niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Lekarze PZ nie zaszczepią przeciw tężcowi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 maja 2011, 14:56

Od kilku dni w 36 lubelskich przychodniach lekarze nie zaszczepią już przeciwko pneumokokom, meningokokom, tężcowi, czy wiatrówce. Sytuacja dotyczy łącznie ponad 240 ośrodków zdrowia w całym województwie.

Mowa o lekarzach z Porozumienia Zielonogórskiego, którzy nie chcą wykonywać szczepień dodatkowych. Chodzi o sytuacje, kiedy pacjent dostarcza surowicę na własną rękę, kupując ją wcześniej w aptece. A na to nie zgadzają się lekarze.

– W grudniu ubiegłego roku walczyliśmy między innymi o to, by Ministerstwo Zdrowia ujednoliciło przepisy, dotyczące przechowywania szczepionek. Tak, by wszystkie dostępne były jedynie w przychodniach, przechowywane w odpowiednich warunkach, zatwierdzonych przez sanepid – wyjaśnia Teresa Dobrzańska – Pilichowska, prezes Porozumienia Zielonogórskiego i Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych i Pracodawców. – Kiedy pacjent samodzielnie przynosi nam surowicę do szczepionki, najczęściej nie jest ona przetransportowana w najlepszych warunkach. To z kolei grozi powikłaniami po wszczepieniu substancji. Cała odpowiedzialność za szczepienie spoczywa na lekarzu – podkreśla prezes PZ.

- Od 18 maja oficjalnie wstrzymaliśmy szczepienia dodatkowe – mówi Wioletta Kocoń, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ul. Nałkowskich 114 w Lublinie. – Nie możemy pozwolić sobie na to, by wstrzykiwać pacjentom substancje, które przechowywane były w niewłaściwych warunkach – twierdzi.

Działania popiera dr Sławomir Kiciak, epidemiolog z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie. – Surowice stosowane przy szczepieniach muszą być transportowane w sanitarnych warunkach, najlepiej w kostkach lodu. W innym przypadku, wstrzykiwanie takiej substancji mija się z celem – mówi dr Kiciak.

Przedstawiciele PZ zapowiadają, że dopóki resort zdrowia nie ureguluje przepisów dotyczących przechowywania szczepionek, nie zmieni swojej decyzji. – Liczymy na to, że stanie się to jak najszybciej, a pacjenci na tym nie ucierpią – kwituje dr Teresa Dobrzańska – Pilichowska.

Kilkanaście przychodni, zatrudniających lekarzy z Prozumienia Zielonogórskiego:

NZOZ ARNIKA, ul. Odlewnicza 3
NZOZ LANCET, ul. Weteranów 11
NZOZ Medycyna 2001, ul. Nałkowskich 114
NZOZ PLR Med, ul. Strażacka 8
NZOZ PULS-MED, ul.Weteranów 11
NZOZ MAK – MED, ul. Śliwińskiego 4
NZOZ VIS VITALIS PLR, ul. T. Zana 14
NZOZ Uni-med PLR, ul. Nowy Świat 5
NZOZ GŁUSK-MED, ul. Zdrowa 14
NZOZ WALLENRODA MED, ul. Wallenroda 15
NZOZ MED-KOL, ul. Okopowa 5
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!