Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 stycznia 2016 r.
20:18

Likwidują i przekształcają szkoły. Już 30 wniosków z woj. lubelskiego

Autor: Zdjęcie autora ask
0 9 A A

Już 30 wniosków o likwidację, przekształcenie lub połączenie szkół wpłynęło do lubelskiego Kuratorium Oświaty. To początek. Najwięcej podań wpływa w lutym.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żeby zdążyć zlikwidować szkołę przed 1 września samorządy muszą do końca lutego wystąpić w wnioskiem do kuratora o opinie w tej sprawie. Decydujący głos ma on tylko w kwestii przejęcia placówek przez stowarzyszenia. Jeśli nie wyrazi na to zgody - przejęcia nie będzie. Jeśli jednak kurator przeciwstawi się likwidacji szkoły lub jej przekształcenia samorząd nie musi brać jego zdania pod uwagę. Głos kuratora to jedynie głos doradczy.

– Taki stan będzie trwał jeszcze tylko do piątku – informuje Jolanta Misiak, z lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Wtedy w życie wejdzie nowelizacja ustawy o systemie oświaty zgodnie z którą głos kuratora w sprawie likwidacji szkół będzie wiążący. Jeśli organ prowadzący nie zgodzi się z jego decyzją będzie mógł odwołać się do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Na razie kurator może jednak wyłącznie doradzać. Zdecydowaną większość z 30 wniosków, które do niego wpłynęły zaopiniował pozytywnie.

– W wielu wypadkach zaopiniowanie likwidacji szkoły było usankcjonowaniem stanu faktycznego, w których placówka nie ma ani jednego ucznia i która nie prowadzą rekrutacji, a więc istnieje tylko na papierze. W innych zgodził się z argumentacją, którą do wniosku dołączał organ prowadzący – mówi Misiak.

Kurator zgodził się m.in. na likwidację • Szkoły Podstawowej w Korytkowie Małym (gm. Frampol), do której uczęszcza 21 uczniów. Od nowego roku szkolnego będą dojeżdżać na lekcje do Frampola. Kurator pozytywnie zaopiniował też likwidację • szkoły filialnej w Uhrusku (jej uczniowie będą uczyć się w Woli Uhruskiej), czy zamknięcie • szkół policealnych nr 1,2, 3 i 5 w Zamościu oraz • VI i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, do których nie uczęszczał już żaden uczeń.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 11:54
Ale po co nam szkoły ? Społeczeństwem głupim i biednym rządzi się łatwiej.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 10:17
a w budynkach likwidowanych szkół będą ośrodki dla tzw. ,,uchodźców"?
Avatar
crx / 21 stycznia 2016 o 08:10

następuje powoli wygaszanie Polski ,może i dobrze ,nic nie może istnieć za długo nawet teoretycznie

WYGASZANIE POLSKI ROZPOCZĘŁO SIĘ W 1980 ROKU ,BO SOLIDARUCHY MYŚLAŁY,ŻE BURZENIE FABRYK I BUDOWANIE NA ICH MIEJSCU MARKETÓW TO POSTĘP. ALE CZEGO BYŁO OD NICH WYMAGAĆ? MYŚLENIE TYPOWO BOLSZEWICKIE TO I OWOCE TEŻ TE SAME ...;-(((

Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:45

Tylko na jaki język będziemy musieli przejść ?

Angielski ? Niemiecki ? Rosyjski ? A może Hebrajski ?

sadząc po dodatku  kasy na trudnych  niepełnosprawnych na umyśle uczniów w imie pseudohumanitaryzmu(w tym uchodzcy)  ,czesto nie trybiących kompletnie do 21 roku życia ,odnosze wrażenie ,że temu państwu szczególnie na nich zależy,tym bardziej,że kutafony oszczędzają na czym sie tylko da; na zdrowiu ,na szkołach na bezpieczenstwie ,to jezyk nie bedzie do niczego potrzebny ,ot zamacha sie rękami i wystarczy

sadząc po dodatku  kasy na trudnych  niepełnosprawnych na umyśle uczniów w imie pseudohumanitaryzmu(w tym uchodzcy)  ,czesto nie trybiących kompletnie do 21 roku życia ,odnosze wrażenie ,że temu państwu szczególnie na nich zależy,tym bardziej,że kutafony oszczędzają na czym sie tylko da; na zdrowiu ,na szkołach na bezpieczenstwie ,to jezyk nie bedzie do niczego potrzebny ,ot zamacha sie rękami i wystarczy

rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:31
Przecież ma nie być likwidacji szkół . To był wymysł PO . Jak długo będziemy okłamywani przez aktalną "wladzę"
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:10
Zmiany w polskich szkołach,to też konieczne do przeprowadzenia ruchy kadrowe.W każdej szkole dyrektorem albo wicedyrektorem powinien zostać ksiądz-pedagog.To uzdrowi polskie szkoły.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:01
Ciekawe jak zaopiniuje szkołę w Karmanowicach z prawie setką uczniów.
Avatar
forum.janowlubelski.net / 20 stycznia 2016 o 21:53

następuje powoli wygaszanie Polski ,może i dobrze ,nic nie może istnieć za długo nawet teoretycznie

Tylko na jaki język będziemy musieli przejść ?

Angielski ? Niemiecki ? Rosyjski ? A może Hebrajski ?

Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 21:35
następuje powoli wygaszanie Polski ,może i dobrze ,nic nie może istnieć za długo nawet teoretycznie
Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 11:54
Ale po co nam szkoły ? Społeczeństwem głupim i biednym rządzi się łatwiej.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2016 o 10:17
a w budynkach likwidowanych szkół będą ośrodki dla tzw. ,,uchodźców"?
Avatar
crx / 21 stycznia 2016 o 08:10

następuje powoli wygaszanie Polski ,może i dobrze ,nic nie może istnieć za długo nawet teoretycznie

WYGASZANIE POLSKI ROZPOCZĘŁO SIĘ W 1980 ROKU ,BO SOLIDARUCHY MYŚLAŁY,ŻE BURZENIE FABRYK I BUDOWANIE NA ICH MIEJSCU MARKETÓW TO POSTĘP. ALE CZEGO BYŁO OD NICH WYMAGAĆ? MYŚLENIE TYPOWO BOLSZEWICKIE TO I OWOCE TEŻ TE SAME ...;-(((

Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:45

Tylko na jaki język będziemy musieli przejść ?

Angielski ? Niemiecki ? Rosyjski ? A może Hebrajski ?

sadząc po dodatku  kasy na trudnych  niepełnosprawnych na umyśle uczniów w imie pseudohumanitaryzmu(w tym uchodzcy)  ,czesto nie trybiących kompletnie do 21 roku życia ,odnosze wrażenie ,że temu państwu szczególnie na nich zależy,tym bardziej,że kutafony oszczędzają na czym sie tylko da; na zdrowiu ,na szkołach na bezpieczenstwie ,to jezyk nie bedzie do niczego potrzebny ,ot zamacha sie rękami i wystarczy

sadząc po dodatku  kasy na trudnych  niepełnosprawnych na umyśle uczniów w imie pseudohumanitaryzmu(w tym uchodzcy)  ,czesto nie trybiących kompletnie do 21 roku życia ,odnosze wrażenie ,że temu państwu szczególnie na nich zależy,tym bardziej,że kutafony oszczędzają na czym sie tylko da; na zdrowiu ,na szkołach na bezpieczenstwie ,to jezyk nie bedzie do niczego potrzebny ,ot zamacha sie rękami i wystarczy

rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:31
Przecież ma nie być likwidacji szkół . To był wymysł PO . Jak długo będziemy okłamywani przez aktalną "wladzę"
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:10
Zmiany w polskich szkołach,to też konieczne do przeprowadzenia ruchy kadrowe.W każdej szkole dyrektorem albo wicedyrektorem powinien zostać ksiądz-pedagog.To uzdrowi polskie szkoły.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:01
Ciekawe jak zaopiniuje szkołę w Karmanowicach z prawie setką uczniów.
Avatar
forum.janowlubelski.net / 20 stycznia 2016 o 21:53

następuje powoli wygaszanie Polski ,może i dobrze ,nic nie może istnieć za długo nawet teoretycznie

Tylko na jaki język będziemy musieli przejść ?

Angielski ? Niemiecki ? Rosyjski ? A może Hebrajski ?

Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 21:35
następuje powoli wygaszanie Polski ,może i dobrze ,nic nie może istnieć za długo nawet teoretycznie
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy"

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy" 0 0

Na zdjęciu umieszczonym w popularnym portalu społecznościowym widać, jak po sałacie chodzi robak. Szpital tłumaczy, że to „incydentalny przypadek”. A sanepid uspokaja, że to gąsienica błyszczki jarzeniówki – niegroźna dla ludzi.

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU 0 0

Stanbest jest nowoczesną firmą, która oferuje usługi kompleksowego utrzymania czystości dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jeden z punktów obsługi klienta działa na terenie Lublina i okolic.

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach!

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach! 0 0

Lato to najlepszy czas na wypoczynek i warto wykorzystać go tyle, ile tylko się da. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a mamy możliwość spędzenia weekendu w tak pięknych miejscach, jak polskie góry czy morze, to koniecznie trzeba z tego korzystać. Ile kosztuje taki weekend i co warto wybrać na swoją bazę wypoczynkową?

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko 0 0

Koszykówka uliczna W sobotę w Lublinie odbył się Alco Cup 11. W imprezie rywalizowało blisko 100 zawodników. Zawody odbyły się pod patronatem Dziennika Wschodniego

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat 0 0

Ponad półtora promila alkoholu w organizmie miał motocyklista, który w Klikawie (pow. puławski) zderzył się z samochodem. Trzy osoby trafiły do szpitala.

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym
21 czerwca 2018, 18:00

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym 0 0

Co Gdzie Kiedy. Światowa literatura i intymne, osobiste opowieści. Polski, włoski i francuski, bo „prawdziwa opowieść jest możliwa tylko w języku ojczystym”. Od czwartku do niedzieli „Spotkania z opowiadaczami świata”.

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo]
film

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo] 0 0

Maria Romanek, jako druga w historii "Milionerów", wygrała milion. Jak jej się to udało? - Najważniejsze jest szczęście - powiedziała. Jak przygotowywała się do programu?

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim 0 0

Od wczoraj w muzealnych salach można oglądać obrazy do tej pory zdobiące prywatne mieszkanie. Cenną kolekcję, z zastrzeżeniem by była udostępniona na ekspozycji, przekazali Muzeum Lubelskiemu państwo Iwona i Ireneusz Hofmanowie.

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji"
22 czerwca 2018, 18:00

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji" 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 22 czerwca o godz. 18 w Galerii Wirydarz (ul. Grodzka 19) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Jerzego Marszałka Wariacje. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy z ostatniego okresu twórczości artysty.

KS Drzewce i LKS Stróża walczą o grę w lubelskiej klasie okręgowej

KS Drzewce i LKS Stróża walczą o grę w lubelskiej klasie okręgowej 0 2

Lubelska klasa okręgowa W środę o godz. 18 zmierzą się dwaj najlepsi wicemistrzowie A klasy – KS Drzewce i LKS Stróża. Obie ekipy marzą o awansie do wyższej ligi

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie 3 3

1151 świń trzeba była zabić tylko w jednym gospodarstwie w Świerżach w gminie Dorohusk. W tym roku w powiecie chełmskim wykryto osiem ognisk afrykańskiego pomoru świń. – To jest już stan klęski, a rząd nie ma pomysłu, co z tym zrobić – alarmował wczoraj w Brukseli marszałek województwa Sławomir Sosnowski.

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego 2 0

Boks Na lubelskim Moście Kultury rozegrano XV Memoriał Stanisława Zalewskiego

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej
galeria

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej 1 14

Mieszkańcy Białej Podlaskiej w swoich skrzynkach znaleźli ulotki. Jedna z nich to apel Bezpartyjnych od stowarzyszenia Biała Samorządowa. Do drugiej - "Suwerenie, włącz myślenie" przyznają się członkowie bialskiego KOD.

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje 1 3

Tragiczny wypadek w Ostrowie Lubelskim. Nie żyje 57-latek.

"Manewry miłosne" i "Gurgacz" w Kinie w Bramie
22 czerwca 2018, 21:00

"Manewry miłosne" i "Gurgacz" w Kinie w Bramie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kino w Bramie przy ul. Królewskiej 3 zaprasza na kolejne weekendowe seanse z polskim filmem. W piątek, 22 czerwca o godz. 21 zobaczymy Manewry miłosne, a w sobotę, 23 czerwca o tej samej porze będzie miała miejsce projekcja filmu Gurgacz. Kapelan Niezłomnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!