niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Likwidują i przekształcają szkoły. Już 30 wniosków z woj. lubelskiego

Dodano: 20 stycznia 2016, 20:18
Autor: ask

Już 30 wniosków o likwidację, przekształcenie lub połączenie szkół wpłynęło do lubelskiego Kuratorium Oświaty. To początek. Najwięcej podań wpływa w lutym.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Żeby zdążyć zlikwidować szkołę przed 1 września samorządy muszą do końca lutego wystąpić w wnioskiem do kuratora o opinie w tej sprawie. Decydujący głos ma on tylko w kwestii przejęcia placówek przez stowarzyszenia. Jeśli nie wyrazi na to zgody - przejęcia nie będzie. Jeśli jednak kurator przeciwstawi się likwidacji szkoły lub jej przekształcenia samorząd nie musi brać jego zdania pod uwagę. Głos kuratora to jedynie głos doradczy.

– Taki stan będzie trwał jeszcze tylko do piątku – informuje Jolanta Misiak, z lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Wtedy w życie wejdzie nowelizacja ustawy o systemie oświaty zgodnie z którą głos kuratora w sprawie likwidacji szkół będzie wiążący. Jeśli organ prowadzący nie zgodzi się z jego decyzją będzie mógł odwołać się do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Na razie kurator może jednak wyłącznie doradzać. Zdecydowaną większość z 30 wniosków, które do niego wpłynęły zaopiniował pozytywnie.

– W wielu wypadkach zaopiniowanie likwidacji szkoły było usankcjonowaniem stanu faktycznego, w których placówka nie ma ani jednego ucznia i która nie prowadzą rekrutacji, a więc istnieje tylko na papierze. W innych zgodził się z argumentacją, którą do wniosku dołączał organ prowadzący – mówi Misiak.

Kurator zgodził się m.in. na likwidację • Szkoły Podstawowej w Korytkowie Małym (gm. Frampol), do której uczęszcza 21 uczniów. Od nowego roku szkolnego będą dojeżdżać na lekcje do Frampola. Kurator pozytywnie zaopiniował też likwidację • szkoły filialnej w Uhrusku (jej uczniowie będą uczyć się w Woli Uhruskiej), czy zamknięcie • szkół policealnych nr 1,2, 3 i 5 w Zamościu oraz • VI i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, do których nie uczęszczał już żaden uczeń.

Gość
Gość
crx
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale po co nam szkoły ? Społeczeństwem głupim i biednym rządzi się łatwiej.
Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a w budynkach likwidowanych szkół będą ośrodki dla tzw. ,,uchodźców"?
Rozwiń
crx
crx (21 stycznia 2016 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

następuje powoli wygaszanie Polski ,może i dobrze ,nic nie może istnieć za długo nawet teoretycznie

WYGASZANIE POLSKI ROZPOCZĘŁO SIĘ W 1980 ROKU ,BO SOLIDARUCHY MYŚLAŁY,ŻE BURZENIE FABRYK I BUDOWANIE NA ICH MIEJSCU MARKETÓW TO POSTĘP. ALE CZEGO BYŁO OD NICH WYMAGAĆ? MYŚLENIE TYPOWO BOLSZEWICKIE TO I OWOCE TEŻ TE SAME ...;-(((

Rozwiń
Gość
Gość (20 stycznia 2016 o 22:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tylko na jaki język będziemy musieli przejść ?

Angielski ? Niemiecki ? Rosyjski ? A może Hebrajski ?

sadząc po dodatku  kasy na trudnych  niepełnosprawnych na umyśle uczniów w imie pseudohumanitaryzmu(w tym uchodzcy)  ,czesto nie trybiących kompletnie do 21 roku życia ,odnosze wrażenie ,że temu państwu szczególnie na nich zależy,tym bardziej,że kutafony oszczędzają na czym sie tylko da; na zdrowiu ,na szkołach na bezpieczenstwie ,to jezyk nie bedzie do niczego potrzebny ,ot zamacha sie rękami i wystarczy

Rozwiń
Gość
Gość (20 stycznia 2016 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież ma nie być likwidacji szkół . To był wymysł PO . Jak długo będziemy okłamywani przez aktalną "wladzę"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!