostkowe zgłoszenia obywateli bardziej egzotycznych państw, np. Filipin, Ghany, Peru, Konga czy Nepalu.

W Polsce aż 440,2 tys. zagranicznych pracowników posiada ubezpieczenie emerytalno-rentowe w ZUS. W tej ogromnej liczbie aż 316,5 tys. to obywatele Ukrainy, a 24 tys. to Białorusini. Coraz większa liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju powoduje, że ministerstwo pracy zamierza ułatwić ich zatrudnianie.

Cudzoziemcy w ubezpieczeniu emerytalno-rentowym w ZUS w woj. lubelskim - dane ZUS

 

 

 31.12.2014 r.

30.09.2016 r.

30.09.2017 r.

cudzoziemcy ogółem

3777

7711

13122

obywatele Ukrainy

1851

4925

9317

obywatele Białorusi

664

1356

2206

obywatele Rosji

116

164

188

obywatele Bułgarii

160

194

167

obywatele Armenii

87

90

102

Czytaj więcej o: praca lubelskie Ukraina ZUS
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 marca 2018 o 23:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polska na 3 miejscu w rankingu Banku Światowego najlepszych krajów do inwestycji.
Rozwiń
Gość
Gość (7 marca 2018 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polskojezyczni zydosyjonisci u wladzy szykują nam majdan... Wykonują polecenia USraela.
Rozwiń
Gość
Gość (7 marca 2018 o 16:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za bajko-propaganda! przedstawcie FAKTYCZNE wydatki na ukraincow, ile płacimy na nich? oplaty za studia, sluzbe zdrowia, zamieszkania, emerytury, inne swiadczenia socjalne, dotacje, darowizny, gaz. Proszę o faktyczny bilans!
Rozwiń
Gość
Gość (7 marca 2018 o 02:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W samym Krakowie jest ponad 10 razy więcej imigrantów niż w całym Lubelskiem, i żyją. Szalom! we Wrocławiu ponoć liczbą przekroczyli 100 tyś., mają własne wydanie Gazety cyrylicą, własne sklepy, żaby i restauracje niby tajskie. Nie narzekajmy, raczej obserwujmy w których miastach i regionach średnia pensja bardziej wyhamuje. Póki co Gdańsk i Poznań takową trzymają na wysokim poziomie. Ale teo też jest spowodowane wieloma inwestycjami industrialnymi w miejscowościach w tych województwach. Warszawa też jeszcze z płacą wzlatuje. Prawdopodobnie najpierw zblokuje się wzrost w Łodzi, i Katowicach i to spowoduje nasilenie efektu niskich płac też i w stolicy. Imigranci byli i będą. Tylko, że teraz będzie ich więcej. Zaczną zakłądać własne sklepy w ramach franczyzy i będą zatrudniać, albo swoich, albo polaków. Dzisiejsi imigranci sa świetnie zorganizowanymi grupami, z bogatymi sieciami powiązań.
Rozwiń
E.M.
E.M. (6 marca 2018 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech mi pani Korba nie opowiada bajek, że ukraińcy dokładają się do mojej emerytury. Ponad czterdzieści lat pracowałem i znaczną część zarobków potrącano mi na późniejszą emeryturę. Więc jeśli jakiś ukrainiec wpłaca jakieś tam składki to przypuszczam, że najniższe i nie robi tego charytatywnie lecz z pełną premedytacją licząc (w tym przypadku) na znacznie większe korzyści.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!