Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

28 grudnia 2015 r.
16:41

Lepsza sytuacja gospodarcza w Lubelskiem. Więcej pracy i wyższe pensje

0 27 A A

Poprawia się sytuacja gospodarcza w regionie – informują statystycy. Mimo sezonowych zmian, coraz łatwiej u nas o pracę. Wzrosła również średnia pensja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do takich wniosków prowadzi lektura najnowszych danych GUS. Specjaliści przyjrzeli się sytuacji gospodarczej województwa bazując na najnowszych, listopadowych danych.

– W porównaniu do ubiegłego roku widać bardzo dobre zmiany w gospodarce, w tym na rynku pracy – mówi dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Co prawda spadł poziom zatrudnienia w budownictwie i gastronomii, ale to normalne zjawisko.

Liczba miejsc pracy w tych branżach zmienia się sezonowo. Jak wynika z danych statystyków, na przestrzeni roku zwiększyło się zatrudnienie w administracji, handlu i transporcie. Generalnie, w porównaniu do ubiegłego roku poziom zatrudnienia w regionie wzrósł o 0,2 proc.

Stopa bezrobocia w województwie wynosi obecnie 11,3 proc. To o 1,2 proc mniej niż przed rokiem. Najlepsza sytuacja na rynku pracy panuje tradycyjnie w Lublinie oraz powiatach lubelskim, biłgorajskim, łęczyńskim i puławskim. – We wschodniej części województwa wciąż jednak trudno o pracę – przyznaje dr Markowski. 

W rejonie Włodawy, Chełma czy Hrubieszowa, bezrobocia przekracza 20 procent. W urzędach pracy w całym regionie zarejestrowanych jest obecnie blisko 104 tys. osób. To o prawie 10 proc. mniej niż w listopadzie ubiegłego roku. Na jedną ofertę zatrudnienia przypada 41 bezrobotnych. To znacznie lepiej niż choćby dwa lata temu. Wówczas na jedną propozycję pracy przypadało aż 103 poszukujących posady.

W listopadzie przeciętna pensja w województwie wynosiła 3726 zł. Była o 3 proc. wyższa niż rok temu. Z danych statystyków wynika, że najlepiej zarabia się w takich branżach, jak informacja i komunikacja oraz przemysł. To odpowiednio 5357 zł i 4286 zł miesięcznie. Naukowcy oraz osoby zajmujące się np. pośrednictwem w nieruchomościach mogą liczyć na średnie zarobki na poziomie 3500 – 3600 zł. Najniższe płace są w administracji i gastronomii – około 2600 zł na miesiąc.

Dobrym wyznacznikiem stanu gospodarki jest sytuacja na rynku nieruchomości. Cieszy może więc fakt, że w listopadzie nieznacznie wzrosła liczba mieszkań, oddanych do użytku. Przybyło również nowych inwestycji. Najwięcej mieszkań buduje się tradycyjnie w Lublinie i okolicach. W skali kraju nasz region nie należy jednak do budowlanych potentatów. W ciągu roku w województwie powstało nieco ponad 5300 mieszkań. W tym czasie, w całej Polsce zbudowano ich aż 128 tysięcy.

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 09:33
na załączonym obok zdjęciu widać ile to jest ofert pracy-szkoda tam chodzić--ale za to w każdym pokoju po kilku obsługujących
Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 20:40
Haha niezła propaganda dla tumanów. Czysta fikcja
Avatar
lub / 1 stycznia 2016 o 11:15

Nie bardzo rozumiem co poniektórych płaczków. Nie podoba się praca za 800 czy 1300 zł to się zwolnij i nie zawracaj gitary.

Jak ktoś ma choć trochę w głowie, jakiś przydatny zawód ( a nie ukończony byle jaki kierunek np. na KUL) to ze znalezieniem pracy za przyzwoite pieniądze nie będzie miał problemu (pisze o Lublinie i okolicach). 

Ja od roku 2001 (wtedy skończyłem Polibude) zmieniałem pracodawce już z 7 razy (i to nie dlatego że mnie wyrzucano). Nigdy nie byłem bez pracy dłużej jak tydzień. I zaczynałem też od tysiąca z groszami.

Obecnie - około 5000-6000 zl na rękę miesięcznie (praca fizyczno-umysłowa z przewagą ciężko-fizycznej). W Lublinie. Bez znajomości. Można? Mój kolega na podobnym stanowisku w Warszawie ma dwa razy więcej ale jakoś mu nie zazdroszczę.

człeniu chyba cię pogięło, że tobie się udało to nie znaczy że masz gadać głupoty.Pracy nie ma zwłaszcza dla młodych każdy chcę kilkuletnie doświadczenie, tylko skąd je wziąć skoro nikt nie chce zatrudnić absolwenta???

gięło, że tobie się udało to nie znaczy że masz gadać głupoty.Pracy nie ma zwłaszcza dla młodych każdy chcę kilkuletnie doświadczenie, tylko skąd je wziąć skoro nikt nie chce zatrudnić absolwenta???

rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 20:46

chciałbym zaznaczyć poprzednikowi że agencja pracy nie ma prawa bytu w polskich realiach i mentalności polaczka.

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:24
Urzędy pracy powinny być zlikwidowane. Są społecznie nieprzydatne i nieproduktywne.Generują jedynie rzesze nic nierobiących urzędników.Bezrobotnym wcale się nie pomaga w znalezieniu pracy.Kursy które im się oferuje tak naprawdę nic nie dają.Zamiast urzędów pracy powinny być agencje pracy (tak jest na zachodzie).Agencje pomagają znależć pracę,a poszukujący nic nie płaci za taka pomoc.Płacą pracodawcy szukający pracowników.Agencje w ten sposób zarabiają i to im właśnie zależy, by znależć pracę bezrobotnemu ponieważ mają z tego dochód. Będąc bezrobotnym też chodziłem do tych urzędów gdzie bezduszni urzędnicy nie udzielają pomocy a wręcz zniechęcają do pracy.Na ofertę pracy jako kierowca w małej hurtowni jeden z urzędników poinformował mnie bym nawet się ta pracą nie interesował ,bo po miesiącu będę znów bezrobotnym.Pytam się dlaczego?Urzędnik odpowiada,że ten pracodawca właśnie w ten sposób zatrudnia pracowników (na miesiąc góra dwa) i potem ich zwalnia i zatrudnia nowego bezrobotnego tylko po to,by nie stracić dotacji,którą dostaje za zatrudnianie bezrobotnych. To komu powinno się pomagać?Bezrobotnym,którzy nie mają środków do życia i mają rodziny na utrzymaniu czy pracodawcom,którzy mają z czego żyć i prowadzić biznesy.Mówienie,że bezrobocie spada to jedna wielka bzdura.Bezrobotni jak sami się nie zajmą sobą to w tym kraju żadnej pomocy nie otrzymają.Jedynym ratunkiem na godne życie i traktowanie człowieka jak człowieka jest emigracja.Więc jak najwięcej ludzi powinno wyjeżdżać z kraju,który jest wrogiem dla swoich obywateli i gdzie tylko rządzący mają się dobrze nie myśląc wcale o reszcie społeczeństwa....
Urzędy pracy powinny być zlikwidowane. Są społecznie nieprzydatne i nieproduktywne.Generują jedynie rzesze nic nierobiących urzędników.Bezrobotnym wcale się nie pomaga w znalezieniu pracy.Kursy które im się oferuje tak naprawdę nic nie dają.Zamiast urzędów pracy powinny być agencje pracy (tak jest na zachodzie).Agencje pomagają znależć pracę,a poszukujący nic nie płaci za taka pomoc.Płacą pracodawcy szukający pracowników.Agencje w ten sposób zarabiają i to im właśnie zależy, by znależć pracę bezrobotnemu ponieważ mają z tego dochód. Będąc b... rozwiń
Avatar
next / 31 grudnia 2015 o 11:37

Nie bardzo rozumiem co poniektórych płaczków. Nie podoba się praca za 800 czy 1300 zł to się zwolnij i nie zawracaj gitary.

Jak ktoś ma choć trochę w głowie, jakiś przydatny zawód ( a nie ukończony byle jaki kierunek np. na KUL) to ze znalezieniem pracy za przyzwoite pieniądze nie będzie miał problemu (pisze o Lublinie i okolicach). 

Ja od roku 2001 (wtedy skończyłem Polibude) zmieniałem pracodawce już z 7 razy (i to nie dlatego że mnie wyrzucano). Nigdy nie byłem bez pracy dłużej jak tydzień. I zaczynałem też od tysiąca z groszami.

Obecnie - około 5000-6000 zl na rękę miesięcznie (praca fizyczno-umysłowa z przewagą ciężko-fizycznej). W Lublinie. Bez znajomości. Można? Mój kolega na podobnym stanowisku w Warszawie ma dwa razy więcej ale jakoś mu nie zazdroszczę.

Nie bardzo rozumiem co poniektórych płaczków. Nie podoba się praca za 800 czy 1300 zł to się zwolnij i nie zawracaj gitary.

Jak ktoś ma choć trochę w głowie, jakiś przydatny zawód ( a nie ukończony byle jaki kierunek np. na KUL) to ze znalezieniem pracy za przyzwoite pieniądze nie będzie miał problemu (pisze o Lublinie i okolicach). 

Ja od roku 2001 (wtedy skończyłem Polibude) zmieniałem pracodawce już z 7 razy (i to nie dlatego że mnie wyrzucano). Nigdy nie byłem bez pracy dłużej jak tydzień. I zaczynałem też od tysi... rozwiń

Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 14:32
staż bez znajomości też jest ciężki do zdobycia....
Avatar
guest / 29 grudnia 2015 o 13:48
Na staż w urzędzie też trzeba mieć znajomości. Szaraki , które ich nie mają mogą co najwyżej stażować w spożywczaku.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 09:06
Tak narzekacie na zarobki zapraszam do MKK na nocne mycie autobusów za 800zl miesięcznie mróz śnieg a ty zapieprzasz po placu z wiadrem wody i mopem za gowniane pieniądze za te zarobki to prezesa na sybir trzeba wywieźć PRECZ Z WYZYSKIEM =ZŁY
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 07:39
Bzdury! Jakie tu są oferty. Bez znajomości to co najwyżej na staż
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 09:33
na załączonym obok zdjęciu widać ile to jest ofert pracy-szkoda tam chodzić--ale za to w każdym pokoju po kilku obsługujących
Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 20:40
Haha niezła propaganda dla tumanów. Czysta fikcja
Avatar
lub / 1 stycznia 2016 o 11:15

Nie bardzo rozumiem co poniektórych płaczków. Nie podoba się praca za 800 czy 1300 zł to się zwolnij i nie zawracaj gitary.

Jak ktoś ma choć trochę w głowie, jakiś przydatny zawód ( a nie ukończony byle jaki kierunek np. na KUL) to ze znalezieniem pracy za przyzwoite pieniądze nie będzie miał problemu (pisze o Lublinie i okolicach). 

Ja od roku 2001 (wtedy skończyłem Polibude) zmieniałem pracodawce już z 7 razy (i to nie dlatego że mnie wyrzucano). Nigdy nie byłem bez pracy dłużej jak tydzień. I zaczynałem też od tysiąca z groszami.

Obecnie - około 5000-6000 zl na rękę miesięcznie (praca fizyczno-umysłowa z przewagą ciężko-fizycznej). W Lublinie. Bez znajomości. Można? Mój kolega na podobnym stanowisku w Warszawie ma dwa razy więcej ale jakoś mu nie zazdroszczę.

człeniu chyba cię pogięło, że tobie się udało to nie znaczy że masz gadać głupoty.Pracy nie ma zwłaszcza dla młodych każdy chcę kilkuletnie doświadczenie, tylko skąd je wziąć skoro nikt nie chce zatrudnić absolwenta???

gięło, że tobie się udało to nie znaczy że masz gadać głupoty.Pracy nie ma zwłaszcza dla młodych każdy chcę kilkuletnie doświadczenie, tylko skąd je wziąć skoro nikt nie chce zatrudnić absolwenta???

rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 20:46

chciałbym zaznaczyć poprzednikowi że agencja pracy nie ma prawa bytu w polskich realiach i mentalności polaczka.

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:24
Urzędy pracy powinny być zlikwidowane. Są społecznie nieprzydatne i nieproduktywne.Generują jedynie rzesze nic nierobiących urzędników.Bezrobotnym wcale się nie pomaga w znalezieniu pracy.Kursy które im się oferuje tak naprawdę nic nie dają.Zamiast urzędów pracy powinny być agencje pracy (tak jest na zachodzie).Agencje pomagają znależć pracę,a poszukujący nic nie płaci za taka pomoc.Płacą pracodawcy szukający pracowników.Agencje w ten sposób zarabiają i to im właśnie zależy, by znależć pracę bezrobotnemu ponieważ mają z tego dochód. Będąc bezrobotnym też chodziłem do tych urzędów gdzie bezduszni urzędnicy nie udzielają pomocy a wręcz zniechęcają do pracy.Na ofertę pracy jako kierowca w małej hurtowni jeden z urzędników poinformował mnie bym nawet się ta pracą nie interesował ,bo po miesiącu będę znów bezrobotnym.Pytam się dlaczego?Urzędnik odpowiada,że ten pracodawca właśnie w ten sposób zatrudnia pracowników (na miesiąc góra dwa) i potem ich zwalnia i zatrudnia nowego bezrobotnego tylko po to,by nie stracić dotacji,którą dostaje za zatrudnianie bezrobotnych. To komu powinno się pomagać?Bezrobotnym,którzy nie mają środków do życia i mają rodziny na utrzymaniu czy pracodawcom,którzy mają z czego żyć i prowadzić biznesy.Mówienie,że bezrobocie spada to jedna wielka bzdura.Bezrobotni jak sami się nie zajmą sobą to w tym kraju żadnej pomocy nie otrzymają.Jedynym ratunkiem na godne życie i traktowanie człowieka jak człowieka jest emigracja.Więc jak najwięcej ludzi powinno wyjeżdżać z kraju,który jest wrogiem dla swoich obywateli i gdzie tylko rządzący mają się dobrze nie myśląc wcale o reszcie społeczeństwa....
Urzędy pracy powinny być zlikwidowane. Są społecznie nieprzydatne i nieproduktywne.Generują jedynie rzesze nic nierobiących urzędników.Bezrobotnym wcale się nie pomaga w znalezieniu pracy.Kursy które im się oferuje tak naprawdę nic nie dają.Zamiast urzędów pracy powinny być agencje pracy (tak jest na zachodzie).Agencje pomagają znależć pracę,a poszukujący nic nie płaci za taka pomoc.Płacą pracodawcy szukający pracowników.Agencje w ten sposób zarabiają i to im właśnie zależy, by znależć pracę bezrobotnemu ponieważ mają z tego dochód. Będąc b... rozwiń
Avatar
next / 31 grudnia 2015 o 11:37

Nie bardzo rozumiem co poniektórych płaczków. Nie podoba się praca za 800 czy 1300 zł to się zwolnij i nie zawracaj gitary.

Jak ktoś ma choć trochę w głowie, jakiś przydatny zawód ( a nie ukończony byle jaki kierunek np. na KUL) to ze znalezieniem pracy za przyzwoite pieniądze nie będzie miał problemu (pisze o Lublinie i okolicach). 

Ja od roku 2001 (wtedy skończyłem Polibude) zmieniałem pracodawce już z 7 razy (i to nie dlatego że mnie wyrzucano). Nigdy nie byłem bez pracy dłużej jak tydzień. I zaczynałem też od tysiąca z groszami.

Obecnie - około 5000-6000 zl na rękę miesięcznie (praca fizyczno-umysłowa z przewagą ciężko-fizycznej). W Lublinie. Bez znajomości. Można? Mój kolega na podobnym stanowisku w Warszawie ma dwa razy więcej ale jakoś mu nie zazdroszczę.

Nie bardzo rozumiem co poniektórych płaczków. Nie podoba się praca za 800 czy 1300 zł to się zwolnij i nie zawracaj gitary.

Jak ktoś ma choć trochę w głowie, jakiś przydatny zawód ( a nie ukończony byle jaki kierunek np. na KUL) to ze znalezieniem pracy za przyzwoite pieniądze nie będzie miał problemu (pisze o Lublinie i okolicach). 

Ja od roku 2001 (wtedy skończyłem Polibude) zmieniałem pracodawce już z 7 razy (i to nie dlatego że mnie wyrzucano). Nigdy nie byłem bez pracy dłużej jak tydzień. I zaczynałem też od tysi... rozwiń

Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 14:32
staż bez znajomości też jest ciężki do zdobycia....
Avatar
guest / 29 grudnia 2015 o 13:48
Na staż w urzędzie też trzeba mieć znajomości. Szaraki , które ich nie mają mogą co najwyżej stażować w spożywczaku.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 09:06
Tak narzekacie na zarobki zapraszam do MKK na nocne mycie autobusów za 800zl miesięcznie mróz śnieg a ty zapieprzasz po placu z wiadrem wody i mopem za gowniane pieniądze za te zarobki to prezesa na sybir trzeba wywieźć PRECZ Z WYZYSKIEM =ZŁY
Avatar